Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Single, nebo zadaná? Důvody, proč je někdy lepší žít bez partnera

Není nic horšího než mít nepříjemný pocit v žaludku a zažívat pocity úzkosti, když si uvědomíme, že náš vztah prostě nefunguje. Možná to znáte, možná jste zkusila zabojovat, protože jste si zvykla na život v páru. Ovšem stálo to za to?

Redakce Marianne | 1. 08. 2014

 


Rozhodnutí o tom, zda zůstat, či nezůstat v ‚pohodlí‘ mizerného vztahu, je někdy velmi těžké. Tomu, kdo se v této situaci neocitl, to možná připadá jako něco banálního, co není třeba řešit. Avšak ten, kdo to zažil na vlastní kůži, moc dobře ví, že podobné rozhodnutí může vypadat jako děsivá mořská bouře, které se musíte postavit čelem.

Nejenže se každý rozchod dost těžko vysvětluje rodině a přátelům (zvláště tehdy, když toho vašeho chlapa měli všichni tak rádi), ale pocit, že najednou ztrácíte část sebe samé a vstupujete opět do světa single, může být velmi skličující. Zůstávat ale ve špatném vztahu je rozhodně stokrát horší. Známá mé kamarádky vypadá v pětačtyřiceti letech jako přízrak. Nejí, nespí, má deprese, poruchy příjmu potravy a… neustále žije ve vztahu, který ji deptá. Každým dnem víc a víc. Proč v něm zůstává, ví jen ona sama. Peníze, zvyk, strach – je hodně věcí, které brání odejít. Ale… „Výzkumy ukazují, že jedním z hlavních důvodů, proč lidé zůstávají v nefunkčních vztazích, je především strach z toho, že zůstanou sami, a týká se to hlavně žen,“ říká expertka na lidské vztahy Wendy Walsh, autorka knihy The 30-Day Love Detox.

shutterstock_119560360

Jak poznat, jestli je čas odejít

Za prvé je třeba rozlišovat mezi toxickým vztahem (nezdravým a destrukčním) a tím, který chceme zachránit z různých důvodů. Někdy je vztah dost dobrý na to, abyste v něm pokračovala, jen jste neměli s partnerem dost času na to, se mu věnovat. To jsou věci, které se reálně dají napravit a zlepšit, pokud se budete snažit. Ovšem toxický vztah je ten, který je příčinou negativních dopadů na váš vlastní život, vztah, kvůli němuž trpíte. Je to vztah bez respektu a nedostatku odhodlání. Výzkumy naznačují, že toxické vztahy mohou skutečně velmi výrazně ovlivnit vaše fyzické a duševní zdraví, takže pokud to jen trochu jde, pryč z něj. Pokud vám intuice říká, že věci nejsou takové, jaké by měly být, musíte odejít a jít dál. Odborníci potvrzují, že naše niterní pocity mnohem přesněji diagnostikují naše štěstí – nebo naopak, naši nespokojenost. Stačí jen naslouchat sám sobě.

Proč je lepší single život?

Dobrou zprávou je, že jakmile se vnitřně rozhodnete jít dál, můžete se začít připravovat pro single život okamžitě a nemusíte se hned zaregistrovat na internetové seznamce. Místo toho se zaměřte sama na sebe a na všechny ty úžasné věci, které najednou budete moct dělat. Věci, které jste třeba předtím dělat nemohla, protože se to nelíbilo partnerovi, ale vy jste po tom toužila. Najednou se z vás stane atraktivní bytost, plnohodnotný člověk, který žije zajímavý život i bez partnera. „Využijte tento čas jako čas přípravný, kdy na sobě budete pracovat, teprve pak budete připravena na další vztah,“ říká dr. Walsh. A i když pro to neexistuje žádný vědecký důkaz, když jste spokojená sama se sebou, pravděpodobně potkáte toho nejlepšího chlapa, který k vám bude pasovat.

Čas na koníčky a kariéru

Být single má své výhody – můžete dělat mnohem víc pro své zdraví, pro svou kariéru i se více zajímat o své koníčky namísto plýtvání časem a bojem o záchranu mizerného a nefunkčního vztahu.

Přihlaste se do nějaké skupiny, party lidí, kteří mají stejné zájmy, pomáhejte v charitě, prostě cokoli vás napadne. Jak říká Wendy Walsh, jedním z nejlepším antidepresiv je prý altruismus. Pokud se tedy ještě tak trochu vzpamatováváte z rozchodu, je skvělé zaměřit pozornost a energii právě sem. A ještě jeden důvod, proč je lepší být sama než v mizerném vztahu: budete mít víc času na své přátele, na večerní drinky v oblíbené hospůdce nebo na víkendové výlety do přírody. A taky víc času a možností, jak najít někoho, kdo si vás opravdu zaslouží.

Související články

Zábava
Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Kvíz: Milujete seriály? Zkuste poznat kultovní pořady z 90. a nultých let podle jediné fotky

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Zábava
Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Nejočekávanější filmy léta 2024: Těšit se můžete na novou Marvelovku i policejní komedii s Willem Smithem

Móda
Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu

Nejlepší boty, které se hodí k letním šatům podle jejich délky: Zjistěte, co obout k vašemu oblíbenému modelu