Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Restartujte umění s Retart.sk

Umění nás obklopuje na každém kroku. Aby se takové tvrzení stalo pravdou, založila skupina slovenských výtvarníků a designérů novou platformu.

Redakce Marianne | 11. 06. 2013

Volá sa Retart.sk! Když si najdete jejich stránky, je už na první pohled zřejmé, o co jejich tvůrcům jde. Originální design a výtvarné pojetí věcí, které patří do běžného života. Detailně vyvedené kresby a malby vás nenechají na pochybách, že jejich autoři si dali záležet. Ani jedno místečko vašeho nového kousku nezůstalo suché.

Retart je životní styl

Retart byl původně založen grafickým designérem Matúšem Kucharovičem a jeho kamarádem jako street-art crew. Věnovali se ve dvou pouličnímu umění. Později se Retart stal obchodní značkou s vlastními produkty a webovými stránkami. Příklon ke street artu je ale znát i z nabídky současného Retart.sk. Najdete tu boardy, obaly na laptopy nebo sedačky na kola, tedy to, co potřebujete ke svému pohybu ve městě. „Spouštěcím signálem byl přetlak kvalitního současné tvorby, které není snadno dostupné běžným lidem. Snažil jsem se vytvořit produkt, který bude ideálním prezentačním médiem pro zobrazení uměleckého díla. Chci dávat autorské práce na nová místa a konfrontovat je s lidmi. A propojit umění s věcmi každodenní potřeby,“ říká o své vizi Matúš.

Screen_shot_2013-06-10_at_16.14.45

O produktech rozhoduje více faktorů, ale hlavní je funkčnost s plnohodnotným zobrazením daného díla konkrétního umělce. "Všechny návrhy realizuji ve vlastní produkci s respektem k autorovi,“ vysvětluje Matúš. Ostatně jedná se o kamarády a spřízněné lidi, se kterými Matúš sdílí umělecké vidění a vizi.

Retart produkty

Přesně tak, jak to bylo v projektu Retart Skate Remade, který recykloval ojeté skateboardy. Do akce se zapojilo osmnáct výtvarníků a osmnáct skateboardistů, kteří věnovali své staré skaty. Ty se opravily, opracovaly a putovaly k výtvarníkům. Umělci jim pak následně vtiskli nový, originální vzhled. Nejedná se o jednorázovou záležitost, skaty jsou ve stálé nabídce, i když už ne jako prototypy.

Úspěch má také kolekce peněženek. Opět se jedná vlastně o malou galerii současného umění. Každou ze sedmnácti peněženek navrhl někdo jiný, a vy si tak můžete vybrat z celkem pestré nabídky. Peněženky jsou výjimečné tím, že všechny jejich plochy nesou stopu výtvarníka, ozdobené jsou i zevnitř. Z každého kousku tak máte pocit, že se jím tvůrci detailně zabývali a že jejich účast nebyla jen formální. Nakonec se o tom můžete přesvědčit sami. Objednávky dostanete do tří dnů, produkty jsou ‚na skladě‘ jako u e-shopu.

Restartujte umění s Retart.sk