Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Vychytávky, které doma oceníte: Jak odstranit skvrny?

Letní radovánky, romantika v podobě pikniků či zapálených svíček přináší i menší nepříjemnosti. Odstraňte je pomocí jednoduchých triků.

Jana Kantorová | 10. 07. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Základní pravidlo při nehodě s horkým voskem, ať už se jedná o prostírání, či ubrus, zní – nechat skvrnu zcela uschnout. Menší kusy zašpiněné látky můžete dát i do lednice. Vosk po chvíli zatuhne a můžete ho seškrabat. Se zbytkem už si obvykle poradí pračka při teplotě 60 °C a odstraňovač skvrn přidaný k pracímu prášku. Oblíbený kus oblečení ušpiněný barevným voskem však raději svěřte do rukou odborníků v čistírně.  

Tip redakce:  

Když svíčky dáte na dvě hodiny do slané vody, vydrží pak déle hořet a také nebudou tolik kapat. 

Galerie: Jak se zbavit skvrn od vosku a dalších
Mohlo by se vám líbit

Úklid hezky z gruntu: Věci, které byste měli vyhodit teď hned

Nepořádek se doma tvoří neustále. Je to přirozené – důvodem je, že tam žijeme. Občas ale místo toho, abychom nějaké věci pořádně uklidili, je jen dočasně odklidíme, když je zastrčíme někam stranou. Ty se ale časem začnou hromadit a tento přebytek věcí vede k tomu, že máme doma skutečně bordel. Které to například jsou?
marianne.cz

A co krb? 

Další nesnáze přináší okolí krbových kamen, které umí potrápit kvůli znečištění od sazí. Drátěný kartáč pomůže vyčistit šamotové cihly i kamennou dlažbu. Na skvrny na hladkých zdech z kachliček nebo běžné omítce použijte čistý hadřík s trochou octové vody. U znečištěného textilu od sazí je důležité si zapamatovat, abyste se jej nikdy nesnažili otírat. Maximálně jej oklepejte nebo postižené místo vysajte pomocí vysavače. Následně skvrnu posypte solí, případně bramborovým škrobem a nechte působit. Oblečení nebo potah poté vyperte. Pokud chcete, aby bylo sazí co nejméně, spalujte pouze dobře vysušené dřevo. Svíčky umístěné ve skleněných nádobách zase odbourají problémy s kapajícím voskem. Pak už můžete jen v klidu relaxovat u třpytivého světla nebo hřejivého krbu. 

Mohlo by se vám líbit

Jarní aromaterapie: Provoňte svůj domov a uklidněte svoji duši

Jaro už klepe na dveře a zima si postupně balí svoje kufry. Už cítíte ten jarní vzduch? Slyšíte zpívat ptáky? A každý den vyhlížíte sluneční paprsky, které zahřejí na tvářích? Pak si dopřejte jarní vůně, které vám příjemné prostředí vytvoří i doma. Jak na to?
marianne.cz

Praktické rady  

  • Hadřík namočený v oleji pomůže odstranit ještě teplé skvrny od vosku. 
  • Na znečištění, které je takzvaně hlouběji zažrané, použijte organické rozpouštědlo, například technický benzin či líh. Látku následně vyperte na 60 °C. 
  • Po odstranění ztvrdlého vosku nožem naneste na skvrnu šampon, ideálně ten na mastné vlasy. Zpěňte a nechte chvíli působit. Poté vyperte v ruce a pak v pračce na teplotu, doporučenou výrobcem. 
  • Romantické večery uprostřed zimy strávené u otevřeného krbu... Co víc si přát. Pokud však nechcete mít saze všude kolem, nezapomeňte si pořídit také smeták, lopatku, kleště a plech. Pomůžou vám správně vložit dřevo do žhavého krbu a jeho okolí vyčistit od sazí. 
  • Ve specializovaných obchodech dostanete čisticí pastu na krbová skla, která dokonale čistí okna, odstraňuje saze i kouř. Pak už stačí nanést trochu přípravku na vlhkou utěrku z mikrovlákna nebo přímo na sklo. Místo vydrhnout a následně opláchnout vodou. 

 

Mohlo by se vám líbit

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

Úklid je věčné téma. Máme několik zaručených tipů od expertky na úklid Marie Kondo, jak si práci maximálně zjednodušit, a dokonce udělat z této neoblíbené činnosti naši milovanou.
marianne.cz

Jak na čištění skvrn?  

  1. Nejdřív nechtěné skvrny od vosku namočte do mýdlové vody, aby změkly.  
  2. Zaschlá místa můžete odstranit i pomocí žehličky. Látku vypodložte z horní i spodní strany savým papírem či kávovým filtrem. Žehlete bez napařování do chvíle, než vosk změkne. Papír vosk vysaje. Pokud na místě ještě zůstane flek, dočistěte ho alkoholem.  
  3. Sůl je dobrá na skvrny od sazí na oblečení i jiném textilu. Nasypte ji na zašpiněné místo a nechte působit několik hodin. Následně ji vytřepejte a znečištěný kus vyperte v pračce, jak jste zvyklí. 
Mohlo by se vám líbit

Jarní úklid? Pusťte se do něj nejen v domácnosti, ale také v hlavě

Venku je tepleji, večery se prodlužují a pomalu, ale jistě míříme vstříc slunným jarním dnům. A spolu s přibývajícími paprsky začíná být vidět i usedlý prach na poličkách nebo cákance na oknech. Naplánujte si velký jarní úklid, při kterém si vyčistíte nejen všechny místnosti, ale především hlavu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Dům
Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace

Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace