Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Otužování je stále populárnější. Pro lidi s nemocným srdcem může být nebezpečné

Otužování v poslední době získává stále více na popularitě. Koupání v ledové vodě si oblíbilo mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami, a v zimě tak často vidíme u rybníků i řek velké skupinky lidí. Jak ale otužování ve studené vodě opravdu pomáhá našemu zdraví a je vhodné pro každého?

Jana Kantorová | 19. 11. 2023

Otužování má kromě zvýšení odolnosti organismu mnoho dalších prokázaných efektů, jako je zlepšení nálady, posílení energie, zlepšení adaptace na stres, zlepšení citlivosti tkání k inzulínu, zvýšení odolnosti proti infekčním onemocněním. I proto je v posledních letech stále populárnější. Pokud s ním chceme začít, nemusíme rovnou skákat do ledové vody. Jako otužování můžeme počítat i zlepšování tolerance vůči chladu. To je možné provádět tak, že se budeme méně oblékat a doma méně topit, i to je otužování.  

„Plavávání v ledové vodě nebo dokonce pod ledovými krami je extrém, a ten už pro každého není. Otužování ledovou sprchou a aktivní pobyt v chladné vodě mohou provádět zdraví jedinci po postupné adaptaci na nízkou teplotu. Tato aktivita ale není vhodná pro lidi s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě. 

Galerie: Najděte si zálibu v otužování
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Ptačí bufet aneb Aby v zimě měli ptáčci co jíst

Kromě toho, že vám krmítka do zahrady přilákají hladové opeřence, můžou posloužit také jako hezká dekorace. Pojďte si s námi vyrobit dvě netradiční.
marianne.cz

Začínejte pomalu 

Způsobů, jak se začít otužovat, je mnoho. Lze nejprve zkusit ochlazování vzduchem, ať už krátkým pobytem v chladném povětří nebo oblékáním menšího množství vrstev. Nebo začít ve sprše ochlazováním končetin a postupným prodlužováním času a rozšiřováním ochlazované zóny. Před tím, než půjdete plavat do „terénu“, je ideální se alespoň 3 týdny každý den otužovat sprchou. Stačí si ke konci sprchování na 10 vteřin pustit studenou sprchu. Při sprchování se mírně pohybujte, aby tělo neprochladlo. Za nějakou dobu pod studenou sprchou vydržíte i několik minut. A to je ta doba, kdy si můžete říct, že jste připraveni jít ven. 

Jakmile se jdete otužovat do vody venku, je vždy lepší si najít zkušeného parťáka nebo otužileckou skupinu. Nikdy se nenořte do chladné vody sami. Nastanou-li jakékoliv komplikace, je dobré mít kolem sebe lidi, kteří pomohou. Pokud chcete jít do rybníka či do řeky, volte místa, kde je postupný vstup do vody

Mohlo by se vám líbit

Už dva a půl roku žijí v jurtě, odkud je nevyhnala ani krutá severská zima

Gro a její přitel Adrian se rozhodli žít minimalisticky se snahou zmenšit svým životem ekologickou stopu. Jestli ale čekáte nějaké neútulné provizorní bydlení, připravte se na pořádnou dávku překvapení!
marianne.cz

Lidé s vysokým krevním tlakem si musí dávat pozor 

Jedinci s vysokým krevním tlakem by si měli dát při otužování pozor. Samotný kontakt s velmi chladnou vodou cévy stáhne a krevní tlak se výrazně zvýší, což může být pro kardiaka nebezpečné. 

„Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký krevní tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje,“ říká MUDr. Eva Kociánová a dodává: „Víme, že dlouhodobé a pravidelné střídavé vystavování teplu a chladu zlepšuje pružnost cév. Toho se dá dosáhnout saunováním nebo třeba i střídavými koupelemi. Cévy, které jsou pružné, jsou zároveň mladé.“ 

Mohlo by se vám líbit

Necháváme vodu, jen ať si klidně zpívá, zima nezima

Mráz má rád ticho, ale jezírka na této jihomoravské zahradě k mlčení nepřinutil. Neustále si pobrukují, nikdy nezesmutní a vždycky mile potěší.
marianne.cz

Ve vodě stačí být 30 vteřin 

Otužování není závod s někým jiným ani sám se sebou. Nese s sebou vystoupení z vlastní komfortní zóny, ale k dosažení pozitivních efektů stačí krátká doba, 30 sekund až tři minuty. Ve sprše si nejspíš neublížíte, při ponoru do chladné vody se to stát může. Při plavání v chladné vodě jsou varovnými známkami pocit chladu končetin a horší pohyblivost, určitě byste neměli pociťovat přeskakování srdce, bolest na prsou nebo ztížené dýchání. Často si lidé také berou k otužování čepici, protože si myslí, že jim pomůže se zahřát. Čepice má ale spíše význam v tom, aby si lidé nenamočili vlasy, případně jim nenamrzaly. Ztráta tepla „přes“ hlavu je víceméně mýtus

Tip redakce:

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...

... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

Dobrý nápad
Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte

Recept: Čokoládové muffiny s malinami, na kterých si opravdu pochutnáte