Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Dřevěné lyže jasanky – bonbonek pro milovníky lyžařské tradice

Zatímco jiní lidé chodí do lesa na houby, Zdeněk Fryml tu hledá ty správné jasany. Truhlář z Dobrého u Dobrušky ve východních Čechách, kráčející ve stopách svého dědečka, totiž vyrábí tradiční dřevěné lyže – jasanky.

Eva Všetíčková | 6. 01. 2023

Když mu bylo patnáct, objevil na půdě zaprášený poklad – několik párů dřevěných lyží, které kdysi dávno vyrobil jeho dědeček. Být starší, možná by si je jenom vypucoval a pověsil pro ozdobu na zeď. Tenkrát ale s kamarády začali okamžitě testovat, co muzeální kousky na svahu vydrží.

Text: Libor Hruška

Galerie: Lyže jasanky Zdeňka Frymla

Rodinné dědictví

"Všechny lyže po dědovi jsme rychle zlámali, a protože nebylo na čem jezdit, musel jsem se je naučit sám vyrábět," směje se Zdeněk. Frymlova rodina se prací se dřevem živí po několik generací. Truhlářem byl již Zdeňkův otec, dědeček a také pradědeček. Dílna se na první pohled nijak neliší od jiných truhláren, najde se v ní ale pár detailů, které naznačují, že ze dřeva tu krom nábytku vznikají také "čertovská prkénka" z jasanového dřeva. Na kamnech stojí nerezový kastrol se čtrnácti otvory, v němž se nahrubo opracované lyže napařují, a na ponku zas leží půlka špalku, na kterém se ohýbají jejich špičky. Výroba lyží jasanek ale začíná v lese, kam chodí Zdeněk Fryml pravidelně kontrolovat své jasany. Ty má buď přímo koupené, nebo aspoň zamluvené u majitelů. K výrobě lyží se nejvíc hodí stromy, které během svého života musely bojovat o své místo na slunci.

Info ikona
Základní tvar se na prkno obkreslí podle šablony. Letokruhy se musí táhnout po celé délce lyže.

Jasanové dřevo

"Nejlepší jsou z hlubokého lesa, které se vytáhly za světlem a mají rovný kmen. Čím hůř se mu vedlo, tím hustší má letokruhy a tím je hutnější i dřevo," vysvětluje Zdeněk. Z jednoho stromu, který může mít klidně i sto sto dvacet let, se dá vyrobit jen zhruba osm párů lyží. Jasanové dřevo je na to ideální – je lehké, pružné a také drží tvar, když na vlhkém sněhu navlhne. Musí ale schnout minimálně dva roky. Při výrobě prvních lyží postupoval Zdeněk metodou pokus–omyl. Jeho cílem nebylo vyrábět co nejvěrnější kopie starých ski, ale lyže s co nejlepšími jízdními vlastnostmi. Rozdíl pozná na první pohled každý laik – jeho lyže mají například zahnutější špičku, díky čemuž se snadněji ovládají. Všechny lyže se tu vyrábějí na míru. Zdeněk proto potřebuje vědět, jestli je zákazník chce jen jako dekoraci nebo na nich opravdu chce jezdit, takže je třeba znát jeho výšku i váhu.

Info ikona
Zdeněk Fryml s polotovary jasanových lyží.

Každou lyži Zdeněk testuje vahou svého těla. Na těch svých má proježděné nejen rodné Orlické hory, ale i Alpy a s kamarádem podnikli také dvě výpravy do Norska.

Zdroj článku

Související články

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!