Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Jarní úklid? Pusťte se do něj nejen v domácnosti, ale také v hlavě

Info ikona
Úklid

Venku je tepleji, večery se prodlužují a pomalu, ale jistě míříme vstříc slunným jarním dnům. A spolu s přibývajícími paprsky začíná být vidět i usedlý prach na poličkách nebo cákance na oknech. Naplánujte si velký jarní úklid, při kterém si vyčistíte nejen všechny místnosti, ale především hlavu.

Úklid, jako rituál

Ne každá hospodyňka skáče z úklidu radostí do stropu. Pro některé ženy je velký úklid povinností, kterou pod záplavou jiných rodinných starostí odsouvají na vedlejší kolej. Ne nadarmo se však říká, že čím se obklopujeme, tím se stáváme. Proto pokud kolem sebe máte opakovaně nepořádek, není divu, že vám chaos krom do bytu může proniknout i do hlavy.

Zkuste využít jarní úklid nejen tomu, že pořádně utřete prach, umyjete okna nebo vytřete podlahu, ale pojměte ho jako rituál. Vyšlete manžela na procházku s dětmi, zapněte si oblíbenou muziku, nalijte si skleničku vína nebo si k tomu uvařte dobrý čaj a s chutí se pusťte do úklidu.

Zbavte se starého oblečení

Když už budete brát úklid pěkně od podlahy, nezapomeňte protřídit šatník. Jistě v něm najdete hned několik věcí, které nenosíte. Než se pustíte do zbytečného vyhazování, zastavte se. Prohlédněte oblečení kus po kousku a to, které si zaslouží druhou šanci, odneste ke sběrným kontejnerům nebo darujte second handům. Mnoho z nich přijímají dary od lidí, kteří mají ve skříni oblečení v dobré kvalitě. A pokud se v sekáči oblečení neprodá, putuje dál do rukou charity. Díky tomu šetříte přírodu, a zároveň si vytvoříte místo pro zbrusu nové jarní oblečení.

Protřiďte myšlenky

Úklid nemusí být pouze stereotypní činností, při kterém drhnete jednu kachličku za druhou. Dokáže dobře posloužit i v situacích, kdy máte plnou hlavu myšlenek. A co si budeme povídat, přes zimu se jich jistě nashromáždilo až až. Když už se do úklidu pustíte, zkuste si během toho protřídit i myšlenky. Co vám v životě funguje, a které zajeté vzorce je lepší nechat odejít? To záleží čistě na vás. Zároveň si také můžete nastavit nový přístup nebo se pokusit změnit některé zajeté zvyky.

Info ikona
Úklid

Sociální a digitální detox

Využijte příchod jara k detoxu. A teď nemyslíme ten šťávový, ale především digitální a sociální detox. Odpojte se na chvíli od sociálních sítí, sbalte ruksak a vyrazte do přírody. Zkrátka a dobře úklid může sahat i do jiných nehmotných sfér, které si to zaslouží stejně, jako váš obývák.

Projděte si profily, které sledujete na sociálních sítích. Skutečně vás tolik inspirují, nebo vás spíš zvedají ze židle? Třeba jste se za poslední měsíce posunuli víc, než tušíte a není na škodu jednou za čas rozdat pár „unfollow“ pro větší klid v duši.

Zdroj: autorský článek