Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Chcete žít déle? Vyjadřujte ostatním pravidelně vděčnost!

Poděkování člověku, který vám v obchodě podrží dveře, je nejen slušnost, ale může to být také ta nejzdravější věc, kterou během celého dne uděláte. Studie prokázaly, že pravidelné vyjadřování vděčnosti přináší velké výhody, například méně návštěv u lékaře, snížení rizika srdečních chorob i delší život. Pokud se chcete vydat na cestu svého lepšího já, tohle je ten nejlepší způsob!

Redakce Marianne | 20. 05. 2019

Jezte vhodné potraviny

Zaměřte se na jídlo před sebou a vnímejte jeho chuť a vůni. To vám zabrání v tom, abyste oběd snědla rychle, a tělo pak může přijmout potřebné živiny. S pomocí těchto potravin dodáte tělu vzpruhu a sobě dobrou náladu.

Špenát

Tmavá listová zelenina, například špenát nebo kapusta, je bohatá na karotenoidy. Jedná se o třídu živin, která má přiznivý vliv na hladinu optimismu.

Houby

Jsou jediným jedlým zdrojem vitaminu D. Jelikož nám většinu tohoto vitaminu dodává UV záření, houby nám pomůžou překlenout sezonní depresi, kdy je slunečního světla nedostatek.

Řepa

Ať už čerstvá, nebo konzervovaná, obsahuje zhruba 30 % potřebné denní dávky kyseliny listové, tedy vitaminu B, který zahání únavu.

Skořice

Toto koření zlepšuje náladu tím, že pomáhá tělu regulovat cukr v krvi. Skořice také probudí ospalý mozek.

Zelený čaj

Pravidelní pijáci zeleného čaje mají nižší hladinu stresu než ostatní. To způsobuje L-theanin, aminokyselina obsažená v zeleném čaji, která zklidňuje srdce a napomáhá jeho správnému fungování.

Oves

Tato celozrnná obilnina v těle stimuluje hladinu serotoninu, který ovlivňuje naši náladu. Oves se v těle rozkládá pomalu, a tím také udržuje správnou hladinu cukru v krvi.

 

Věnujte se sportu

Pokud vám cvičení přináší spíš stres a zátěž než dobrý pocit, dobrou náladu vám to zřejmě nezvedne. Jakmile se budete cítit příliš vyčerpaná na to, abyste přešla k druhému kroku, řekněte si tuto pozitivní mantru: „Silné tělo snižuje hladinu stresu a riziko rakoviny.“ Buďte vděčná za své zdraví i za to, že můžete sportovat.

Připravte se na těžké časy

Je snadné být vděčný v době, kdy se nám daří, ale co když máme zrovna špatné období?

Oceňte to, co máte pod kontrolou

Minulost nezměníte a možná že ani se současnou situací se nedá nic dělat. Nepropadejte panice a zaměřte se na silné stránky. Místo toho, abyste se na sebe hněvala kvůli nárůstu váhy, řekněte si: „Jsem sice zklamaná, ale jsem ráda, že zítra můžu začít znovu.“

Vždy může být hůř

Ve chvílích, kdy máte pocit, že horší už to být nemůže, uvědomte si, že může. Pokud přijdete ke svému autu na parkovišti a vidíte, že vám ho někdo naboural, vaše první reakce zřejmě bude šok a rozčilení. Zkuste si místo toho říct: „Ještě že jsem v té chvíli zrovna neseděla za volantem.“

Čerpejte z dřívějších zkušeností

Vzpomeňte si na ty nejhorší chvíle, největší bolesti i starosti. Pak si uvědomte, že jste to všechno přežila a zvládla a jak moc vás tyto zkušenosti posílily.

Sdílejte svoji vděčnost

Vděční lidé mívají více přátel a prožívají hlubší vztahy. Navíc tito lidé málokdy prožívají emoce, jako je třeba závist nebo zášť. Podělte se o své děkovné myšlenky spolu s ostatními, uvidíte, jakou radikální změnu to přinese. Tip: Vnímejte detaily. Místo toho, abyste manželovi řekla „děkuji, že jsi, jaký jsi“, mu raději povězte „děkuji ti, že jsi mě dneska rozesmál, opravdu jsem to potřebovala“. Čím konkrétnější budete, tím větší efekt to přinese.

Pošlete vděčnost dál

Je pravděpodobné, že spolu s dobrými skutky roste i naše vděčnost. Nedávná studie prokázala, že vděční lidé bývají štědřejší. Tím, že pomůžete druhým, pomůžete i sama sobě.

Začněte u svého partnera

Lidé, kteří se chovají velkoryse ke svým partnerům, popisují svoje manželství jako „velmi šťastné“.

Buďte velkorysí v práci

Zaměstnanci, kteří jsou ochotní obětovat vlastní čas, aby pomohli svému kolegovi, bývají celkově šťastnější.

Buďte osobnější

Pokud zvažujete, že pošlete peníze některé nadaci, zjistěte si, kam přesně vaše finance poputují. Jakmile zjistíte, že jste zaplatila injekci proti malárii jednomu z dětí v Africe, budete mít daleko větší radost, než kdybyste obětovala pár korun jako neurčitý příspěvek.

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí