Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

MÓDNÍ ANKETA: Devadesátky se vrací! Co jsme na nich nejvíc milovali?

Módní trendy inspirované devadesátými léty nás hodně baví – hlavně proto, že jsme tuhle dekádu všechny zažily. Byla to pro nás doba, kdy jsme se z malých holek stávaly dospělými ženami, a také doba, kdy bylo možné téměř cokoli (nebo nám to tak aspoň připadalo). Současný návrat devadesátek v módě tak má silnou příchuť nostalgie a při vzpomínání v redakci na to, co jsme tehdy nosily nebo koho jsme obdivovaly, jsme se upřímně bavily. A tak se o to chceme podělit i s vámi. Berte to jako vstup do tématu, kterému se v módě chceme věnovat soustavněji. Začněme ale těmi vzpomínkami.

Ivona Šouralová | 19. 05. 2016
1. Co jsi sama v devadesátkách nosila? 
2. Kdo byl tvůj módní idol?
3. Co by sis z 90’s trendů oblékla dnes?
 
Petra Švecová, šéfredaktorka
1. Krátké černé šaty a k tomu spoustu korálků a náhrdelníků na krku. A taky dvě trička přes sebe (triko s krátkým rukávem přes triko s dlouhým). Naopak jsem nikdy neměla flanelovou košili. Pak jsem začala poslouchat hip hop, takže se to posunulo spíš tímhle směrem – triko s nápisem, sukně a adidasky a k tomu mikina s kapucou. 
 
2. Devadesátky pro mě byly hlavně o hudbě a klubové scéně, tak nevím, jestli jsem měla přímo módní idol – zpěváci a zpěvačky mě bavili spíš jako osobnosti než jako módní vzory, a moje tehdejší „idoly“ byly spíš anti-módní – od Filipa Topola a Kurta Cobaina až po Public Enemy. Ale co se stylu týče, vždycky mi přišla hodně cool Kim Gordon ze Sonic Youth nebo Björk.
 
3. Obecně nosím nejraději šaty, takže šaty, šaty, šaty! Spíš než rozevláté květinové ty se vzory a jednoduchým střihem. A k tomu tenisky nebo šněrovací boty! 
 
Ivona Horváth Souralová, redaktorka
1. V devadesátkách jsem měla obrovskou výhodu – moji bratři rozjeli síť second handů, takže o nové kousky ze západu nebyla nouze ani v době, kdy u nás bylo k dispozici jen Kenvelo. Přesto si jako svůj ikonický look té doby vybavím právě zelené kalhoty z Kenvela a k nim bílé tenisky na platformě s květinovým vzorem(!) od Bati. A samozřejmě spoustu korálků a „kůžiček“ na krku a na rukou. Prostě barevné devadesátky! 
 
Rodiče se mnou také pravidelně museli podniknout martýrium při shánění těchto věcí: nadkolenky, černé kalhoty do zvonu, džínové šortky s laclem, později pak kožené sako, béžové šněrovací boty (které jsem si zničila hned při první testovací vycházce s košem) a černé kotníkové boty na silné platformě (na kterých to pro změnu dost klouzalo). 
 
2. Vysloveně módní idoly jsem neměla, spíš hudební a filmové. Nejvíc jsem milovala Oasis a Leonarda DiCapria s Claire Danes ve filmu Romeo + Juliet. A Claire byla skvělá i v seriálu My So Called Life, kde pro změnu chodila s Jaredem Leto! 
 
3. Dnes jsem nejšťastnější za to, že se vrací květinové šaty a sukně na knoflíky. Obojí mám na svém summer shopping listu.  
 
Kristýna Mazánková, redaktorka 
1. Devadesátky jsou pro mě neuvěřitelné desetiletí, které pojalo mé zcela zásadní životní okamžiky. Nejdřív jsem byla dítě, pak větší dítě, pak puberťák, větší puberťák… Když mi bylo 10+, milovala jsem Beverly Hills 90210. A trika s potiskem a mrkváče s vysokým pasem a taky boty farmářky. Ale nosila jsem taky… ok, přiznám to: šusťákovou soupravu. Au.
 
Pak jsem trochu odrostla a byla jsem přilepená u videokanálu MTV. V té době se u mě začaly projevovat rockové tendence, takže nutností byly kanady, které jsem kombinovala s různými šaty ze sekáče. K tomu jsem skoro nikdy pořádně nevyspala, protože jsem si každou noc motala vlasy do copánků, abych měla vlny
 
2. Kromě Brendy z Beverly Hills, která mě uklidňovala v tom, že holka s ofinou nemusí vypadat jako tydýt? A kromě Kurta Cobaina, kterého jsme prostě milovaly úplně všechny? Mým pokojíčkem proběhly plakáty Madonny, Take That, Blondie, INXS a nojono i George Michaela. LOL! 
 
3. Grunge, v tom jsem byla expert, to znamená, že jsem asi byla dost často k smíchu, takže bych to teď, v roce 2016, zkusila znovu a lépe. Začala jsem tím, že jsem ve vintage butiku Mint sehnala perfektní motorkářský křivák. A devadesátkový minimalismus, to jsem prostě já

 

Lucie Tomišková, módní redaktorka
1. Devadesátky byly divoké a zábavné. Nosila jsem to, čím jsem zrovna chtěla být a ta škála byla hodně široká. Například červeně pruhované džíny do pasu s krátkým tričkem, Nike Air Max, boty na ultra vysoké platformě, sametové kalhoty do zvonu, sametovou dlouhou sukni. V sekáči jsem si kupovala krátké bavlněné korzety – například puntíkovaný, protože podobný měla v kampani Guess Cindy Crafword. K tomu velké tlusté kruhy do uší, roztrhané světě modré džíny, mikiny a pod ně rolák, samozřejmě jsem musela mít martensky. V jednom období jsem nosila hromadu mohutných chrastících náramků a obrovské dřevěné kříže na krk, hodně tmavou konturku na rty a v neposlední řadě jsem měnila barvu vlasů každou sezonu.  
 
2. U mě to bylo jednoznačné, celou pubertu to byla Madonna a už je mi to i trapné, ale já se fakt hodně oblékala a měnila vzhled hlavně podle ní. Bavilo mě být chameleon a zároveň to také bylo o větší individualitě než dnes, protože člověk musel být kreativní s tím, co bylo na trhu k mání, a sháněl si věci porůznu, ba dokonce i šil. Jinak to byli v určité fázi samozřejmě Kurt Cobain, Drew Barrymore, Courtney Love, Natalie Imbruglia a spousta dalších. 
 
3. Mě to baví celé. Mikiny a trička s nápisama, devadesátkové džíny, obojky, celkově grunge a vytahané svetry i minimalismus, šaty přes tričko… všechno to chci nosit! 
 
Marcela Skladanová, obrazová editorka
1. V 90. jsem měla největší pubertu za sebou, ale v oblékání jsem jí ještě měla před sebou. V mém outfitu se nejčastěji objevovaly červené sametové šaty se síťovanými punčocháčemi, červený teplákový komplet ze sekáče a červenou šusťákovou bundu adidas, taky ze sekáče. V tomto úboru jsem málem chodila i spát. Když o tom tak přemýšlím, byla jsem dost vysazená na červenou barvu. 
 
Vzpomínám si, jak jsem na mámě vydyndala její kožené kalhoty, které jsem pak nosila s tílkem stejně jako Nina Persson ze skupiny The Cardigans. V neposlední řadě nesměly chybět martensky, na které jsem vydělávala celé léto. Pamatuju si, jak jsem jako svátost prala v ruce džíny 501, které jsme si společně koupili s mým tehdejším klukem.
 
2. Nikdy jsem neměla doslova módní ikonu, ale tyto ženy mě bavily asi v té době nejvíc: Nina Persson, Björk, Helena Christensen
 
3. Dnes jsem se vrátila k džínům 501, které jsem naštěstí nevyhodila. Patří mezi highlight mého momentálního šatníku.
 

ČTĚTE TAKÉ: ANKETA: Největší kosmetické „srdcovky“ redaktorek Marianne

MÓDNÍ ANKETA: Devadesátky se vrací! Co jsme na nich nejvíc milovali?

Související články

Móda
Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Móda
Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Móda
Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun