Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Nezapomenutelné módní okamžiky Brigitte Bardot

Bardotka, BB, sexsymbol 20. století nebo francouzská ikona stylu. Brigitte Bardot si za svůj život vysloužila nespočet lichotivých přezdívek, což dokazuje, že byla hvězdou první kategorie. Pojďme u příležitosti 87. narozenin této francouzské herečky zavzpomínat nejen na její nejznámější módní momenty.

Brigitte Anne-Marie Bardot se narodila 28. září 1934 v Paříži. Už od útlých dětských let nosila baletní piškoty a snila o kariéře primabaleríny. Následně se dostala na prestižní Conservatoire de Paris, kde pod vedením ruského chorografa Borise Knyazeva houževnatě trénovala. Sen o světoznámé baletce se Brigitte Bardot rozplynul v patnácti letech, kdy svou krásou zaujala Hélène Gordon-Lazareffovou, tehdejší ředitelku francouzských časopisů Elle a Le Jardin des Modes. Posléze se Brigitte Bardot objevila na obálce francouzské edice Elle, díky čemuž se dostala do povědomí veřejnosti.

Mohlo by se vám líbit

Flashdance vlny nebo ofina podle Brigitte Bardot: Jaké účesy vládnou světu?

Respektované vlasové salony i domácí koupelnová studia letos nejvíc ovlivnily koronavirová pandemie, Netflix a Instagram. Na jedné straně je hodně znát touha po praktičnosti, na té druhé zábava a experiment. Jakou cestou se vydáte vy?
marianne.cz

Francouzský šik v Hollywoodu

Filmové nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Poprvé se Brigitte Bardot objevila v komedii Crazy for Love, následovaly role ve filmu Manina, the Girl in the Bikini, The Long Teeth nebo His Father‘s Portrait. Zlomový okamžik v její kariéře přišel v roce 1953, kdy si zahrála ve francouzském filmu Act for Love, který byl financován Hollywoodem. Po uvedení snímku bylo jasné, že Brigitte Bardot čeká zářná budoucnost.

Velké manévryA bůh stvořil ženu či Viva Maria! - to všechno byly filmy, ve kterých Brigitte Bardot excelovala. I když francouzská herečka neměla o filmové nabídky nouzi, v roce 1973 se rozhodla pro odchod z filmové branže. Bardot své slovo dodržela, a tak jsme ji naposledy mohli spatřit ve filmu The Edifying and Joyous Story of Colinot.

Srdce na pravém místě

Brigitte Bardot sice přestala hrát ve filmech, avšak z veřejného života nezmizela. V roce 1986 založila nadaci Brigitte Bardot Foundation, která se zaměřuje na ochranu zvířat. Nejde jenom o plané řeči, Brigitte Bardot se aktivně podílí na změně. Například v roce 2010 napsala dánské královně Markétě II. a požádala ji, aby Dánsko přestalo zabíjet delfíny na Faerských ostrovech. „Nejde o lov, ale o masové zabíjení. Je to zastaralá tradice, která v dnešní době nemá žádné přijatelné ospravedlnění,“ zněla slova Brigitte Bardot.

Protestní dopis obdržel od Brigitte Bardot také francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand, který v roce 2011 oficiálně označil býčí zápasy za kulturního dědictví země. Naposledy se Brigitte Bardot veřejně postavila za práva zvířat v roce 2015, kdy odsoudila plán australského politika Grega Hunta, který chtěl vymýtit dva miliony koček za účelem záchrany ohrožených druhů papoušků.

Brigitte Bardot bezesporu patří k ikonickým ženám 20. století, které dokázaly, že krása vychází především z nitra člověka. Všechno nejlepší, BB. 

Nezapomenutelné fotografie Brigitte Bardot

Související články

Móda
Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Romantický trend fairy core ovládne léto 2024: Přenese vás do dětství, ale nosit ho můžete i do práce

Móda
Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?

Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?

Móda
Elegantní a romantická: Letní trendy 2024 ovládne sukně, která zastíní i oblíbený džínový model

Elegantní a romantická: Letní trendy 2024 ovládne sukně, která zastíní i oblíbený džínový model

Móda
Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?