Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Nikol a Jakub Ponerovi exkluzivně pro Marianne o tom, jak se vzájemně doplňují, kde čerpají inspiraci i o tom, jak vnímají své desetileté působení na módní scéně

Exkluzivní rozhovor pro Marianne poskytli sourozenci Nikol a Jakub Ponerovi, kteří hýbou módním světem. Prozradili nám, jak se vzájemně doplňují, kde čerpají inspiraci, jak se ohlížejí za desetiletém působení na módní scéně a mnohem více.

Aneta Akgül | 27. 03. 2024

O inspiraci i o tom, jak spolu jako sourozenci vycházejí

Jak jste se dostali do módního průmyslu? Věděli jste vždycky, že chcete dělat módu?

Jakub: Já jsem od začátku věděl, že budu dělat tohle, jenom k tomu musel dozrát ten správný čas, a ten přišel až ve chvíli, kdy se za mnou sestra přestěhovala do Prahy.

Nikol: Já jsem to nijak neplánovala, ale nemohla jsem po škole najít práci a byla jsem po takovém bolestivém rozchodu, tak jsem se přestěhovala za Kubou do Prahy. Nejdřív jsme začali dělat spodní prádlo pro tanečnice a striptérky, to mě napadlo na jednom večírku, kde jsem byla. 

Jakub: Začali jsme objíždět různé noční kluby a stripkluby, kam jsme tvořili. Docela se to chytlo a mělo to úspěch a trvalo to asi 3 měsíce. Pak jsme se ale rozhodli, že tenhle noční život žít nechceme. Tak jsme to překopali na společenské šaty, u kterých jsme zůstali. 

Kde berete neustálou inspiraci?

Jakub: Všude možně. Inspirují mě i klienti - protože co klient, to jiná osobnost. Nejvíc mě věci napadají když třeba jedu v autě, tam úplně vypnu a mám takový samovolný myšlenkový pochod.

Nikol: Pro mě je taky určitá inspirace okolní dění, ale určitě i já sama. To, v jakém jsem zrovna rozpoložení a v jakém stádiu váhy se nacházím. Ale i moje postava je mojí inspirací pro to, co zrovna budeme tvořit.

Jste sourozenci - to znamená, že vycházet spolu nemusí být vždy jednoduché. Jak to máte vy?

Jakub: Tak samozřejmě, že máme občas momenty, kdybychom se nejraději zabili, ale vždycky najdeme nějakou schůdnou cestu, přejdeme to a jdeme dál. 

Nikol: Kuba říká, že mu řídím život. 

Jakub: To ona řídí každému, je to taková ředitelka.

Nikol: Ale kdyby tomu tak nebylo, tak bychom možná nebyli tak úspěšní, jako jsme.

Mohlo by se vám líbit

Vítězka soutěže Masterchef 2021 Besky: „Spouštěč k hubnutí jsem měla, když jsem odešla ze vztahu, který nebyl zdravý”

Veronika Beskydiarová neboli Besky, vítězka soutěže amatérských kuchařů Masterchef 2021, uchvátila celou Českou republiku svou neuvěřitelnou proměnou, kdy se jí podařilo shodit celých 14 kilo za pouhých 5 měsíců. Co za jejím rozhodnutím stálo a co jí, kromě vysněné postavy, hubnutí dalo?
marianne.cz

10 let na scéně a tvůrčí vyhoření

Jste na módní scéně neuvěřitelných 10 let. Když se ohlédnete zpátky, udělali byste něco jinak? Například některé kousky, které jste vytvořili?

Jakub: Já bych to asi neudělal. Nebo takhle - když se na některé ty kousky podívám, tak si řeknu, že už bych to takhle dneska asi neudělal, ale to je přece jen nějaký přirozený vývoj člověka. A vy se tady z těch věcí učíte, takže si myslím, že i špatná věc vás vždycky posune někam dál.

Nikol: Já přemýšlím, ale zrovna mě nic konkrétního nenapadá. Ale určitě za tu éru bylo něco, kvůli čemu jsme se strašně pohádali - v tom smyslu, že já bych to ven nepustila a on to pustil. Každý návrhář může mít nějaký výkyv a přijde mi dobré si umět přiznat, že někdy to prostě nevyjde. Takže určitě jo, jen mě teď nenapadá, co hrozného jsme kdy vytvořili. Ale určitě někdy něco takového bylo.

Měli jste za tu dobu nějaké tvůrčí vyhoření?

Jakub: My jsme ho měli loni. Oba jsme byli ve fázi, kdy nás to nebavilo, nic nám nedělalo radost a trvalo to přibližně půl roku.

Nikol: Tenkrát jsme nedělali ani přehlídku, kterou děláme vždy před festivalem v Karlových Varech, protože se nám prostě nechtělo.

Jakub: Měli jsme to tenkrát oba dva souběžně. Ale jak to přišlo, tak to také odešlo. Ani nevím, co bylo to, co mě nakoplo zase zpátky do práce.

Nikol: Možná to, že jsem začala zase pracovat já. Já si totiž myslím, že jednoho bez druhého ta práce nebaví. A mě to tenkrát nebavilo, což se na tom také podepsalo.

10 let na scéně je obrovský milník. Chystáte k této příležitosti nějakou speciální událost, jak to oslavit?

Jakub: My jsme to řešili, jelikož opravdu velkou přehlídku jsme měli před 5 lety, vlastně v polovině. A pak jsme měli samozřejmě nějaké privátní akce pro klienty nebo občas nějakou menší přehlídku, ale takhle velkou akci jsme za těch 5 let neudělali - je to totiž náročné jak časově, tak finančně. Tak jsme si řekli, že k desetiletému výročí by to zase něco chtělo, ale chceme udělat něco opravdu speciálního.

Prozradíte našim čtenářům, co to bude?

Jakub: Prozradíme. My jsme si řekli, že nechceme klasický koncept přehlídky. S tím už tady byl každý a není to nic, kde by bylo vidět něco nového. Chtěli jsme nějakým způsobem překvapit a šokovat hlavně proto, aby to bylo zapamatovatelné. Takže jsme vymysleli takový koncept, že si pronajmeme obrovské cirkusové šapitó na Letné. Bude to nejen módní, ale i umělecká show propletená s artisty, tanečníky a zpěváky, kteří s námi za tu éru spolupracovalii. Není to postavené na nikom, kdo by s námi za těch 10 let nijak nespolupracoval nebo si neoblékl naše šaty. Máme už domluvenou třeba Moniku Bagárovou nebo Jana Bendiga. Umění bude vyprávět náš příběh toho, jak jsme začínali.

Nikol: Ta přehlídka není dělaná jako prodejní, ale jako show. Takže tam bude hodně efektů tak, aby si z toho lidé odnesli hlavně zážitek, to je hlavní cíl. Karel Havlíček nám k tomu vytváří hudbu, je do toho zapojených poměrně hodně lidí.

Jakub: Budou tam některé přetvořené modely, které už mohli lidé za dobu naší kariéry vidět. Bude tam třeba Nikol Švanterová v přetvořené Křišťálové síti, kterou vynesla ve Varech, nebo například Veronika Kopřivová, která bude mít novodobou variaci šatů, které vynesla s Jaromírem Jágrem. Takže všechny čeká takový upgrade něčeho, co jsme dělali už předtím, ale v novodobém podání. Všechno to vypukne 4. června, vstupenky jsou k dispozici na našem e-shopu a nabízíme několik různých kategorií, takže si každý najde to svoje.

Modely Jakuba a Nikol Ponerových

Související články

Móda
Čtveřice trendy šatů, ve kterých letos v létě zazáříte: Už je máte v šatníku?

Čtveřice trendy šatů, ve kterých letos v létě zazáříte: Už je máte v šatníku?

Móda
Jak si sestavit letní šatník? Francouzky letos nedají dopustit na těchto 6 kousků

Jak si sestavit letní šatník? Francouzky letos nedají dopustit na těchto 6 kousků

Móda
Svatební kolekce, šaty jako z filmu i cool tenisky. Co je nového u českých designérů?

Svatební kolekce, šaty jako z filmu i cool tenisky. Co je nového u českých designérů?

Móda
Kalhoty, které opticky prodlouží nohy i těm nejmenším z vás: Už je máte ve skříni?

Kalhoty, které opticky prodlouží nohy i těm nejmenším z vás: Už je máte ve skříni?