Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dekor: Uspořádejte ptáčkům hostinu

Když se zem schová pod sněhovou peřinu, vzdorovat mrazu stojí ptáky spoustu energie, a proto ocení, když jim jejich chudý jídelníček trochu kaloricky vylepšíte. Uděláte tím radost nejen jim, ale i sobě – zima s nimi bude veselejší.

Jana Kantorová | 9. 01. 2024

TEXT: Eva Všetičková

PTAČÍ KOLÁČKY

Budete potřebovat: formičky na tartaletky, kuchyňskou fólii nebo mikroten, 100% rostlinný tuk (například Omega) nebo hovězí lůj, slunečnicová semínka, loupaný oves, bílou strouhanku z pečiva zbaveného soli, len, proso či řepku, šípky, ořechová jádra, mandle

Jak na to: 

V hrnci rozpusťte tuk (rozhodně ho nevařte, hrnec odstavte ihned po rozpuštění tuku), poté přidejte další přísady. Promíchejte a rovnou nalévejte do formiček vyložených fólií nebo mikrotenem – ztuhlá hmota se vám bude líp vyklápět. Až začne tuk tuhnout, ozdobte povrch ptačích koláčků třeba šípky, neloupanými mandlemi nebo ořechy. Zásady zdravého ptačího stravování jsou jednoduché – vhodná jsou veškerá syrová a sušená semena, ořechy a plody. Nic praženého, slazeného ani soleného.

Galerie: Nakrmte přes zimu všechny ptáčky na zahradě
Mohlo by se vám líbit

Dekor: Dejte starým věcem nový život aneb Příběh staré truhly

Našli jsme ji jednoho deštivého dne na ulici a bylo nám jí líto. Pod sešlou fasádou měla ale elegantní design. Komu asi patřila? Má vůbec cenu ji opravit? Řekli jsme si, že jí dáme šanci.
marianne.cz

JEDLÉ DÁRKY

Budete potřebovat: staré, nepoužívané lžičky či lžíce, vykrajovátka, závěsnou etažérku, provázek, lůj, nesolené sádlo nebo 100% rostlinný tuk a jakákoli semena – slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepku, pšenici, drcená jádra vlašských a lískových ořechů; ptáčkům můžete nabídnout i nasbírané plody a bobule, například jeřabiny, ptačí zob, plody bezu černého, hlohu či rakytníku; pro zpestření můžete přidat i nakrájená jablka, ovesné vločky nebo strouhanou mrkev

Plné lžičky

Semínkovou směs vmíchejte do rozpuštěného tuku a pak ji upěchujte do starých lžiček
a nechte ztuhnout. Lžičky s ptačími lahůdkami zapíchejte do sněhu (to jen v případě, že jste si jistí, že nikdo ze sousedů nemá kočku) nebo raději zavěste na tenčí stromové větve.

Etažérka 

Za slunných dnů nemusíte semínka nebo ovoce dávat jen do klasického krmítka, ale můžete ptáčkům prostřít na několika patrech závěsné etažérky. Pozorovat, kdo z ptáků si vybere jaké patro, bude každodenně proměnlivá zábava pro celou rodinu, hlavně pro děti.

Jedlé hvězdy

Tuhnoucí směs semínek a ořechů v rozpuštěném tuku důkladně napěchujte do starých vykrajovátek. Předtím ale do ní nezapomeňte vložit provázek, za který tyhle jedlé ozdoby zavěsíte.

Tip redakce: 

Pozorovat opeřené hodující kamarády bude bavit zejména děti. Zapojte je i do příprav hostiny.

Mohlo by se vám líbit

Novoroční dekorace: Rok v kruhu aneb Přivítejte nový rok stylově

Vlastnoručně vyrobeným věncem ozdobíte dům, rozloučíte se se starým rokem i přivítáte ten nový. Zkuste to podle našeho návodu.
marianne.cz

KOUSEK PTAČÍHO RÁJE

Budete potřebovat: menší jablka, směs semínek (slunečnice, proso, len, oves, pšenice), ořechy – ty vlašské stačí jen rozpůlit a lehce nadrtit, nevyloupané burské oříšky, provázek a silnou jehlu

Jak na to:

Nejen kosi a drozdi či vzácní hosté brkoslavi, ale i všichni ostatní zpěvní ptáci ocení sladké ovoce. Klidně proto do krmítka umístěného tak, aby se k němu nemohla dostat kočka, dejte kromě tučných semínek taky celá jablíčka. Aby z ptačí hostiny mělo potěšení i vaše oko, můžete burské oříšky pomocí jehly navléct na provázek nebo na tenčí drátek a pak je stočit do tvaru věnečku, který zavěsíte na krmítko. Ideální je, když ptáci najdou krmení hned ráno, aby nabrali sílu po mrazivé noci.

Mohlo by se vám líbit

Květinové dekorace s muškáty: nápady na výzdobu stolů a letních oslav

Slunce a vysoké letní teploty přinášejí lidem dobrou náladu a chuť slavit. Ať to jsou narozeniny, Velikonoce, Den matek, zahradní slavnost nebo grilování za letního večera, příležitostí je mnoho. Nejdůležitějšími ingrediencemi pro vydařenou oslavu jsou nejen pohodoví lidé, chutné jídlo a spousta nápojů, ale také krásná výzdoba. Barevné květiny jsou nutností. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe (PfE) se s vámi podělí o kreativní nápady na barevné dekorace stolů a oslav s použitím muškátů, které vám jistě dodají na dobré náladě.
marianne.cz

PLNĚNÁ JABLÍČKA

Budete potřebovat: jablíčka, rozpuštěné sádlo, 100% tuk nebo hovězí lůj, směs semínek, ve které bude mít hlavní podíl slunečnice doplněná o další obilniny, jako je oves, proso či pšenice

Jak na to:

Vršek jablek seřízněte a vnitřek vydlabejte, abyste vytvořili prostor, kam umístíte semínka. Tuk rozpusťte, vmíchejte do něj semínkovou směs a přemístěte ji do vydlabaných jablek. Na krmítku pak můžete zpoza okna pozorovat hodujícího kosa černého, který bude jablíčka vyklovávat
s velkým potěšením, sýkoru koňadru či modřinku, pěnkavu obecnou, zvonka zeleného, vrabce domácího nebo strakapouda velkého.

Mohlo by se vám líbit

Dlouhotrvající květinová kouzla: Domácí dekorace se sušenými muškáty

Nebylo by hezké prodloužit si léto? Se sušenými muškáty si můžete nejkrásnější období roku užívat kdykoli. Pokud zapojíte fantazii a kreativitu, budou vám tyto letní rostliny dělat radost stále. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe (PfE) se s vámi podělí o několik rychlých a snadných nápadů na tvoření a poskytnou tipy, jak se sušenými muškáty dosáhnout těch nejlepších výsledků s kterými sklidíte úspěch.
marianne.cz

LOJOVÉ ZVONKY

Budete potřebovat: menší květináč nebo kelímek od jogurtu, provázek, modřínovou nebo jakoukoli jinou větvičku, hovězí lůj či 100% tuk, směs semínek a oříšků

Jak na to:

Do rozpuštěného loje či jiného tuku vmíchejte směs semínek a ořechů. Spodním otvorem květináče protáhněte provázek (do kelímku od jogurtu udělejte nůžkami dírku a pak otvorem také protáhněte provázek) a potom do něj přemístěte tuhnoucí směs tak, aby provázek zůstal uprostřed a kousek ho přečníval. Nechte v chladu ztuhnout, poté vyklopte a na straně, kde bylo dno, udělejte očko, za něž zvonek zavěsíte. Na jeho druhé straně uvažte malou větvičku, která hodujícím ptáčkům poslouží jako bidýlko. Vmícháte-li do směsi i takzvanou zadinu (pokud se vám ji samozřejmě podaří sehnat), což jsou semena plevelů po vymlácení obilí, potěšíte tím obzvlášť sýkorky a drobné semenožravé ptáky – vrabce, pěnkavy, strnady, hýly, stehlíky či zvonky.

Tip redakce: 

Zavěšené dobroty si ptáčci užijí v největším klidu, protože je nebude ohrožovat mňoukající predátor.

Mohlo by se vám líbit

Máte chuť na jarní proměnu interiéru? Známe řešení, jak jí docílit snadno, rychle a levně

Oblíbili jste si boho styl? Vyrobte si s námi originální vázu, kde nejenže nedokonalosti nevadí, ale jsou dokonce žádoucí!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Recept na jahodovou bublaninu: Tahle vám zaručeně zachutná!

Dobrý nápad
KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Dobrý nápad
Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok

Sezóna jahod vrcholí! Pusťte se do marmelády a užívejte si jejich chuť po celý rok