Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Oblíbená tradiční česká jména: Jména babiček a dědečků, která se vracejí

Vymyšlení jména pro potomka není snadné a lidé hledají inspiraci všude možně. Ne ale pouze v zahraničních jménech, i v těch českých, která se hojně využívala v minulosti. Marie a Josef jsou tak opět na scéně. Tato jména ale nejsou zdaleka jediná. A můžete se inspirovat i dalšími tradičními českými jmény.

Tereza Čaladi | 22. 02. 2023

Vybrat v dnešní době jméno pro dítě je velice složitý úkol. Ne, že by byl v minulosti nějak snadný, ale vlastně o trochu jednodušší ano. Potomci se často pojmenovávali po rodičích, což vedlo k tomu, že měl někdo v rodině například pět Marií. Zároveň se jim ale dávala především česká jména, která byla v nabídce. Dnes se rodiče snaží vymyslet taková jména, aby byla i světová, tedy aby je dokázali vyslovit i cizinci. Kdyby dítě v dospělosti žilo v zahraničí, pracovalo v mezinárodní firmě, nebo se jednoduše bavilo s lidmi z jiné země. Je přeci jen příjemné, když druzí dokáží vyslovit vaše jméno bez zkomolení.

Tím automaticky odpadávají jména s háčky a čárky. I proto jsou jména jako Matyáš, Tobiáš či Šarlota nahrazována jmény Mathias, Tobias a Charlotte. A celkově se dnes dávají často cizokrajná jména.

Dobrou zprávou ovšem je, že se na prvních příčkách drží stále typicky česká jména. A některá z nich mají i diakritiku! Mezi dívkami jsou na prvních třech místech Eliška, Anna, Adéla. Mezi chlapci Jakub, Jan a Tomáš.

Mohlo by se vám líbit

Tereza a Jan bývaly nejpopulárnějšími jmény pro děti v minulosti. Jaká to jsou dnes?

Vybrat jméno pro potomka rozhodně není snadný úkol. A už vůbec ne, když má člověk na výběr z tolika jmen, navíc nejen českých. Podívejte se, která jména jsou u nás v posledních letech dětem dávána nejčastěji.
marianne.cz

Inspirace jmény babiček a dědečků

A to nám dává naději, že si rádi připomenete i ještě tradičnější česká jména, která se používala v minulosti. Pokud tedy momentálně vybíráte jméno pro miminko, možná se inspirujete některými jmény, která byla běžná za vašich babiček a dědečků.

Sem patří nepochybně jméno Marie, které se podle databáze křestních jmen drželo na první příčce od roku 1910 až po rok 1957. U chlapeckých jmen to byl od roku 1919 Josef, toho v roce 1951 předběhl Jiří.

Vedle nich se na předních příčkách v letech 1910 až 1950 držela i další. Mezi dívčími to byla Anna, Božena, Ludmila, Vlasta, Věra, Jiřina, Emilie, Růžena, Františka, Helena, Milada, Anděla, Alžběta, Anežka, Jarmila, Jiřina, Antonie, Libuše, Blažena, Eva, Zdenka, Zdeňka, Marta, Alena, Hana, Jana, Jaroslava. Za zmínku dále nás stojí i Běla, Evženie, Žofie, Květa, Lydie, Ivana, Tamara či Terezie.

Z chlapeckých jmen byl už v této době v závěsu za Josefem Jiří. Dále byla populární jména František, Jaroslav, Karel, Jan, Václav, Jiří, Antonín, Alois, Vladimír, Miroslav, Miloslav, Bohumil, Vlastimil, Eduard, Stanislav, Zdeněk, Jindřich, Ladislav, Vladislav, Pavel, Oldřich či Petr. Méně častá, ale libozvučná, jména v té době byla například Arnošt, Vojtěch, Ludvík, Ivan, Rostislav.

Tradiční česká jména, která jsou dnes opět populární

Některá z těchto jmen se dnes vracejí. Z posledních dat Českého statického úřadu vyplývá, že mezi dívčími jmény dávanými v posledních letech se stále v popředí pohybuje Anna, Marie a Alžběta. Z chlapeckých se v první třicítce umístil Jan, Antonín, Jiří či Václav. Josef byl na 31. místě.

Které z těchto jmen se vám osobně líbí nejvíce? A vybrali byste z nich nějaké pro vašeho potomka?

Mohlo by se vám líbit

Vada řeči typická pro české děti aneb Jak děti naučit správné výslovnosti Ř

Možná jste to věděli, možná ne, ale jedna z vad řeči je specificky česká. Konkrétně jde o rotacismus bohemicus a znamená chybnou výslovnost hlásky Ř, tedy hlásky vyskytující se pouze v českém jazyce. Špatná výslovnost nejen této hlásky je přitom poměrně častá a zhoršuje se. Proto je dobré vědět, jak s dětmi procvičovat výslovnost doma.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

„Živili jsme tě, tak se o nás postarej!“ Skutečně musíme rodičům splatit dluh za výchovu?

Rodina a děti
Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Křik ani násilí na děti nefungují: Naučte se základní principy moderní výchovy

Rodina a děti
Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Hravě a zdravě: Výživné a chutné svačiny do školy, které si vaše děti zamilují

Rodina a děti
Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek

Když obyčejný dárek nestačí: Jak udělat své mamince radost nejen na Den matek