Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Promiň, ale ještě se nechci vázat

Moje kamarádky mají štěstí. Na vysoké potkaly kluka. Na začátku bylo rande, pozvání na pokec. Později společné víkendy doma u rodičů. Nakonec se vzali a narodilo se jim dítě.

Redakce Marianne | 9. 07. 2013

Připadá vám to jako kýč nebo jako idyla? Většina z nás si to asi takhle představuje. Stejně se to povede jen někomu. Co je na tom tak těžkého? Možná není úplně samozřejmé, že k sobě najdete partnera, který vaše představy o budoucnosti sdílí.

Nechce se vázat

Roky žijete s člověkem, který vám už na začátku řekl, že se nechce vázat a že určitě v brzké budoucnosti neuvažuje o založení rodiny. Místo toho spřádá sny, jak bude cestovat po Asii nebo bude dělat dobrovolnickou práci v Africe. Vy se přitom držíte víc při zemi. Ani do společného bydlení s vámi se mu moc nechtělo. Nebýt vás a vaší snahy, ještě ted byste bydleli každý jinde. Může to být průvodní jev jeho mládí, anebo jeho životní sen, za kterým si půjde za každou cenu. I za cenu toho, že ztratí vás.

Pokud mu sotva zaschl inkoust na vysokoškolském diplomu, není nic ztraceno. Lidé se vyvíjejí, mění a každý věk přináší něco jiného a každé životní období zasvěcujeme něčemu jinému. Nelámejte hůl nad svým vyvoleným. Pokud uvidíte, že časem své priority mění, že se proměňuje jeho hodnotový žebříček, máte šanci, že spolu do několika let budete sdílet rodinné štěstí. Vyvarujte se však ho přesvědčovat nebo předělávat. Jakákoli manipulace s druhým se obrátí ve výsledku proti vám. Není nic horšího než mít vedle sebe někoho, kdo byl donucen přestat být sám sebou.

Co na něm vlastně vidím

Že je ten po vašem boku netečný vůči ubíhajícímu času a vy máte pocit, že se váš vztah nikam neposouvá? Navzdory tomu, že už několikrát mluvil o tom, jak chce všechno změnit, se ukáže, že jen sliby nic nezaručí. Partnerův životní styl se nijak nemění – zejména proto, že mu vyhovuje a nechce ho se ho vzdát. Ani kvůli vám. Možná jste se právě octli ve slepém bodě, za kterým už nic není, a najednou se zdá, že být vedle něho vám už není příjemné. Je dobré si tento okamžik uvědomit a říct si, že společná budoucnost už dál není možná. Obviňování druhého ale není na místě. Možná si to samy nechceme připustit, ale náš výběr je jenom NÁŠ výběr. Také vám přinesl velmi významné pozitivum – zkušenost.

Možná jste si to ani neuvědomila, ale i vztah končící rozchodem vám mnoho dal. Alespoň to, že teď budete hledat cíleněji. Od teď budete mnohem citlivější na signály, které vám nový partner dává. Stejný životní styl, představy o budoucnosti, schopnost dostát svým slibům a podržet vás v těžké situaci – to jsou přesně ty vlastnosti člověka, se kterým můžete počítat. A hlavně se zbavte myšlenky, že dosáhnout idyly, jak se to povedlo mým kamarádkám, je těžké. Jeden můj kolega rád razí tuto tezi – vztahy nejsou komplikované, to jen my si je děláme zbytečně složité

Související články

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem