Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Úklid hezky z gruntu: Věci, které byste měli vyhodit teď hned

Info ikona
Žena třídící oblečení

Nepořádek se doma tvoří neustále. Je to přirozené – důvodem je, že tam žijeme. Občas ale místo toho, abychom nějaké věci pořádně uklidili, je jen dočasně odklidíme, když je zastrčíme někam stranou. Ty se ale časem začnou hromadit a tento přebytek věcí vede k tomu, že máme doma skutečně bordel. Které to například jsou?

Tereza Čaladi | 23. 06. 2023

V posledních letech se (opět) učíme minimalismu. Postupně zjišťujeme, že člověk opravdu potřebuje pouze nějaké věci a zbytek mu doma jen tak přebývá. Jako například to jedno tričko, které jste si možná také koupili a nikdy nevzali na sebe. Marie Kondo je toho důkazem – její kniha, jejíž filozofií je „vyhodit vše nepotřebné“ se přeci jen stala obrovským hitem. Netýká se to ale pouze oblečení, ale i spousty dalších věcí.

Co můžete vyhodit teď hned

Máme pro vás pět kategorií věcí, které úplně není potřeba doma skladovat. Když je totiž vyhodíte, váš domov se rázem stane daleko uklizenějším.

1. Přebytečné papíry

Sem spadá balicí papír (opravdu myslíte, že do něj ještě někdy něco zabalíte?), vizitky (uložte si ty kontakty do telefonu), staré vstupenky (pokud k nim nemáte sentimentální vztah), účtenky (od věcí, které jsou už po záruce), manuály na nábytek (už ho máte postavený), staré kalendáře a diáře, turistické brožury (k nimž nemáte sentimentální vztah a víte, že je už nikdy nevyužijete) či věrnostní kartičky do obchodů, kam dávno nechodíte. Kromě toho sem lze zařadit i staré papírové krabice. Jistě se toho najde více, ale tohle je základ.

2. Věci, které jsou neúplné

Tady máme na mysli náušnice, u nichž vám chybí jedna do páru, osamocené ponožky (tu druhou už nejspíš stejně nikdy nedohledáte) či stolní hry, u nichž chybí figurky.

Mohlo by se vám líbit

3. Věci, které už nefungují

Možná doma máte také nějaké vypsané propisky, došlá lepidla, rozbité hračky, nefunkční elektroniku, vytahané gumičky či záhadné kabely, u nichž netušíte, od čeho jsou. Zde si každý najde to svoje. V každém případě nemá úplně smysl si tyto věci schovávat, když víte, že je již nikdy nevyužijete.

4. Prošlá kosmetika a léky

Toto je základ. Nejenom, že tyto věci už nepoužijete; pokud ano, může vám to způsobit zdravotní problémy. Schovávat si je je tak téměř nebezpečné.

5. Oblečení, které už nenosíte

A nakonec tu přeci jen je sekce věnovaná oblečení. Zkuste se zaměřit na obnošené oblečení, oblečení, které už není v módě (ačkoliv takovou džínovinu se vyplatí schovat) a to oblečení, které jste si pořídili, ale vlastně jste si ho nikdy neoblékli. Zároveň sem lze zařadit například děravé ponožky. A nakonec i boty – okopané; které vám jsou už malé; nebo extrémně prošláplé.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku