Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

Mělník, Kutná Hora, Karlštejn aneb za skvělým vínem do středních Čech

Víno z Čech možná není tolik známé a vyhledávané jako to moravské, má ale svou tradici, která sahá hluboko do historie. A pokud se třeba zdá někomu cesta na Moravu daleko, tak je to skvělá příležitost kam vyrazit. Vždyť jen ve středních Čechách se nachází mnoho zajímavých míst, kde se dá nejenom ochutnat dobré víno, ale také poznat české vinaře, něco se o nich dozvědět a navíc si udělat výlet s krásnou krajinou a památkami. Kam tedy vyrazit za dobrým vínem ve středních Čechách?

Jana Kantorová | 7. 08. 2023

Vinařská oblast Čechy se dělí na dvě vinařské podoblasti – Litoměřickou a Mělnickou. Ta Mělnická je o něco větší a pro mnohé možná známější oblastí spojenou s vínem než ta kolem Litoměřic. Svůj název sice získala podle města, které tvoří její přirozené centrum, ale neomezuje se pouze na něj a jeho přímé okolí. Patří do ní totiž celý Středočeský kraj. A jaká místa tam jsou tedy konkrétně? 

Místa, která možná překvapí

Střípky českého vína a vinařství najdeme třeba kolem Kladna (vinařství Kvíc), v Mladé Boleslavi, kde vznikla v rámci rekultivace městská vinice, dále pak v Domousnicích na mladoboleslavsku, kde sídlí Zámecké vinařství Munzar, v obci Jeviněves mezi Mělníkem a Kralupy nad Vltavou se nachází malebné Jeviněvské vinařství a nebo třeba kousek od Českého Brodu v Klučově má stejnojmenné vinařství na Malé vinici (na Skále) degustační stánek. Milovníci vína zde a na dalších místech mohou získat nový pohled na česká vína, a rozšířit si tak své vinařské obzory.

Galerie: Kam vyrazit ochutnat víno ve středních Čechách?
Mohlo by se vám líbit

Archivní víno je lepší než mladé, Pálava jedině sladká aneb Mýty a polopravdy o víně

Víno už dávno není jenom nápojem ke slavnostním příležitostem, ale deci či dvě směle doplňují náš oběd nebo večeři. Případně si ze sklenky bílého, růžového, červeného děláme příjemný večerní rituál. Naše národní sommelierka Klára Kollárová vám objasní nejčastější mýty, které kolují o tomto jedinečném nápoji.
marianne.cz

Mělník

Královské věnné město Mělník je dlouhodobě proslulé hlavně jako vinařské centrum. Mnozí dokonce považují toto město za centrum celého českého vinařství, a pokud se rozhodnou poznávat krásy vína v Čechách, jejich první kroky vedou právě sem. Když se sem vypravíte za kulturou nebo na výlet a víno není primární cíl, stejně na něj na mnoha místech narazíte. Nad známým soutokem našich největších řek Labe a Vltavy uvidíte z vyhlídky pod zámkem krásné vinice.

Na zámku si můžete prohlédnout obrovské vinné sklepy, projít si malou vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína. Expozici věnovanou vinařství má i Regionální muzeum Mělník, které se nachází na náměstí Míru a také je zde možná degustace místních vín. Známé vinařství Kraus si pak otevřelo v samém srdci historického centra vinárnu a degustační sklep. Na vinici Klamovka se za účelem degustace nachází letní altán. V září se ve městě také koná největší vinařská slavnost vinobraní, které zde patří k největším v Čechách a může směle konkurovat i těm moravským. Určitě se zde ale nejedná o jedinou vinařskou akci, dalšími jsou třeba jarní Vinná noc a srpnový Mělnický košt.

Své sídlo zde má i již zmíněné vinařství Kraus, spojené s předním českým odborníkem v oblasti vinařství a vinohradnictví prof. Vilémem Krausem. Mezi další vínařství, která stojí za návštěvu a ochutnání jejich vín jsou třeba Vinařství Bettina Lobkowicz, Vinařství Vondrák, Vinařství Válkovi, Pavel Chorouš, Školní statek Mělník, nebo Vinařství ČZU (České zemědělské univerzity v Praze).

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Ivančicko, kraj úžasných kontrastů

Co mají společného malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík? Oba přišli na svět v jihomoravských Ivančicích, historickém městě obklopeném okouzlující krajinou.
marianne.cz

Kutná Hora

Druhým, ale určitě ne méně významným městem v Mělnické vinařské podoblasti a středních Čechách, je pak Kutná Hora. Toto město, které se v minulosti vyznačovalo hlavně těžbou stříbra, dokonce svůj název získalo i nepřímo díky vínu. Podle legendy, mnich Antoň, který při okopávání narazil na tři stříbrné pruty vyvěrající ze země. A protože jsou cisterciáci nejenom velmi zbožní, pracovití, ale i vzdělaní, okamžitě poznal, že se jedná o stříbro. Pruty označil svou KUTNOU a utíkal do kláštera informovat své bratry v řádu. A právě tímto okamžikem se podle pověsti začala psát sláva celého města.

Tradice pěstování révy zde sahá až do 12. století. Na dřívější slávu se dnes snaží navázat např. rodinné vinařství Vinné sklepy Kutná hora, které se specializuje hlavně na výrobu vín metodami co nejbližšími přírodě. Vína můžete ochutnat v krásných prostorách barokního kláštera sv. Voršily, kde má společnost své sídlo a na jednu z vinic tohoto vinařství lze pak narazit přímo pod známým chrámem sv. Barbory. Další vinařství v Kutné Hoře jsou třeba Víno Hanuš, vinařství Žáček nebo vinařství Kocián.

Mohlo by se vám líbit

Cestování: Krušné hory – Intenzivní terapie přírodou

Jeden víkend ukázal, že na to, abychom si užili oblast Krušnohoří, není třeba čekat na sníh. V létě a na podzim si naopak mnohem víc vychutnáte cestu pěšky či na kole obklopeni nekončící řadou stromů, péči lázeňských procedur i dobrodružné výlety do podzemních chodeb.
marianne.cz

Karlštejn

Karlštejn jistě není třeba dlouze představovat. Městys nedaleko Prahy, kde se nachází stejnojmenný a asi nejznámější hrad v naší republice, je hojně navštěvovaný jak tuzemskými, tak zahraničními turisty, nadšenci do přírody, milovníky historie a památek. Málokdo si ale uvědomí, že se zároveň jedná o důležité vinařské centrum ve středních Čechách. Jedním z milníků je určitě osobnost a vláda Karla IV., který se celkově velice zasloužil o rozvoj vinařství v našich zemích a to promítl i do svých oblíbených míst, jako byl právě Karlštejn.

Kořeny tohoto oboru zde ale přetrvaly doposud. V roce 1919 byla založena Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně, jejíž vinice se rozprostírají na ploše téměř 8 hektarů v okolí na tzv. terasách, tedy poměrně obtížném terénu. Stanice se podílí na řešení řady výzkumných projektů národního i mezinárodního významu a jako vedlejší produkt samozřejmě také vyrábí víno. Zároveň se zde udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky. Vzpomínkou na dobu císaře Karla IV. je pak každoročně konané vinobraní, které se dá považovat za jedno z nevýznamnějších mimo Moravu.

Mohlo by se vám líbit

Cestování po České republice: Strážci České Kanady

Na pomezí jižních Čech a Moravy leží divoký kraj, jemuž se za první republiky začalo přezdívat Česká Kanada. Najdete tu i čtveřici nádherných historických měst – Telč, Dačice, Jindřichův Hradec a Slavonice, do kterých vás zveme.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Cestování
Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestujeme po Česku: Poznejte místo, kde žily ženy s tajemnými schopnostmi

Cestování
Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestujeme po Česku: Kam za chaloupkami jako z pohádky? Do Lužických hor

Cestování
Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte

Čechy oblíbené Chorvatsko: Zjistěte v kvízu, kolik toho o něm víte

Cestování
Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky

Geocaching: Venkovní zábava, která vás vytáhne ven a děti nadchne pro procházky