Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Baby shower po Česku aneb Připravte těhotné kamarádce nezapomenutelnou oslavu

Info ikona
Baby

Máte ve svém okolí kamarádku, příbuznou nebo kolegyni, která čeká miminko? Zkuste jí připravit překvapení v podobě baby shower!

Pokud jste o této oslavě ještě nenarozeného miminka neslyšeli, nezoufejte. Baby shower nemá v České republice dlouhou tradici a povětšinou tuto oslavu máme spojenou s americkou kulturou, ve které je baby shower nedílnou součástí třetího trimestru. 

Historie baby shower

Pravdou zůstává, že příchod miminka na svět se v každé kultuře oslavuje od nepaměti. ve starověké Číně nebo v Indii se oslavoval příchod miminka různými rituály. Třeba v Indii byla nastávající maminka zahrnována sušeným ovocem, květinami a dalšími dary. V Číně se dodnes slaví zhruba měsíc po narození miminka,“ vysvětluje Silvia Skala a Kristýna Tumpachová, zakladatelky MimiConceptu, e-shopu, který se zaměřuje na kvalitní lokální produkty pro novorozence a batolata.

Koncept „americké“ baby shower se ale zrodil až na přelomu 40. a 50. let, kdy nastalo období babyboomu, a kamarádky chtěly nastávající maminku zahrnout praktickými dary. V České republice se podle Silvie Skala začalo o baby shower mluvit až v posledních deseti letech. I když je tradice baby shower v naší zemi teprve v plenkách, čím dál tím více nastávajících maminek touží po odpoledni v obklopení kamarádek, během kterého společně oslaví příchod miminka.

Info ikona
Baby shower

Baby shower v českých podmínkách

Každá žena je jiná a každá očekává od baby shower něco jiného. Pokud pro svou kamarádku baby shower připravujete, myslete v první řadě na její povahu. „Základ je najít vhodné místo, kde se nastávající maminka bude cítit příjemně. Zajistit jídlo, pití a občerstvení vhodné pro těhotné i netěhotné. A určitě byste neměla zapomenout ani na tematickou výzdobu. Často se hosté oblečou třeba do barvy pohlaví miminka. Neměl by chybět dort a úkoly pro nastávající maminku,“ vyjmenová základní kameny baby shower Silvia Skala a Kristýna Tumpachová.

Zajímá vás, jaké úkoly pro nastávající maminku připravit? Inspiraci jistě naleznete na internetu nebo na sociálních sítích. Krok vedle neuděláte ani ochutnávkou dětských přesnídávek, nahmatáváním různých „nových předmětů“ a odhalováním, o jaký předmět je. „Nesmíme zapomenout ani na dárky pro miminko i na drobnost pro maminku, protože ona je ta, na které celé mateřství stojí a padá,“ dodávají spoluzakladatelky MimiConceptu. Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste baby shower připravila u sebe doma. Jediné místo, kde by baby shower neměla proběhnout, je domov nastávající maminky. Při představě, že jsem v 8. měsíci těhotesntví a je u mě doma “oslava”, a pak to mám celé uklízet, tak to se raději zamknu a nikoho nevpustím dovnitř,“ směje se Silvia Skala.

Pro muže vstup (ne)zakázán

Pořadatelky také častokrát řeší, jestli na baby shower mají vstup povolen muži. I v tomto případě záleží především na samotné nastávající mamince. Pokud jí přítomnost partnera a mužských přátel nevadí, pak směle do toho. Obecně ale platí, že baby shower je spíše ryze ženskou záležitostí. „Muži mohou být přítomni, ale je to velmi individuální. Zkrátka záleží, co je nastávající mamince příjemné. Jde především o to, aby všichni zúčastnění participovali, pomohli s přípravou a aby si to nastávající maminka užila,“ dodává Skala.

Zdroj: autorský článek, citace Silvia Skala a Kristýna Tumpachová

Mohlo by se vám líbit