Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Tereza a Jan bývaly nejpopulárnějšími jmény pro děti v minulosti. Jaká to jsou dnes?

Info ikona
Usmívající se miminko na bříšku

Vybrat jméno pro potomka rozhodně není snadný úkol. A už vůbec ne, když má člověk na výběr z tolika jmen, navíc nejen českých. Podívejte se, která jména jsou u nás v posledních letech dětem dávána nejčastěji.

Tereza Čaladi | 31. 01. 2023

Říká se, že až když lidé vybírají jméno pro své děti, tak zjistí, kolik lidí kolem sebe nemají rádi. Někdo má vymyšlena jména pro svá miminka už od dětství, někdo je chce pojmenovat po sobě, či po svém partnerovi, někdo si hledá významy jmen. V každém případě mnoho z těchto přesvědčení může jít velice snadno stranou, když člověk zjistí, kolik nabídek jmen dnes existuje.

Navíc nemusíte vybírat pouze z českých jmen, můžete klidně zvolit i ta zahraniční! V posledních letech se narodil například Diego, Logan, z holčičích Sisi, Ariel, ale i Madonna Mia. Pro naše potěšení existují v Česku i dívky jménem Marianne, konkrétně jich je okolo 100.

Nejoblíbenější jména v zahraničí

Pokud si tak chcete vybrat z cizojazyčných jmen, máme pro vás další inspiraci. Dle serveru babycenter.com, který každoročně mapuje nejčastější jména mezi narozenými miminky, za rok 2022 vede za holčičky Olivia a za chlapce Liam.

Mezi dívčími jmény jsou hned v závěsu Emma, Amelia, Ava, Sophia, Isabella, Luna, Mia, Charlotte a Eveleyn. Již z pohledu na ně můžete vidět, že se některé z nich v Česku dnes také využívají naprosto běžně. To stejné platí i pro ta chlapecká. Mezi nimi jsou po Liamovi totiž Noah, Oliver, Elijah, Mateo, Lucas, Levi, Asher, James či Leo.

Mohlo by se vám líbit

Oblíbená česká jména

V České republice má tyto přehledy na starost Český statický úřad. Když je vydal poprvé, tedy v roce 1999, tak bylo mezi dívčími jmény nejpopulárnější jméno Tereza a mezi chlapeckými to byl Jan. Tato jména se přitom držela na první příčce ještě další dva roky.

Poslední vydal v roce 2019. Ovšem jak potvrzují i další dostupné statistiky, mezi dívčími jmény jsou na prvních příčkách v posledních letech Eliška, Anna a Adéla. Mezi kluky dlouhodobě Jakub, Jan a Tomáš. Celý přehled najdete níže.

Nejpopulárnější dívčí jména:

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Adéla
 4. Tereza
 5. Sofie
 6. Viktorie
 7. Emma
 8. Karolína
 9. Natálie
 10. Amálie

Nejpopulárnější chlapecká jména:

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Tomáš
 4. Matyáš
 5. Adam
 6. Filip
 7. Vojtěch
 8. Martin
 9. Matěj
 10. Ondřej

Jaké jméno se nejvíce líbí vám?

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku