Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Abeceda nadité peněženky

Nevyhazujte své těžce vydělané peníze za zbytečnosti a investujte do věcí, které ušetří peníze i čas.

A - Aplikace
Stáhněte si aplikace, které ušetří peníze. Modrý Anděl oceníte v případě, že často jezdíte taxíkem - kromě toho, že si přes ní můžete vůz objednat, zjistíte i předpokládanou cenu a čas dojezdu. Řidičům vlastních vozů se vyplatí sledovat iPumpuj, na níž se dozvíte, kde ve svém okolí natankujete nejvýhodněji. Pro ty, kteří rádi nakupují přes internet, je dobré sledovat agregátor Heureka.cz, která umí porovnat ceny internetových a kamenných obchodů. Výhodné nákupy můžete sledovat i na Slevomatu.cz nebo na portálu, který nabídky všemožných tuzemských slevových portálů schraňuje na jednom místě, například Skrz.

B - Bazar pro kamarádky
Party s přidanou hodnotou - takzvané vyměňovací večírky - fungují běžně v zahraničí. Kamarádky a kamarádky kamarádek se mezi s sebou domluví a na akci přinesou oblečení, které už nenosí, ale je zachovalé. Online vyměňovací akce můžete sledovat na zahraničním webu www.swapstyle.com nebo na tuzemském www.vinted.cz.

C jako stupně
Při mytí nádobí v myčce pusťte program na padesát stupňů (namísto šedesátistupňové vody) ušetříte třicet procent energie. Stejně tak výhodné je prát na kratší programy a na čtyřicet a používat kvalitní prací prostředek, kterého stačí menší množství. Prádlo ani teplota rozdíl nepozná, peneženka ano.

Snimek obrazovky 2015 10 30 v 11.59.16D - Drobné se počítají
Kolik mincí a korun máte poházené mimo peněženku - v mezerách gauče, v autě v držáku na nápoje a vysypané na dně kabelky? Nejlepší je, když všechny drobné budete schraňovat do klasického prasátka. Dětinské spořící způsoby můžou za měsíce pečlivého střádání dát i tisíce. Vyprázdnit ho můžete jen v okamžiku, až bude plné - a drobáky pak směňte za papírové bankovky. Některé banky svým klientům vymění mince do určitého počtu bezplatně, případně se vyplatí drobné vložit na účet.

E- Energetický spořič
LED diodové žárovky, které mají čtyři watty, svítí podobně intenzivně jako klasická čtyřicetiwattová nebo jedenáctiwattová úsporná zářivka. Jeden světelný zdroj tak za rok ušetří i několik stovek korun.

F - Faktor 5
Až přijde výplata, odečtete nutné výdaje: nájem, hypotéka, telefon, pojištětí, školné... Výslednou částku pak rozdělte na pětiny - jednu automaticky uložte na účet a zbylé čtyři jsou peníze, se které můžete utratit.

G - Garáž vydělává
Pronajměte, co můžete - volnou garáž nebo sklepní prostor, který nevyužíváte, můžete pronajmout a každý měsíc si přilepšíte o pár stovek.

H - Hodnota
Co čeho se vyplatí investovat? Do aktiv - tedy do komodit, které ani časem neztrácejí na hodnotě. Může jít o podílové fondy nebo o umělecké dílo. Auto ani nábytek naopak na hodnotě postupem let ztrácí, takže vysokou dlouhodobou hodnotu.

Ch - Chtít vs. potřebovat
Zkuste si týden zapisovat přesné výdaje. Nejde jen o utracenou částku v maloobchodě, ale o konkrétní položky. A pak si spočítejte, co ze seznamu patří do kategorie věcí, které jste chtěla a na ty, které jste potřebovala. Ty z prvního sloupce, nepotřebné radosti se při příštím nákupu snažte zkrouhnout o deset procent. Tím se vyhnete i tomu, že budete nakupovat impulzivně.

I - Investujte do zlata
Vyplatí se investice do zlata, i když nějaký čas ještě doporučuje počkat. "Do zlata má smysl investovat, když už se krize chýlí ke konci. Varovali jsme, že existuje „zlatá bublina" a že cena zlata musí klesnout. Málokdo nám věřil krom jiného i proto, že ceny zlata přes toto tvrzení rostly stále výš. Rostly, protože se jednalo o „skrytou" bublinu velmi dobře přiživovanou řadou těch, kdo se zlatem obchodovali a zlato doporučovali jako ochranu před inflací. Jenomže doporučovali ho v nesprávnou chvíli; v době, kdy ekonomika ještě nedosáhla ani zdaleka svého dna. A tak se stalo, že bublina dosáhla svého vrcholu na konci září 2012. Tehdy se cena pohybovala kolem 1800 dolarů za trojskou unci (pomineme-li léto 2011, kdy se chvíli pohybovala dokonce kolem 1900 dolarů za unci). Pak se bublina začala vyfukovat, a to trvá dodnes. Dneska je zlato na 1556 dolarech za unci."

J - Jak na karty
Na debetní kartě máte peníze, které jste opravdu vydělali, je spojena s vaším účtem. Platbou kreditní kartou naopak čerpáte úvěr. Nákupy s kreditkou mohou být výhodné, bankovní domy spolupracují na zákaznicích akcích i s obchody a nabízejí například 2% slevu, ovšem jen v případě, že na kreditní kartu peníze vrátíte v době bezúročného období (liší se podle banky, bývá kolem padesáti dní).

Snimek obrazovky 2015 10 30 v 11.47.41K - Knihovna se vyplatí
Za knihu vycálujete v průměru dvě stě korun. Roční poplatek v knihovně je maximálně za 200 Kč za rok za neomezené výpůjčky všemožných literárních děl. Do soukromé knihovny si pak můžete pořizovat jen ty kousky, o nichž víte, že se k nim v budoucnosti ještě rádi vrátíte.

L - Lednička ukrývá podklady
Každý měsíc vyhodíte i dvě stě korun za prošlé potraviny a nahnilou zeleninu, které nakoupíte a nestihnete zpracovat. Čistku tajných koutů v ledničce provádějte každý týden a potraviny uchovávejte v průhledných dózách, ať hned vidíte, s čím máte čest.

M - Mimosezónní nákupy
Plavky kupujte v září, lyže v únoru, když končí sezona. Stejně tak řemeslné práce nebudou tak přepálené, když pracovníky objednáte po sezoně. Topenáře v létě a zedníky v zimě dokážete sehnat za výhodnější cenu.

N - Navíc od státu
Daňový základ si můžete snížit, věnujete-li dar na charitu. Od státu dostanete i příspěvek k životnímu pojištění a k penzijními připojištění. Nejsou to informace, které by státní úředníci veřejnosti nutili, takže je dobré si zjistit, na co máte od státu nárok.

O - Ordinační hodiny
Berete pravidelně nějaké léky? Zeptejte se lékaře, zda-li lék, který užíváte, není i od jiné značky (a za jinou cenu). Některé potravinové doplňky, které kupujete za své, by vám lékař - v podobném složení - mohl předepsat na recept. Stejně tak se v některých případech vyplatí tablety s vyšší účinnou látkou.

P - Poukázky
V dárkových poukázkách jsou schované tisíce - ale jsou to spíš neviditelné peníze, které mnohdy bez využítí propadnou. Jakmile vás někdo podaruje dárkovým poukazem, na nic nečekejte a co nejdřív ho využijte - šetřetí "na potom" se totiž nevyplácí.

R - Rozpočet a radost
Plány jsou nutné. Nejméně jednou měsíčně zkontrolujte příjmy a výdaje na svém účtu - pro tyto případy je ideální mít internetové bankovnictví. Finanční poradce Manisha Thakor, který provozuje web Money Zen doporučuje, abyste se nad každým výdajem zamysleli v tom smylu, kolik radosti a přidané hodnoty vám investice přinesla. Pak třeba zjistíte, že z výletu do Českého Krumlova jste se radovali víc, než z nového dvd přehrávače.

S - Slevy jsou zadarmo
K zástupům slevožíznivců lačnících po akcích v supermarketech se nejspíš nepřidáte, ale pokud ke slevám přistoupíte se selským rozumem, můžete opravdu ušetřit, ať už na plenkách či na rohlících. Výhodné nákupy uděláte i v případě, že kývnete na nabídku zákaznických karet obchodů, do kterých chodíte často (nabízejí je drogerie, tabák i módní značka). Za měsíc takhle můžete ušetřit i pětistovku.

Snimek obrazovky 2015 10 30 v 11.48.19T - Telefonujte levně
Zavolejte svému operátorovi a důkladně spolu prozkoumejte tarif. Ty se totiž každoročně mění a bývají stále výhodnější, po hovoru s odborníkem pak můžete své účty za telefon zkrotit i o polovinu. Komunikovat s ostatními můžete díky aplikaci Viber. S ní mohou majitelé iPhonů mezi s sebou volat a esemeskovat zdarma pomocí datového přenosu.

U - Účtenky
Doklady o zaplacení ke všemu, co stálo víc než 500 Kč si schovávejte ve speciálním šanonu. Je škoda, když boty za dva tisíce vyhodíte po roce nošení, i když jsou ještě v záruce.

V - Víkendové útraty
V sobotu se tržby v supermarketech a v obchodních domech zvýší až o třetinu, než v pracovní den. Je to i tím, že na nákupy máte mnohem víc času. Zakažte si víkendový konzum a v sobotu ani v neděli nechoďte do obchodů - nákup na víkend zkuste stihnout ve všední den nebo na farmářských trzích.

Z - Zaplať za kvalitu
Nedávno jsem koupila francouzské kuře z farmy. Stálo jednou tolik, co je tuzemský kur. Ale z jednoho kuřete jsem udelala polévku pro čtyři, večeři pro dva, oběd pro dva a ještě čtyři deci slabého vývaru zamrazila. Tohle kuřátko bylo přesně v duchu hesla: "Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci". Kvalitní - byť dražší - produkty se prostě vyplatí kupovat.

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu