Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

LENKA DOLANSKÁ VLASÁKOVÁ: Svatba posouvá vztah dál

Je jednou z nejobsazovanějších českých hereček. V kariéře Lenku Dolanskou Vlasákovou nezbrzdilo ani to, když se v průběhu let stala čtyřnásobnou mámou. Říká, že ji mateřství dobíjí a troufla by si přivítat do rodiny další dítě, které v životě nemělo štěstí na rodinu. S Janem Dolanským už skoro dvacet let působí jako reklama na spokojený vztah. Loni v létě ho navíc stvrdili manželským slibem.

 Slyšíte už na příjmení Dolanská?

Pořád si zvykám. Od svatby je to sice tři čtvrtě roku, ale přece jen jsem celý život prožila jako Vlasáková. I lidé reagují spíš na Vlasákovou než na Dolanskou, takže jsem si nechala obě příjmení, aby v tom nebyl zmatek. Ale je to fajn. Konečně se jmenuji stejně jako můj muž a naše tři děti. Ale radost ze svatby měla i nejstarší Sofie, která je z mého prvního manželství a příjmení má po svém tatínkovi.

S manželem jste spolu devatenáct let. I po tolika letech jste cítili potřebu svůj vztah úředně posvětit?

My jsme o svatbě mluvili skoro celou dobu, co jsme spolu, ale nikdy jsme to nedotáhli do finále. Buď jsme měli hodně práce, nebo se to nehodilo… Až loňské léto bylo klidnější a došlo nám, že nám ten rituál svatby chybí. Že svatba vztah posune zase o kus dál. Zorganizovat jsme ji zvládli za pár dní a opravdu nám udělala dobře. Rituály jsou potřeba, drží lidstvo pohromadě.

To máte pravdu, zároveň jsou ale dlouhodobé funkční vztahy dneska spíše raritou. Jedna z vašich kolegyň dokonce prohlásila, že kolem sebe vídá třicátníky, čtyřicátníky, kteří jsou většinou spolu už jen kvůli dětem. Souhlasíte?

To je hodně skeptický názor. Dlouhodobý vztah je samozřejmě oříšek. Jsou v něm období, která jsou těžší, i taková, kdy to jde hladce. Mám kolem sebe dlouhodobé vztahy, u kterých nemám pocit, že jsou ti lidé spolu jen kvůli dětem. Ano, korona teď hodně vztahy prověřila, na povrch vylezly propasti, nedorozumění. Ale zrušit dlouhodobý vztah není jednoduché. Máte řadu závazků, za sebou spoustu společných let, zahodit to je složité a hodně bolavé.

Působíte jako klidná síla. Umíte vybouchnout?

Na první dobrou to není, jsem Býk, takže dlouho vydržím. Ale když už se vytočím, jsem rozčilená ohnivou silou. To se mě doma bojí.

Poznají, že se blíží výbuch?

Poznají, protože jim začnu říkat celým jménem, žádnou zdrobnělinou. A také prý mluvím mnohem hlubším hlasem a hodně nahlas. Takže vědí, že je průšvih.

Naučí člověka čtyři děti trpělivosti?

Ne, naopak. S jedním dítětem jsem měla mnohem větší trpělivost, teď jsem netrpělivější máma. Třeba dneska, když jsem se učila s nejmladším synem, jsem tedy klidná rozhodně nebyla. (smích)

Fungoval vám stejný výchovný přístup na všechny vaše děti?

U toho čtvrtého máte pocit, že už lecčemu rozumíte. Právě Johan mi ale ukázal, že o výchově nevím vůbec nic. S ním jsem musela...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V KVĚTNOVÉ MARIANNE.

Aktuální číslo Marianne v digitální podobě koupíte ZDE.

Předplatné Marianne nebo jednotlivá čísla s poštovným zdarma pořídíte ZDE.

Květnová Marianne

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen