Přejít k hlavnímu obsahu
Móda

Trend, který milovala Diana a nosí ho i Kate. Kohoutí stopa je zpět!

Kdo viděl alespoň jednu fotku z přehlídky Chanel s kolekcí pro letošní zimu, ten měl okamžitě jasno. Kohoutí stopa je zpět.

Eliška Vrbová | 23. 01. 2020

A nemůže za to nikdo jiný než Karl Lagerfeld. Na velkolepé show, kde se modelka Cara Delevingne objevila od hlavy až k patě oblečená v kohoutí stopě, se totiž představovala úplně poslední kolekce Chanel, na níž se tento módní velikán podílel.

S černobílým vzorem ovšem v 50. letech nepřišla legendární Coco, nýbrž její hlavní konkurent Christian Dior. Kabátky, sukně a kostýmky s kohoutí stopou se staly symbolem Diorova „new looku“ a dnes už můžeme pouze hádat, jestli od něj Coco Chanel vzor okoukala, nebo zda ho objevila po vlastní ose nezávisle na něm.

A jak je to vlastně se samotným pojmenováním vzoru? Pokud byste sako se vzorem kohoutí stopy sháněla v Paříži, ptejte se po pied-de-poule, význam je stejný jako u nás. V anglofonním prostředí se ovšem vzor jmenuje úplně jinak, houndstooth, tedy něco jako „psí zub“. Než se ale zapletete do všemožných pojmenování černobílého vzoru, zkuste po kouscích zapátrat u sebe v šatníku. Kohoutí stopa je totiž přesně ten typ trendu, který se napříč dekádami úspěšně vrací, aby pak opět na pár let zmizel.

Kohoutí stopa je na vzestupu, a tak si ji samozřejmě oblíbily i hvězdy francouzského streetstylu. A trendy udávající britská vévodkyně Kate už před dvěma lety dokázala, že kohoutí stopa zdaleka nemusí být jenom černobílá, když na královské cestě po Skandinávii zazářila v červenobílých šatech s kohoutí stopou od návrhářky Catherine Walker. Nejeden pamětník tehdy se slzou v oku zavzpomínal na Dianu, která nosila sako Moschino v obdobném stylu v 90. letech.