Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

KVÍZ: Kolik toho víte o víně. Mnohé vás v našem kvízu možná překvapí

„Vínečko bílé, si od mé milé, budu ťa pít, co budu žít, vínečko bílé, budu ťa pít, co budu žít, vínečko bílé,“ zpívá se ve známé lidové písničce. Víno je zkrátka oblíbeným alkoholickým nápojem. Pojďte o něm zjistit víc.

Jana Bitalová | 26. 06. 2024

Víno je nápoj s bohatou historií, který má také kulturní význam. Vyrábí se fermentací hroznové šťávy, přičemž tento proces probíhá díky kvasinkám. Ty přeměňují cukry obsažené v hroznech na alkohol a oxid uhličitý. Víno má přitom různé podoby – existují bílá, červená, růžová, šumivá a dezertní vína, z nichž každé nabízí unikátní chuťový profil a aroma. 

Dar od boha?

Historie vína sahá do starověkého Egypta, kde bylo považováno za dar boha Ozirise, přičemž ale vinařství bylo významné také v antickém Řecku a Římě. V Čechách a na Moravě se s pěstováním hroznů začalo na přelom 8. a 9. století. K rozvoji potom přispěly mimo jiné kláštery, kde mniši víno vyráběli.

Bílé víno

Bílé víno se vyrábí z bílých i modrých hroznů, obvykle odrůd Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Sauvignon, Chardonnay a Muškát moravský. Fermentace probíhá pouze v případě šťávy, která zraje několik týdnů až měsíců. Víno tím získává svou osobitou vůni a chuť, načež může být suché, sladké, ovocné a květinové.

Červené víno

Červené víno se vyrábí z modrých hroznů, například Frankovky, Modrého Portugalu, Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir nebo Svatovavřineckého. Fermentace probíhá se slupkami a peckami hroznů, což dodává tmavou barvu a charakteristickou chuť. Červené víno může být suché a tříslovinové, sladké nebo také ovocné.

Růžové víno

Růžové víno se vyrábí z modrých hroznů, ale při fermentaci se používají slupky jen po krátkou dobu, aby se dosáhlo světlejší barvy. Růžová vína jsou obvykle suchá a mají jemnější chuť než červená. V ČR se vyrábí například z Frankovky, Pinot Noir a Zweigeltu.

Šumivé víno

Šumivé víno může být bílé, růžové nebo červené a suché nebo sladké. Každopádně jsou pro něj typické bublinky, které vznikají druhou fermentací, kdy se do vína přidá cukr a kvasinky. Mezi známé druhy patří Champagne (Francie), Prosecco (Itálie), Cava (Španělsko) a Crémant (různé oblasti Francie). 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Kolik toho víte o kávě, kterou možná právě vy pijete každý den?

Káva je oblíbeným nápojem, který během tisíciletí prošel dlouhou cestou plnou proměn. Kolik toho o ni víte? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu.
marianne.cz

Dezertní víno

Dezertní vína jsou sladká, protože mají vysoký obsah cukru. Mezi nejznámější patří portské (Portugalsko), sherry (Španělsko), tokaj (Slovensko a Maďarsko) a sauternes (Francie).

Oranžové víno

Oranžové víno se vyrábí z bílých hroznů s použitím slupek, což dává vínu tmavší barvu. Tento typ vína je populární mezi sommeliéry a milovníky vína, vyrábí se zejména v Itálii, Slovinsku a Gruzii. 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Sýry jsou oblíbenou součástí kuchyní po celém světě a jejich rozmanitost je ohromující. Od měkkých čerstvých sýrů až po tvrdé a dlouho zrající druhy – sýry zkrátka nabízejí širokou paletu chutí a textur. Vyzkoušejte v našem kvízu, zda se v nich vyznáte...
marianne.cz

Fortifikované víno

Fortifikované víno se obohacuje o další alkohol. Mezi nejznámější patří portské a sherry. Tento typ vína se často podává jako dezertní, aperitiv nebo k sýrům a uzeninám.

Jakostní a slámové víno

Jakostní víno se vyrábí z moštových hroznů, které dosáhly minimálně 15 stupňů cukernatosti. Slámové víno je zase z hroznů, jež byly před zpracováním po dobu minimálně tří měsíců skladovány na slámě nebo zavěšeny ve větraném prostoru. Kromě toho má vysoký podíl cukru.

Mohlo by se vám líbit

Bezový sirup pro chuť i zdraví: Připravte ho podle receptu bez vaření, ať nezničíte cenné látky. Víme, jak na to!

Bezový sirup je oblíbený hlavně pro svou sladkou chuť, nicméně květy černého bezu, z nichž se vyrábí, mají také pozitivní účinky na zdraví. Právě teď jsou jimi keře obsypané, tak honem na ně!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají