Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 mýtů o rozchodu

O rozchodech se toho napovídá mnoho. Ne všechno je však pravda.

Redakce Marianne | 7. 08. 2013


Občas je dobré si po složitém ukončení vztahu vyrazit na vínko s přáteli. Musíte však počítat s tím, že nejspíš budou chtít váš rozchod řešit a že rady, jež vám v dobré víře nadělí, vám nemusejí zrovna pomoci…

Jestliže chcete rozchod zapít, i zde platí všeho s mírou. Pozor na to – alkohol totiž bytostně vyhrocuje emoce, takže byste měla na tah vyrazit až ve chvíli, kdy se cítíte sama sebou jistá. Určitě nechcete ve čtyři ráno ztepilému barmanovi vykládat svůj příběh nebo nedejbože s ním ještě svůj rozchod řešit…

Zde je pár mýtů, které jste už rozchodu možná zaslechla:

1. Nebolí to, když vztah ukončíte vy

„Vem mu vítr z plachet a rozejdi se s ním dřív, než to udělá on!“, „Udělala jsi dobře, výhoda je teď na tvojí straně!“ – Kolikrát jste tyhle věty už slyšela? Domněnka, že rozchod je méně bolestivý, když vznikl na váš popud, je úplně scestná.

Vztah dvou lidí také není soutěž o tom, kdo se s kým rozejde dřív. Iniciátora rozchodu navíc mnohdy trápí výčitky svědomí a nejistota typu „Neměla jsem mu dát ještě šanci?“, „Opravdu jsou moje důvody tak závažné?“, „Co když mu ublížím?“ Ten, kdo se rozchází, tak rozhodně nemá lehkou pozici.

2. On se vrátí

Rozešel se s vámi a kamarádky vás po druhé flašce vína ujišťují, že se k vám vrátí? Obvykle to tak ale bohužel nebývá. Muži se obecně neradi rozcházejí a spíše čekají, co bude. Ti, kteří již seberou odvahu k tomu, aby se s ženou rozešli, pro to mají vážný důvod. Nejčastěji je to přelétnutí z květinky na jinou květinku. Pokud by se i tak chtěl vrátit, ptejte se sama sebe, zda vám slepovaný vztah opravdu stojí za to.

3. Bolest je úměrná délce vztahu

„Co blbneš, vždyť jste spolu chodili jen měsíc!“ Další dobře míněná rada… Žádný kalkulátor či výpočet bolesti z rozchodu nefunguje. Rozluka po krátkodobém, zato však velmi intenzivním vztahu často bolí mnohem více než ukončení vyčpělého desetiletého partnerství. Je to tím, že na začátku vztahu hraje roli zamilovanost a chemie. U víceletých vztahů to mnohdy bývá už jen zvyk, který je ale také velmi těžké přelstít.

4. Vzpomínej jen na to špatné

„Pamatuješ, jak tě nechtěl ani odvézt nákup? Na tohle koukej vzpomínat. Buď ráda, žes se ho zbavila!“ Tak tuhle hlášku opravdu přejděte s kamenným výrazem jedné ze soch z Velikonočních ostrovů. Je dobré si připomínat i hezké chvíle, abyste neměla pocit, že jste s bývalým jen marnila čas, který mohl být vyhrazený někomu jinému.

5. Vytluč klín klínem

Jinými slovy – vyšší karta bere. Sebeúcta nám velí vzdát veškeré klání typu „Kdo si dřív někoho najde, ten vyhrál“. V reálu je to mnohdy složitější. Přebít bolest z rozbití vztahu v náruči jiného chlápka ne zcela funguje. I když netvrdíme, že to nemůže být příjemné. :-)

Rozchod není peříčko. Pamatujte však na to, že každý rozchod vás někam posune. A může to být zrovna tam, kde už jste chtěla pěkně dlouho být…

Související články

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie