Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Všechno napůl! I půjčky

Nám se tohle nemůže stát, to si říkáme jako čerstvě zamilované, když posloucháme nářky svých kamarádek nad svými protějšky. A směle se vrháme se svým novým partnerem do společného života. K tomu patří založení rodiny, koupě bytu a další nové závazky. V budoucnu mohou přinést nejedno zklamání.

Redakce Marianne | 30. 04. 2013

 

Jak se říká na svatebních obřadech, buďte spolu ve zlém i dobrém, dokud vás smrt nerozdělí. Není jisté, že manželé spolu budou až do své smrti, ale většinou v manželství zažijí to dobré i to zlé. Když míra toho zlého je větší než dobrého, obvykle manželství končí rozvodem. Ale i v této chvíli stále přetrvává mnoho společného, minimálně ve formě majetku a závazků.

 

Moje minus, tvoje minus

Svatba je právní akt, kterým vzniká takzvané společné jmění manželů. Tedy veškerý majetek, který získáváte během manželství, je společný, vyjma darů, dědictví, restituce a nabytí osobních věcí.

Rovněž tak závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, jsou společné. Netýká se to majetku, náležícího výhradně jednomu z manželů, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů. Může se jednat i o závazky, jež převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého. Stává se tak, že rozpadem manželství je na obou manželech, aby závazkům dostáli. Pokud se jedná o půjčky, i když jste s nimi třeba ani nesouhlasili, je také na vás, zda budou řádně splacené.

rozvod

„Ve společnosti stále přetrvává myšlení, že když druhý manžel smlouvu o půjčce nepodepíše, není jeho. Bohužel to tak není. Jedná se právě o důsledek manželství, se kterým musí každý z manželů počítat a všímat si stavu svého manželství, tj. chování druhého manžela, jeho výdajů, věcí, které si pořizuje, atd. Pokud půjčka nepřesahuje možnosti manželství, tedy nejde o nějaký extrém, jedná se o společný závazek. Spory o to, že nějaký závazek do společného jmění manželů nepatří, v rámci vypořádání společného jmění manželů bývají jedny z nejtěžších,“ uzavírá svými zkušenostmi z advokátské praxe Věra Neradová.

Jistou ochranu před nechtěnými závazky poskytuje tzv. zúžení společného jmění. Na základě tohoto právního aktu za své závazky odpovídá vždy jen partner, který je na sebe výhradně bere. Je však nutné své věřitele o této smlouvě informovat. Zúžení společného jmění se vztahuje k věcem a závazkům do budoucna, neplatí proto na ty z minulosti.

 

Překvapení se naštěstí nekoná

Jste už nějakou dobu v nefunkčním manželství a nemáte přehled o manželových financích? Anebo vaše manželství je bezproblémové, jen se nesvěřujete o svých finančních záležitostech? Do budoucna to naštěstí není tak velké riziko. Stává se, že žena má zkreslené informace o příjmu manžela, přitom informace je třeba znát například pro stanovení výživného pro nerozvedenou manželku, stanovení výživného pro děti. V tom případě se podává žádost na zjištění příjmu manžela prostřednictvím soudu. Soud bude zjišťovat příjem u zaměstnavatele.

„Bývá velmi časté, že je manžel OSVČ s optimalizovaným daňovým přiznáním, pak je nutno soud požádat (a soudy tak většinou již postupují), aby vycházel z předpokládaného příjmu, kterého je manžel schopen s ohledem na svoje vzdělání a lokalitu, v níž žije, dosáhnout,“ vysvětluje advokátka Neradová.

Ovšem jak radí, povědomí o aktivech a pasivech společného jmění manželů by žena měla mít. „Pokud se manželé rozhodnou k nějaké větší investici do svého majetku z peněz, které náleží výlučně jednomu z nich, měli by dopad takovýchto kroků oba manželé konzultovat s právníkem, a to právě pro zorientování se v důsledcích těchto kroků a uvědomění si, zda skutečně chtějí nést důsledky.“ V takovém případě vás ani slepá láska neohrozí.

 

Jak se říká na svatebních obřadech, buďte spolu ve zlém i dobrém, dokud vás smrt nerozdělí. Není jisté, že manželé spolu budou až do své smrti, ale většinou v manželství zažijí to dobré i to zlé. Když míra toho zlého je větší než dobrého, obvykle manželství končí rozvodem. Ale i v této chvíli stále přetrvává mnoho společného, minimálně ve formě majetku a závazků.neradova17.26.59

JUDr. Věra Neradová, Ph.D. vede od roku 2009 vlastní advokátní kancelář. V roce 2012 úspěšně dokončila doktorské studium na právnické fakultě ZČÚ Plzeň ve studijním programu teoretické právní vědy, obor občanské právo. Praxi vykonává ve všech oblastech práva. Je také dobrovolným právním poradcem Bílého kruhu Bezpečí a spolupracuje se Svazem pacientů ČR. Více informací naleznete na www.neradova-ak.cz

Související články

Psychologie
Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Tanečnice Veronika Lálová: Kariéru mi odstartovala účast ve Star Dance, teď tančím v Rio de Janeiru

Móda
Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestování
Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti

Cestujeme po Česku: Na zámku Loučeň chystají prázdninový program pro děti