Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jak poprvé v životě splnit předsevzetí, zn. vyzkoušeno

Znáte někoho, komu se podařilo dodržet novoroční předsevzetí déle než dva dny? Ne? Vítejte v klubu.

Martin Zikmund | 21. 12. 2017

Leden je měsícem zklamání. V lednu se totiž bortí předsevzetí. Nebudu pít alkohol, nebudu kouřit, budu pravidelně cvičit… To poslední je asi nejviditelnější. Z ledna dělá ten nejnenáviděnější měsíc. Když přijdete do fitness centra, najdete tam plno zklamaných lidí. Ti, co tam chodí pravidelně, jsou zklamaní, že místo cvičení musejí stát fronty – na stroje, na sprchu i na záchod – zatímco ti „noví“ jsou zklamaní tím, že po prvních dvou návštěvách vůbec nezhubli. A tak už v únoru nepřijdou a (opět) nesplněné předsevzetí se na nich podepíše. 

Jak obelstít mozek?

Martin Seligman, jeden z duchovních otců pozitivní psychologie, prokázal, že čím více máme za sebou úspěšně splněných úkolů, tím větší pravděpodobnost je, že úspěšně splníme i ten následující. Zajímavé přitom je, že vůbec nezáleží na tom, co to bude za úkol! A tak při výcviku elitních jednotek amerického námořnictva Seals musejí vojáci ráno jako první ustlat postel. Den tak začnou úspěšně dokončeným úkolem, který je stojí minimum sil a asi 30 sekund času. 

Tento fenomén ale funguje i naopak. Čím vícekrát při plnění úkolu selžeme, tím větší je pravděpodobnost, že selžeme i při plnění dalšího úkolu. I proto je lepší začínat den rychle splnitelnými úkoly. Ráno si ustelete, učešete se a nalíčíte, uděláte dětem svačinu, hodíte je do školky či školy a dorazíte včas do práce? V tu chvíli můžete prožívat radost z toho, co všechno jste ještě před začátkem práce stačila stihnout, v pracovním procesu si pak budete chtít svoji radost potvrdit a budete mít mnohem větší pravděpodobnost, že uspějete i při plnění dalších úkolů. Když ale vzdáte pravidelné ranní běhání, které jste si předsevzala teprve před pár týdny, tak sice ráno stihnete ve finále naprosto totéž co dřív, váš prožitek ale bude docela jiný. 

Nebylo by tedy lepší se letos na předsevzetí prostě vykašlat a dovolit si jednou leden v klidu a bez výčitek? Pokud si říkáte, že ne, pak se pojďme podívat na to, jak to letos udělat, abyste ve svém předsevzetí uspěli. Naštěstí totiž existuje ověřený model, jak dosahovat svých cílů. Vymyslel ho...

...CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V LEDNOVÉ MARIANNE!

leden