Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Kdy je nejvhodnější čas na důležitá rozhodnutí? Odborníci říkají: dopoledne

Info ikona
Rozhodnutí

Nedávný výzkum ukázal, že naše morálka není během dne stejná. Je pravděpodobné, že lhát, podvádět a jednat nemorálně budeme spíše odpoledne než ráno. Máme-li tedy v plánu nějaký důležitý rozhovor se šéfem nebo potřebujeme vyřešit něco delikátního, pak je lepší, když si k tomu vybereme ranní nebo dopolední hodiny.

Redakce Marianne | 19. 05. 2014


Můžeme prý začít den s nejlepšími úmysly – připravit si zdravou snídani, místo výtahu použít schody a vyřešit spoustu důležitých úkolů, jakmile přijdeme do práce. Ale kolem třetí odpoledně už naše energie klesá a sebeovládání jakbysmet. Odpoledne a k večeru je tedy více než jisté, že místo schodů použijete výtah, a to i když jde jen o jedno patro, složce Doručená pošta se raději velkým obloukem vyhnete, a místo abyste se usmáli na svého nadřízeného, raději se před ním schováte. Je to normální? Psycholožka Liane Davey z Kanady tvrdí, že naprosto!

Odpoledne nepřemýšlíme o morálních dopadech

Ukazuje se totiž, že tendence dělat špatná rozhodnutí je riziková odpoledne. Ta potom mají negativní vliv na naše zdraví i produktivitu práce. Jak říkají psychologové, sebeovládání je jako sval, který se vyčerpává užíváním. Proto děláme ‚dobré‘ věci po ránu či dopoledne, protože jsme ještě plní síly a energie je zdánlivě nevyčerpatelná. Jenže ne nadlouho. Během dne, jak se zvyšuje naše únava, dostáváme se do pokušení. Výše uvedená studie prokázala, že její účastníci lhali o 50 % víc v odpoledních hodinách než ráno! Zajímavé na experimentu bylo zjištění, že vyčerpání bylo v přímé souvislosti také s morálním ‚vypojením‘ – lidé jednoduše přestali přemýšlet o morálních dopadech svých činů.

Sporné věci je lepší řešit ráno

A jaké doporučení z toho plyne? Pokud chceme a potřebujeme něco důležitého nebo citlivého projednat se svým týmem, je dobré naplánovat si jednání v ranních hodinách. Dopolední hodiny tedy používejme pro sporné věci, ostatní, které nejsou tak důležité, můžeme klidně přesunout na odpoledne. Ovšem ještě jeden zajímavý poznatek z průzkumu vyplynul: existují lidé, kteří se zdají být méně morální v jakoukoli denní dobu, a vypadají neustále nevyčerpaně. Je jich sice méně, ale jsou. Těm je podle psycholožky Liane Davey lepší se vyhnout.