Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Tom Ford: Jak začínal módní návrhář, který oblékl Jamese Bonda?

Info ikona
Tom Ford

James Bond – ikona pánského stylu – vždy udával směr. Když se natáčela bondovka Quantum of Solace, vedoucí kostymérka tehdy přišla s nápadem vytvořit agentovi 007 trochu jinou image. A módní návrhář Tom Ford splnil úkol na jedničku. Daniel Craig jako James Bond vypadal naprosto úchvatně. Nebo ne?

Karolína Peřinová | 27. 08. 2021

Kdo je vlastně Tom Ford? Vlastním jménem Thomas Carlyle Ford je americký módní návrhář, který nedokončil dvě vysoké školy. Vzdal se jich, aby mohl hrát v reklamách. Pak se ale v New Yorku přihlásil na třetí vysokou školu, interiérovou architekturu, kterou nakonec absolvoval. Během studia si při večerech v pověstném klubu Studio 54 přiznal svou homosexuální orientaci a při stáži v tiskovém oddělení pařížského módního domu Chloé v sobě objevil velkou vášeň pro módu.

Přesun do Evropy a Gucci

Když pak po škole hledal práci, lhal v životopise a každý den volal Cathy Hardwick, u které chtěl pracovat. Ta nakonec souhlasila a Tom Ford u ní pracoval dva roky. Další dva roky strávil po boku slavného kolegy Marca Jacobse u Perry Ellis a poté se rozhodl přestěhovat do Evropy. Podařilo se mu získat místo ve vedení prêt-à-porter linie u značky Gucci. Zčásti proto, že byla tou dobou v troskách, a proto o jeho pozici v podstatě nikdo jiný nestál. Značka mu ale dala příležitost růst, a tak začal brzy navrhovat pánské kolekce, stal se hlavou divize bot, parfémů, určoval směřování reklamy, image i designu obchodů.

Mohlo by se vám líbit

Největší kritik – Yves Saint Laurent

V 1993, kdy navrhoval jedenáct linií zároveň, běžně pracoval osmnáct hodin denně. Vysloužil si tak místo kreativního ředitele, aby v roce 2004 začal pracovat na stejné pozici pro značku YSL, která byla tou dobou nejnovější akvizicí firmy Gucci. Tom Ford tak usedl na místo samotného zakladatele Yvese Saint Laurenta – v jeho vlastní značce, která mu už nepatřila. Laurent až do své smrti v roce 2008 nevynechal jedinou příležitost, aby mohl kritizovat Fordovy kolekce.

Mohlo by se vám líbit

Značku proslavil Daniel Craig jako Bond

Tom Ford nicméně kvůli neshodám uvnitř skupiny Gucci nakonec otřesen odchází a v roce 2006 si zakládá svoji vlastní značku. Právě tu mu pomohl proslavit James Bond, ikona pánského stylu. Před natáčením Quantum of Solace Fordovi zavolala Jany Temime, vedoucí kostymérka, s tím, že by agentu 007 ráda vytvořila novou image. Tom Ford proto Jamese Bonda oblékl do ručně šitých obleků tak, aby Danielu Craigovi seděly přímo na tělo a zároveň mu dávaly prostor k pohybu v akčních kaskadérských scénách. Bondův styl navíc doplnil Fordův model leteckých slunečních brýlí s modrými čočkami TF108, jehož prodeje díky filmu vylétly o tisíce procent. Lepší reklamu si Tom Ford zkrátka nemohl přát.

Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Janou Máchalovou (kniha Budiž Móda)