Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Velká kabelková mánie

Ikonické kabelky mají kouzelnou moc. Umějí proměnit úplně obyčejné oblečení v elegantní outfit, a navíc nikdy nevyjdou z módy.

Redakce Marianne | 2. 10. 2012

Za to, co stojí, by sice poměrně dlouho vyžila průměrná africká vesnice, přesto jim mnoho žen nedokáže odolat. Pro muže je objektem materiální touhy rychlé sportovní auto, my ženy prahneme po doplňku, který nás (alespoň pocitově) katapultuje do společnosti Grace Kelly nebo Audrey Hepburn.

To, že některé z nás jsou pro svou obsesi schopny udělat ledacos, výmluvně ukázala anketa americké televize Fox News, ve které vyšlo najevo, co všechno by Newyorčanky obětovaly pro legendární kabelku Birkin od Hermès. Některé neváhaly předvést striptýz na Times Square, jiné nabízely olíznutí nejšpinavějšího chodníku ve městě. Až takhle zkrátka vypadá posedlost kabelkami, které navzdory nestálosti módních trendů nikdy nebudou OUT.

Otázkou je, jak by podobná anketa dopadla u nás. Zatímco Francouzky nebo Italky předávají své nadčasové kabelky dcerám či vnučkám jako rodinný klenot, my Češky si k nim ten správný vztah stále hledáme. Balancujeme mezi bezmezným obdivem a rezolutním zatracováním. Buď jsme za tašku s logem schopné prodat duši ďáblu, či se upsat padělku z tržnice, nebo vlastnictví luxusního doplňku považujeme za smrtelný hřích.

Je to zbytečně extrémní přístup. Určitě není nutné kvůli vysněné birkince vraždit, na druhou stranu by každá žena měla vlastnit alespoň jednu nadčasovou kabelku z kvalitní kůže, která je vyrobena s poctivou radostí z řemesla.

Ikonická zavazadla pocházející z dílen slavných módních domů ale nabízejí nejen to. Mají okolo sebe auru krásy a prestiže, kterou dokážou propůjčit i své majitelce, což je hlavní důvod, proč po nich prahnou ženy z celého světa. Které kabelky kralují doplňkovému Olympu? Připravili jsme pro vás seznam TOP 5.

 

1) Birkin od Hermès

Tohle je přesně ta kabelka, o které Samantha ze Sexu ve městě prohlásila: „Ale to není taška, to je BIRKINKA!“ Zrodila se v roce 1984, jméno má po zpěvačce Jane Birkin. Pořídit si ji vůbec není snadné, jen peníze nestačí, musíte se zapsat na speciální čekací listinu. A ta není zrovna krátká. Kabelka se totiž ručně vyrábí ve Francii řemeslníky, kteří si svůj um předávají po generace z otce na syna (nebo na dceru).

142_mar1209-5

 

2) 2.55 od Chanel

Prošívané psaníčko na řetízku, které si přejí třímat v podpaží miliony žen, navrhla Coco Chanel v únoru v roce 1955. Proto ten numerologický název. Vznikla údajně tak, že legendární návrhářka chtěla mít volné ruce, proto k psaníčku přidala dlouhý řetízek. Nejklasičtější barevná varianta tohoto doplňku je černá, ale existuje v celé řadě odstínů – od šedé po světlounce béžovou či růžovou.

140_mar1209-9

 

3) Baguette od Fendi

Tahle kabelka spatřila světlo světa v roce 1998 jako doprovod pro moderní, podnikavou ženu. I ona si zahrála v seriálu Sex ve městě, seriálové Carrie ji nějaký nenechavec ukradl. Výhodou této kabelky je její multifunkčnost, skvěle vám poslouží do kanceláře i do baru.

142_mar1209-2

 

4) Speedy od Louis Vuitton

Zmenšená verze známého cestovního zavazadla, která se zrodila už ve třicátých letech. Pořídit si ji můžete ve čtyřech velikostech a existuje ve spoustě barevných provedení i materiálech. Nejžádanější je ale osvědčená klasika: monogramem LV potištěný kanvas, což je speciální potahové plátno. Jde o zřejmě nejkopírovanější kabelku na světě, hit vietnamských tržnic.

140_mar1209-6

 

5) Lady Dior od Dior

Věhlas i název získala díky princezně Dianě, která ji začala nosit v polovině devadesátých let. Šťastné majitelky této kabelky si pochvalují zejména neuvěřitelně měkkou kůži a ďábelsky jednoduchý design, který připomíná prošívanou krabičku s uchy. Efektní, jednoduchá elegance, kterou milují ženy napříč generacemi a kontinenty. A zřejmě ji ještě pár desítek let milovat budou.

142_mar1209-36

Související články

Móda
7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

7 bot, které se perfektně hodí ke lněným kalhotám. Dotáhněte největší trend léta 2024 k dokonalosti

Móda
Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024

Barva šatů, kterou nikdo nečekal: Princezna Kate představila na Wimbledonu nový trend pro léto 2024

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Móda
Jak nosit obyčejné tričko a džíny během léta 2024? Stačí přidat jeden zajímavý kousek, který už máte ve skříni

Jak nosit obyčejné tričko a džíny během léta 2024? Stačí přidat jeden zajímavý kousek, který už máte ve skříni