Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Módní návrhářka Iveta Pecuchová: České ženy jsou konzervativní

Talent někdy k úspěchu nestačí – to mladá česká návrhářka dávno ví. Jí se však prorazit podařilo. Nejen proto, že byla ve správný čas na správném místě, ale také proto, že vytváří hlavně ‚nositelnou‘ módu a při vymýšlení svých modelů sází na neobvyklé střihy a kvalitu materiálu.

Redakce Marianne | 28. 11. 2013V čem je módní návrhářství tak zajímavé? V tom, že můžete popustit uzdu své fantazii?

V čem je zajímavé? Naplňuje mě, je to kreativní a tvůrčí, je to o lidech a také pro lidi. Nikdy mě nepřestane fascinovat, že z návrhu na papíře vznikne oděv, který někdo nosí. Moje modely jsou vidět a lidé je rádi nosí, to je na návrhářství tak krásné.


Jakou módu tvoříte a vymýšlíte nejraději? Jsou to modely pro ženy, které chtějí vyniknout a být jiné i v tom, co mají na sobě?

Základem mých kolekcí je dámská elegantní móda. Tvořím pro ženy nositelné věci, zároveň si však hraju s neobvyklým střihem a zajímavým detailem. Snažím se, aby mé modely byly elegantní, sofistikované, a hlavně ženské. Musejí vystihovat svoji nositelku.

final_MG_0743bb

Na čem vaše modely ‚stojí‘? Na detailech, barvách, materiálech? Co je pro vás nejdůležitější?

Materiál je velmi důležitý. Ráda používám hedvábí, kašmír, kůži, ale i bambusové vlákno nebo bavlnu. Líbí se mi přírodní materiály, které nesou světlo. A tu kvalitu rozpoznáte už na dálku. Všechny modely se snažím dovést k dokonalosti díky perfektně padnoucím střihům a zajímavým detailům, které žena vždy ocení. Důležité je také kvalitní technologické zpracování. Stejně jako zevnějšek je potřeba řešit i to, jak bude model vypadat uvnitř. Vše dohromady se pak spojí ve výsledný model, pod kterým chci být podepsaná.

Proč je podle vás kvalita materiálu tak důležitá? Není důležitější to, jestli šaty padnou?

Když použijete kvalitní materiál a dobře model zpracujete, tak je půlka úspěchu zajištěná. Pro některé modely je ale nutné sáhnout i po syntetických materiálech, pro jejich texturu či vlastnosti. V takových případech se snažím použít alespoň směsi například s viskózou.

final_MG_0566bb

Spolupracovala jste s módní návrhářkou Monikou Drápalovou i se Studiem 99 – v čem vás tato spolupráce obohatila? Nebo raději tvoříte vlastní kolekce?

Obohatila mě v mnoha zkušenostech, přístupu k zákazníkům a v celkovém chodu ateliéru nebo krejčovské dílny. Monice jsem při studiu dělala asistentku a bylo hodně zajímavé vidět, co mě vlastně v životě čeká, když se stanu návrhářkou. Studio 99 je velice dobré krejčovství, kde zase majitelce vděčím za perfektní přípravu, co se týče technologických znalostí a samotné výroby. Nikdy jsem ale neuvažovala, že bych se nevěnovala vlastní tvorbě. Svou značku se za každých okolností snažím udržet a rozvíjet dál.

Je jasné, že pro návrháře je talent nezbytný, na druhou stranu – je jediným atributem pro úspěch?

Talent je hodně důležitý, ale za úspěchem stojí mnohem víc. Třeba inspirace, dobrý nápad, odhodlanost. Ale je toho daleko víc, musíte být dobrým manažerem, hlídat si finance a taky se vyznat v řemeslu a znát šikovné lidi, co řemeslo rozvíjejí a udržují. Třeba s kvalitními krejčími je dnes docela problém, těch dobrých je velmi málo a špatně se hledají. Když budete mít talent, a třeba jen jeden z atributů bude chybět, tak je pouze malá šance na úspěch.

Jakou módu máte ráda vy osobně – co ráda nosíte a co byste na sebe nikdy neoblékla… 

S oděvem musím splynout, je pro mě důležitá pohodlnost. Můj životní styl je rychlý. V jednom dni se probírám stohy střihů a látek, do toho schůzky s klientkami, nebo sháním vhodné doplňky a chci se cítit dobře. Taky se přistihuji, že od sportovnější módy přecházím více k eleganci, spoustu nových kousků mám ze své poslední kolekce Femme Fatale a kombinuji je s ležérnějšími kousky.

final_MG_0684cc

Jsou podle vás důležité i doplňky, musí třeba ladit kabelka s oblečením, nebo je to jedno? 

Doplňky to mají už ve svém názvu. Mají celkový outfit doplnit a dotvořit k dokonalosti. Kolikrát stačí jen maličkost, a celkový dojem vnímáte úplně jinak. Kdybych se měla vyjádřit konkrétně ke kabelce ladící k oblečení, tak já jsem naopak pro kontrast. Když půjdete v zelených šatech a vezmete si zelenou kabelku, tak o. k., budete sladěná, ale ‚nudná‘. Představte si zelené šaty se zářivě fialovým psaníčkem. No není to krásná představa?

Jak jsou na tom české ženy s módou? Zajímají se už více o to, co si obléknou, nebo jim to je jedno?

Češky jsou hodně konzervativní. Nosíme nejčastěji černou, šedou a jen minimálně používáme barvy a vzory. Tento trend je v nás zakořeněný z historie. Pomalu však upadá – i české ženy se chtějí odlišovat. Vrací se chuť po něčem jedinečném a osobním. Více žádají modely ušité na míru, které jim budou sedět a budou je mít jen ony. Přibývají zákaznice, které si raději připlatí za kvalitu, budou mít nové kousky třeba jen tři, ale vydrží jim na dlouho a budou nadčasové. Začínají se dívat spíš na kvalitu než na kvantitu.

oprava2_final_MG_0700cc

Máte nějaké sny, které byste si chtěla splnit?

V současné době aktivně rozvíjím svoji značku Iveta Pecuchová. Dva sny jsem si již splnila. Zanedlouho otevřu svůj showroom, a to na příjemné adrese v Praze na Vinohradech. Dalším splněným cílem je zprovoznění e-shopu, kde můžou všichni zákazníci nakoupit pěkně z pohodlí a tepla domova. V tuto chvíli se snažím rozšířit síť butiků, v nichž můžete moje modely zakoupit. Zatím mě najdete na dvou místech v Praze a v Bratislavě. V jednání je také něco málo v zahraničí, tak uvidíme, co se podaří.

Koncem listopadu se již počtvrté zúčastníte módní události Grace’n’Glamour. Odlišuje se v něčem tento projekt od jiných módních akcí? A co vám osobně účast na něm přináší?

Je to vlastně jedna z mála akcí, kde svou značku pravidelně prezentuji. Všechny tři předchozí ročníky byly perfektně zorganizované, a hlavně měly vysokou úroveň. S každým ročníkem také roste prezentace v médiích a pomalu, ale jistě se začíná Grace’n’Glamour zapisovat i do povědomí lidí, kteří se o módu zajímají. Tato prezentačně-prodejní akce se odlišuje především výběrem elegantních prostor, kde se celá událost koná. Na jednom místě najdete spoustu zajímavých i zvučných jmen z české módní scény. Jsem přesvědčená, že i tento ročník bude úspěšný. Srdečně na něj zvu všechny vaše čtenářky.

Co o ní možná nevíte…

  • Absolventka zlínské Univerzity Tomáše Bati, obor design oděvu, její diplomovou prací byla kolekce Modifikace detailu, která zaujala i módní kritiky

  • V roce 2007 získala 2. místo na Fashion Pointu Praha v soutěži Junior, dvakrát byla nominovaná na titul Talent sezony

  • Více se dozvíte na jejích stránkách www.iveta-pecuchova.cz

oprava_final_MG_0822dd

Související články

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Zábava
Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Kvíz: Znáte základní anglické fráze? Otestujte své znalosti před letní dovolenou v zahraničí

Cestování
Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Dovolená v Brazílii: Tanečnice Veronika Lálová vybírá nejkrásnější místa, která stojí za návštěvu

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů