Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

8 příznaků emočního hladu a jak se vymanit z přejídání

Vaše nezvladatelná chuť k jídlu ukazuje, do jaké míry jste v pohodě. Jak říká Doreen Virtue, chuť k jídlu je jako palubní deska letadla. Má nás varovat, když začne docházet duchovní a emoční palivo, a hlad je červená kontrolka, která signalizuje, že potřebujete být víc v pohodě.

Redakce Marianne | 8. 04. 2014


Velmi často jíme, i když vlastně nemáme hlad, a to právě proto, že nejsme v pohodě. Fyzický hlad a emočně podmíněný hlad mohou vypadat na pohled podobně, když nevíme, podle čeho je rozeznat. Zkuste se někdy zamyslet, proč jíte, a všímejte si signálů, které vám mohou napovědět, že vaše chuť na jídlo je jen emočně podmíněná a že vlastně jíst nepotřebujete. Když se to naučíte, nebudete se přejídat.

Jak se emoční hlad projevuje?

1.

Je náhlý

V jednu chvíli na jídlo nemyslíte, a za okamžik máte neuvěřitelný hlad. A tahle touha nabírá na intenzitě doslova kosmickou rychlostí.

2.

Je na konkrétní jídlo

Vaše chorobná touha se týká jen určitého typu jídla, například čokolády, těstovin, pečiva a podobně. V případě, že jde o emoční hlad, potřebujete si dát právě tohle konkrétní jídlo, a žádné jiné.

3.

Je ‚od krku nahoru‘

Emočně podmíněný hlad začíná v ústech a mysli. Vaše ústa chtějí ochutnat pizzu, čokoládu, koblihu nebo čerstvý rohlík s máslem. V hlavě se vám pak honí myšlenky na jídlo, po kterém bažíte.

4.

Je naléhavý

Když jde o emoční hlad, chcete a potřebujete jíst právě teď. Hned. Nechcete čekat na potom. Svoji emoční bolest potřebujete zmírnit okamžitě, a to pomocí jídla.

5.

Objeví se na základě nepříjemné emoce

Manžel byl na vás hrubý. Vynadal vám šéf a naštvaly vás děti. Emoční hlad přichází ve spojení s nepříjemnými situacemi.

6.

Automatické a bezmyšlenkovité jedení

V případě emočně podmíněného přijímání jídla můžete mít pocit, že nejste pány své situace, protože si vůbec neuvědomujete, že jste právě zbaštila pytlík oříšků, chipsů nebo snědla tabulku čokolády.

7.

Nepřestává, i když už jste plní

Emoční přejídání vychází z toho, že chcete překrýt bolestivé pocity. Jíte proto, abyste nějak otupili emoce, které vás trápí, a nevadí vám, že si několikrát přidáte a že vás pak bolí břicho.

8.

Pocity viny, že jíte

Když máme skutečně hlad, ten fyzický, necítíme vinu, když se najíme. V případě emočního hladu ale cítíme vinu velkou a po přecpání si to i vyčítáme a slibujeme si, že příště už tedy opravdu ne.

shutterstock_112017230-500x430

Jak se vymanit z emočního přejídání

Hlavně si nevyčítejte, že máte slabou vůli, jde to mimo vás. Nicméně i s tímhle emočním hladem se dá pracovat. Chce to jen trpělivost a cvik. Kontrolu nad sebou samými lze najít. Zkuste následující tipy, které vám v tom pomohou.

Dejte si patnáct minut na to, abyte vychladli.

Řekněte si, že čtvrt hodiny nemůžete jíst. Budete-li mít pocit, že i pak máte hlad, najezte se.

Jděte od jídla dál.

Když to jde, klidně odejděte do jiné místnosti, nebo i z bytu. Rozhodně těch patnáct minut ale nebuďte v blízkosti lednice.

Máte-li pocit, že byste si něco dali na chuť, vezměte si žvýkačku nebo si vyčistěte zuby.

Ústní hygienou se zbavíte touhy po čemkoli, po čem bažíte, a pomůžete tak zmírnit emočně podmíněnou chuť k jídlu. A voda vám pomůže zjistit, jestli nemáte třeba jen žízeň.

Zeptejte se sami sebe: Mám pocit strachu, nebo je to projev zlosti, napětí či studu?

Odpověď vám obvykle naskočí hned, a hned se taky dozvíte, že si vlastně děláte starosti s penězi, že vám vadí něco v práci nebo že žárlíte na svého partnera. Pouhé přiznání svých pocitů obyčejně stačí k tomu, abyste naléhavost pocitu spojeného s emočním hladem velmi podstatně zmírnili.

Pocity strachu nahraďte láskou.

Psychologové říkají, že strach vyléčíme tím, že ho zaplavíme láskou. Když budete pozitivně naladění, pro negace nezbude místo.

Použitý zdroj: V zajetí jídla, Doreen Virtue

Související články

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Krása
Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce

Nejsladší letní parfémy roku 2024 podle Marianne: Zamilujte si vůně svěžích květin a čerstvého ovoce