Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Krmit v zimě ptáky je fajn. Ale jen když to děláte dobře

Že v zimě pravidelně krmíte ptáky, ať už na balkoně, zahradě nebo v krmítku umístěném v přírodě, ještě neznamená, že jim pomáháte. Když jim totiž předložíte špatný typ stravy, který jim není přirozený, můžete jim spíš ublížit. Jak je to tedy správně?

Jana Kantorová | 3. 02. 2024

Nezáleží, jestli s krmením ptáků letos začínáte, nebo jim přilepšujete každoročně, připomeňte si nejdůležitější zásady, o které se s námi podělil velký milovník přírody, filmař, fotograf Prokop Pithart, který nejen na toto téma natočil řadu dokumentárních filmů. Je totiž autorem seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi, a natáčí také sérii Na dosah, která pomáhá objevovat, poznávat, ale i chránit přírodu.

Ani v této sérii nechybí díl věnovaný právě krmení ptáků, protože to je podle Prokopa ten nejjednodušší způsob, jak se dostat blíž přírodě a zároveň dostat přírodu blíž k sobě. Díky krmítku se totiž ptáci začnou ochotně slétat i k vám na zahradu nebo třeba terasu.

Galerie: Naučte se krmit ptáky správně
Mohlo by se vám líbit

Ptačí krmítka – víte, kam je dát a co do nich nepatří?

Věděli jste, že tělíčko malého pěvce může za jednu mrazivou noc ztratit až pětinu své váhy? Které krmítko je vhodné pro opeřené strávníky, kam ho (ne)dávat a čím ho (ne)plnit?
marianne.cz

Mějte trpělivost

„Ať máte krmítko v zahradě nebo uprostřed přírody, počítejte s tím, že ptákům může pár dnů trvat, než se sem naučí létat,“ upozorňuje Prokop. Důležité podle něj ale je, aby v blízkosti krmítka byl vždy nějaký strom nebo keř, aby se tu ptáci cítili bezpečně. Ptákům pak obecně nejvíce chutnají slunečnicová semínka a krmit je jimi můžete od října až do března.

Na seriálu Na dosah se podílí česká Toyota, jejíž je Prokop ambasadorem. Auta jsou totiž pro natáčení přírody překvapivě nezbytností. Zvířata se totiž lidí bojí, ale pokud jsou schovaní uvnitř vozu, dostanou se k divokým tvorům výrazně blíž. Ptáky na krmítku umístěném uprostřed divoké přírody proto Prokop tentokrát pozoroval a natáčel z praktického SUV.

Mohlo by se vám líbit

Dekor: Uspořádejte ptáčkům hostinu

Když se zem schová pod sněhovou peřinu, vzdorovat mrazu stojí ptáky spoustu energie, a proto ocení, když jim jejich chudý jídelníček trochu kaloricky vylepšíte. Uděláte tím radost nejen jim, ale i sobě – zima s nimi bude veselejší.
marianne.cz

Každý pták má jinou povahu

„Snad nejméně se bojí sýkora babka. Občas přiletí, dokonce i když stojím třeba tři metry od krmítka. Brzy ale určitě přiletí sýkora koňadra, ta bývá nejčastější. Uprostřed přírody se pak jistě ukáže i čížek nebo zvonek. Zajímavé je, že přestože je zvonek větší, je z čížka trochu nervózní a raději si počká, až čížek odletí,“ popisuje svoje zkušenosti Prokop a naznačuje tak, že právě i díky krmítku můžete krásně pozorovat chování i povahu jednotlivých druhů ptáků.

„Vypozorujete třeba i to, že takový strakapoud v krmítku nezůstává, jen si tu vezme semínko a odlétne s ním na nedaleký strom. Tam si zasekne semínko slunečnice do kůry, vytvoří si takzvanou kovadlinku, z níž pak pohodlně hoduje,“ vysvětluje Prokop. V seriálu Na dosah je ale vidět třeba i to, že třeba takový vrabec si k čížkovi do krmítka klidně sedne a v klidu hodují společně.

Mohlo by se vám líbit

Manželé se rozhodli vyrábět ptačí krmítka, do kterých se na první pohled každý zamiluje

„Vzniklo to úplně náhodou, kdy jsme si vyrobili krmítko před náš dům. Každodenní radost z pozorování ptáčků doprovázely neustálé lichotky od sousedů a jejich přemlouvání, ať vyrobíme krmítka i pro ně,“ vypráví manželé Holí, jak začal příběh jejich kouzelných domků určených pro malé opeřence.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Zahrada
Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité