Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Džínové proměny aneb Staré oblečení ještě nemusí z domu

V hlubinách vaší skříně se možná ukrývá sukně z pevného plátna indigové barvy, kterou jste naposledy nosily na střední škole. Neměly jste to srdce ji vyhodit a nyní se vám bude hodit k přetvoření v pár užitečných kousků.

Jana Kantorová | 27. 09. 2023

REALIZACE A STYLING: Markéta Zindulková, PŘIPRAVILA: Eva Všetíčková 

ZAHRADNÍ ZÁSTĚRA 

BUDETE POTŘEBOVAT: džínovou minisukni s laclem, nůžky, špendlíky, páradlo, šicí potřeby  

1. Rozpárejte nejprve oba boční švy. Poté je, respektive všechny čtyři švy, znovu prošijte a tím je začistěte. Přední díl s laclem bude tvořit horní díl zástěry, zadní díl sukně prodlouží zástěru na patřičnou délku. 

2. Přiložte zadní díl na přední osově souměrně a pevně oba díly sešijte v horní i spodní lince bývalého pásku sukně. Kšandy rozdělte na dvě poloviny. Jednu našijte k laclu nebo využijte k zapínání na knoflíky či přezky – bude sloužit k pohodlnému navlečení zástěry kolem krku. 

3. Zbylé dvě poloviny kšand přišijte k bokům zástěry a využijte je k uvázání kolem pasu. 

Tip: Sukně, kterou jsme přešívali, by měla mít sama o sobě hodně použitelných kapes. Pokud by jich nebyl dostatečný počet, dá se z jiného džínového oblečení celá kapsa odpárat a na zástěru dodatečně přišít.  

Galerie: "Zrecyklujte" starší džínové oblečení
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hrátky se střípky

Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci vznikne úplně nový stůl, židle či atypický tác. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
marianne.cz

BATOH 

BUDETE POTŘEBOVAT: úzkou delší džínovou sukni, špendlíky, krejčovskou křídu, nůžky, šicí potřeby, silnější kroucenou šňůru o délce zhruba 350 cm 

1. Sukni obraťte naruby a ustřihněte v délce 50 cm (plus zhruba 2 cm na spodní šev). Pokud má sukně rozparek, zašijte jej. Spodní ustřižený okraj zaentlujte a minimálně dvakrát jej prošijte, aby dno batůžku bylo dostatečně pevné. Boční švy pak rozpárejte v délce asi 5 cm a zhruba 5 cm ode dna budoucího batůžku. Do každé strany vložte přeložený proužek džínoviny a šev opět pevně prošijte. Tím vytvoříte pevný tunýlek pro protažení kroucené šňůry. 

2. Pásek sukně na obou bocích opatrně prostřihněte a začistěte. Šňůru pomocí zavíracího špendlíku provlékněte očkem na boku sukně, tunýlkem v pásku z jedné strany tam a zpět a konce svažte na uzel. Druhou, stejně dlouhou, šňůru navlékejte stejným způsobem v opačném směru. Délku pak upravte podle velikosti zad. Zatažením za oba popruhy najednou uzavřete otvor v batůžku. Všechny kapsy a ozdoby, které zdobily sukni, poslouží stejně i jako součást batůžku. 

Tip: Odstřižený spodní konec sukně využijte například k vytvoření praktického piknikového polštářku nebo klekátka pod kolena při práci na zahradě. V místě ustřižení látku zaentlujte a po rubové straně důkladně prošijte. Do místa, kde byl na sukni rozparek, všijte zip. Nakonec již po lícové straně prošijte bývalý spodní okraj sukně. Pomocí odpáraných poutek z džín připevněte zbylou džínovou kšandu jako popruh na nošení přes rameno. Vycpěte malým polštářkem či složenou piknikovou dekou. Využít lze také jako obal na cvičební podložku. Z drobných malých odstřižků džínoviny si můžete snadno vyrobit i džínovou brož či ozdobu. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Sólo pro utěrky

Zapomeňte chvíli na mytí nádobí a využijte pomocníky každé domácnosti k zajímavé proměně interiéru vaší chalupy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok