Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Baby shower po Česku aneb Připravte těhotné kamarádce nezapomenutelnou oslavu

Máte ve svém okolí kamarádku, příbuznou nebo kolegyni, která čeká miminko? Zkuste jí připravit překvapení v podobě baby shower!

Pokud jste o této oslavě ještě nenarozeného miminka neslyšeli, nezoufejte. Baby shower nemá v České republice dlouhou tradici a povětšinou tuto oslavu máme spojenou s americkou kulturou, ve které je baby shower nedílnou součástí třetího trimestru. 

Historie baby shower

Pravdou zůstává, že příchod miminka na svět se v každé kultuře oslavuje od nepaměti. ve starověké Číně nebo v Indii se oslavoval příchod miminka různými rituály. Třeba v Indii byla nastávající maminka zahrnována sušeným ovocem, květinami a dalšími dary. V Číně se dodnes slaví zhruba měsíc po narození miminka,“ vysvětluje Silvia Skala a Kristýna Tumpachová, zakladatelky MimiConceptu, e-shopu, který se zaměřuje na kvalitní lokální produkty pro novorozence a batolata.

Koncept „americké“ baby shower se ale zrodil až na přelomu 40. a 50. let, kdy nastalo období babyboomu, a kamarádky chtěly nastávající maminku zahrnout praktickými dary. V České republice se podle Silvie Skala začalo o baby shower mluvit až v posledních deseti letech. I když je tradice baby shower v naší zemi teprve v plenkách, čím dál tím více nastávajících maminek touží po odpoledni v obklopení kamarádek, během kterého společně oslaví příchod miminka.

Info ikona
Baby shower

Baby shower v českých podmínkách

Každá žena je jiná a každá očekává od baby shower něco jiného. Pokud pro svou kamarádku baby shower připravujete, myslete v první řadě na její povahu. „Základ je najít vhodné místo, kde se nastávající maminka bude cítit příjemně. Zajistit jídlo, pití a občerstvení vhodné pro těhotné i netěhotné. A určitě byste neměla zapomenout ani na tematickou výzdobu. Často se hosté oblečou třeba do barvy pohlaví miminka. Neměl by chybět dort a úkoly pro nastávající maminku,“ vyjmenová základní kameny baby shower Silvia Skala a Kristýna Tumpachová.

Zajímá vás, jaké úkoly pro nastávající maminku připravit? Inspiraci jistě naleznete na internetu nebo na sociálních sítích. Krok vedle neuděláte ani ochutnávkou dětských přesnídávek, nahmatáváním různých „nových předmětů“ a odhalováním, o jaký předmět je. „Nesmíme zapomenout ani na dárky pro miminko i na drobnost pro maminku, protože ona je ta, na které celé mateřství stojí a padá,“ dodávají spoluzakladatelky MimiConceptu. Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste baby shower připravila u sebe doma. Jediné místo, kde by baby shower neměla proběhnout, je domov nastávající maminky. Při představě, že jsem v 8. měsíci těhotesntví a je u mě doma “oslava”, a pak to mám celé uklízet, tak to se raději zamknu a nikoho nevpustím dovnitř,“ směje se Silvia Skala.

Pro muže vstup (ne)zakázán

Pořadatelky také častokrát řeší, jestli na baby shower mají vstup povolen muži. I v tomto případě záleží především na samotné nastávající mamince. Pokud jí přítomnost partnera a mužských přátel nevadí, pak směle do toho. Obecně ale platí, že baby shower je spíše ryze ženskou záležitostí. „Muži mohou být přítomni, ale je to velmi individuální. Zkrátka záleží, co je nastávající mamince příjemné. Jde především o to, aby všichni zúčastnění participovali, pomohli s přípravou a aby si to nastávající maminka užila,“ dodává Skala.

Zdroj: autorský článek, citace Silvia Skala a Kristýna Tumpachová

Mohlo by se vám líbit

Jak (ne)udělat z rodičovství tragédii

Čím dál tím častěji kolem sebe vídám rodiče, častěji matky, pro které je rodičovství ze všeho nejvíce stresující povinností. Celé dny leží v knihách, internetových diskusích a mobilních aplikacích, které jim říkají, jak správně jíst při kojení, jak nosit miminko v náručí, jak ho dávat spát, jak si s ním hrát, a jak na něj mluvit. Bez návodu z knihy či aplikace se pak pomalu ani neodváží na své vlastní miminko sáhnout. Je tohle ale to, co vaše dítě skutečně potřebuje?
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací