Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Džínové proměny aneb Staré oblečení ještě nemusí z domu

Info ikona
Recyklace staršího džínového oblečení

V hlubinách vaší skříně se možná ukrývá sukně z pevného plátna indigové barvy, kterou jste naposledy nosily na střední škole. Neměly jste to srdce ji vyhodit a nyní se vám bude hodit k přetvoření v pár užitečných kousků.

Jana Kantorová | 27. 09. 2023

REALIZACE A STYLING: Markéta Zindulková, PŘIPRAVILA: Eva Všetíčková 

ZAHRADNÍ ZÁSTĚRA 

BUDETE POTŘEBOVAT: džínovou minisukni s laclem, nůžky, špendlíky, páradlo, šicí potřeby  

1. Rozpárejte nejprve oba boční švy. Poté je, respektive všechny čtyři švy, znovu prošijte a tím je začistěte. Přední díl s laclem bude tvořit horní díl zástěry, zadní díl sukně prodlouží zástěru na patřičnou délku. 

2. Přiložte zadní díl na přední osově souměrně a pevně oba díly sešijte v horní i spodní lince bývalého pásku sukně. Kšandy rozdělte na dvě poloviny. Jednu našijte k laclu nebo využijte k zapínání na knoflíky či přezky – bude sloužit k pohodlnému navlečení zástěry kolem krku. 

3. Zbylé dvě poloviny kšand přišijte k bokům zástěry a využijte je k uvázání kolem pasu. 

Tip: Sukně, kterou jsme přešívali, by měla mít sama o sobě hodně použitelných kapes. Pokud by jich nebyl dostatečný počet, dá se z jiného džínového oblečení celá kapsa odpárat a na zástěru dodatečně přišít.  

Galerie: "Zrecyklujte" starší džínové oblečení
Mohlo by se vám líbit

BATOH 

BUDETE POTŘEBOVAT: úzkou delší džínovou sukni, špendlíky, krejčovskou křídu, nůžky, šicí potřeby, silnější kroucenou šňůru o délce zhruba 350 cm 

1. Sukni obraťte naruby a ustřihněte v délce 50 cm (plus zhruba 2 cm na spodní šev). Pokud má sukně rozparek, zašijte jej. Spodní ustřižený okraj zaentlujte a minimálně dvakrát jej prošijte, aby dno batůžku bylo dostatečně pevné. Boční švy pak rozpárejte v délce asi 5 cm a zhruba 5 cm ode dna budoucího batůžku. Do každé strany vložte přeložený proužek džínoviny a šev opět pevně prošijte. Tím vytvoříte pevný tunýlek pro protažení kroucené šňůry. 

2. Pásek sukně na obou bocích opatrně prostřihněte a začistěte. Šňůru pomocí zavíracího špendlíku provlékněte očkem na boku sukně, tunýlkem v pásku z jedné strany tam a zpět a konce svažte na uzel. Druhou, stejně dlouhou, šňůru navlékejte stejným způsobem v opačném směru. Délku pak upravte podle velikosti zad. Zatažením za oba popruhy najednou uzavřete otvor v batůžku. Všechny kapsy a ozdoby, které zdobily sukni, poslouží stejně i jako součást batůžku. 

Tip: Odstřižený spodní konec sukně využijte například k vytvoření praktického piknikového polštářku nebo klekátka pod kolena při práci na zahradě. V místě ustřižení látku zaentlujte a po rubové straně důkladně prošijte. Do místa, kde byl na sukni rozparek, všijte zip. Nakonec již po lícové straně prošijte bývalý spodní okraj sukně. Pomocí odpáraných poutek z džín připevněte zbylou džínovou kšandu jako popruh na nošení přes rameno. Vycpěte malým polštářkem či složenou piknikovou dekou. Využít lze také jako obal na cvičební podložku. Z drobných malých odstřižků džínoviny si můžete snadno vyrobit i džínovou brož či ozdobu. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku