Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Vzhůru k výškám aneb Ozdobte svůj dům ptačími křídly

Info ikona
Ptačí dekorace

Zatímco tažní ptáci už odlétají na jih, ti, které si vyrobíte podle našich návodů, s vámi zůstanou napořád. A pokaždé, když vám na ně padne zrak, připomenou vám, jak dobré je mít křídla.

Jana Kantorová | 15. 02. 2024

REALIZACE: Vladimír a Markéta Zindulkovi, STYLING: Markéta Zindulková

TISKÁTKA

BUDETE POTŘEBOVAT: papír, tužku, dřevěnou překližku (o síle zhruba 1,5 cm), pilku, destičky pro linoryt, nůžky, vteřinové lepidlo, rydla, barvu na textil, štětec nebo grafický váleček, skleněnou či plastovou destičku pro rozetření barvy, plátěný nebo lněný napron či ubrousek, pečicí papír 

1. Obrázky vlaštovek (pro letící hejno jsou ideální alespoň tři fáze letu) si nejprve předkreslete na papír. Lze malovat také přímo na destičku pro linoryt, ale papír je lepší.

2. Kontury budoucích raznic vystřihněte a podle nich vyřežte překližku. Na tu obrázky přilepte – s razítky se vám při tiskání bude lépe pracovat. Destičku pro linoryt můžete koupit v různé síle rycí hmoty. K dostání jsou i silnější, které na překližku není
ani třeba přilepovat. Rydly na linoryt dotvářejte detaily ptačích tělíček. Na matrici odrývejte vše, co má zůstat bílé. Nakonec na ní zůstanou pouze plochy, na které se nanese barva – tedy vše, co má být černé.

3. Štětcem nebo grafickým válečkem potřete vzniklá razítka. Doporučujeme udělat si pár zkušebních tisků nejprve na papír a podle nich případně ještě upravit matrici. Až s ní budete spokojeni, můžete tisknout na zvolený látkový podklad. Když se tisk nepovede podle vašich představ, lze tenkým štětcem obrázek domalovat. Barvu nechte zaschnout, obrázky překryjte pečicím papírem a barvu žehličkou ještě na látku zafixujte.

Galerie: Ptačí dekorace u vás doma
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.
marianne.cz

ZÁVĚSNÁ DEKORACE

BUDETE POTŘEBOVAT: dřevěný kruh, tvrdší černý a šedý papír, bílý papír na šablonu, tužku, lepidlo na papír, bílou silnější nit, jehlu nebo šídlo, nůžky

1. Podle šablony (její velikost si můžete přizpůsobit) přeneste ptačí kontury na černý papír a kontury bříška poté na papír šedý – ty budete na každého z rorýsů potřebovat dvě.

2. Ptáčky i bříška vystřihněte – obě části podélně přeložte a poloviny bříšek slepte tak, jak vidíte na obrázku. Zhruba v polovině hrany ptačího hřbetu protáhněte pomocí jehly nit a na spodní straně tělíčka udělejte uzlík. Je potřeba si nejprve vyzkoušet a najít přesný bod, kdy rorýs visí rovně, a další už dělat podle něj. Na spodní stranu těla pak nalepte bříško, které tak překryje uzlík.

3. Hotové rorýsy pomocí různé délky nitě přivazujte na dřevěný kruh do podoby, jaká vás bude bavit. My jsme zvolili spirálu, která navozuje klouzavý pohyb tohoto drobného ptáčka s obdivuhodnými letovými vlastnostmi.

4. Pomocí nití vytvořte závěsný systém (ideální je přivázat tři stejně dlouhé nitě, které spojíte dohromady). Za něj kruh pověste tam, kde bude proudit vánek. Ten bude vaše ptačí hejno udržovat v pohybu podobně jako vzduch v přírodě ty opravdové.

Tip: Ptáčky nemusíte pověsit pouze na kruh. Lze využít rovněž hezkou suchou větev. Závěsná dekorace se hodí také na garnýž, lampu nebo malému dítěti nad postýlku.

Zajímavost: 

Rorýsi jsou podle vědců absolutními rekordmany, co se létání týče. Jsou nejrychlejší
a současně nejvytrvalejší. Bez přistání prý vydrží ve vzduchu až deset měsíců v kuse! Ty vaše však nepředčí...

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Magie světla aneb Vyrobte si vlastní stylovou lampičku

Starý mosazný kotlík, kus vyplaveného dřeva či širm z lustru po babičce. Pro někoho jde o krámy k vyhození, pro nás je to výzva k rozzáření tmavých koutů.
marianne.cz

TĚŽÍTKO

BUDETE POTŘEBOVAT: dřevěný špalík ve tvaru kvádru, brusku, plochý vrták na dřevo, dokončovací vosk

1. Na špalíku dohladka zaoblete jeden roh – vznikne vám soví hlava se zobákem.

2. Protilehlý roh zaoblete, zbývající dva nechte ostré. Spodní polovinu těla ze všech stran obruste, aby se tělo sovy zužovalo (třetí špalík na snímku vlevo). Svislé hrany z ostrých rohů obruste postupně víc směrem ke spodku těla podobně jako hranu pod zobákem (čtvrtý špalík).

3. Plochým vrtákem vyvrtejte po stranách zobáku oči. Vzniklou sovu potřete (nejlépe to jde prstem) dokončovacím voskem.

Tip: Chcete-li jasněji zdůraznit soví hlavu, doporučujeme originální těžítko potřít nejdříve vrstvou transparentního vosku a teprve poté nanést vosk v tmavším odstínu.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz
Zdroj článku