Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Mráz v zahradě? Nezapomeňte v ní všechno zazimovat

Mráz může v nepřipravených zahradách napáchat nemalé škody, proto je důležité zahradu dobře zazimovat. Na co byste neměli zapomenout?

Jana Kantorová | 13. 11. 2023

Zazimujte rostliny

Pokud máte na záhonech stále nějaké nedozrálé plody teplomilných rostlin, rychle je otrhejte a pokuste se je nechat dozrát třeba doma na parapetu. Citlivější rostliny zahrňte nad kořeny vrstvou mulče, abyste zabránili jejich promrzání. Některým trvalkám a menším keřům můžete pomoci přezimovat tak, že je zakryjete do bílé netkané textilie. Rostliny, které pěstujete v nádobách přeneste do prostor kde nemrzne, nebo můžete květináče zakopat do záhonu nebo do kompostu, abyste zabránili promrzání kořenů.

Tip redakce: 

Připravte na mráz trávník. Trávník už sekejte jen na optimální výšku. Přes zimu by měl být vysoký alespoň 5 cm, aby lépe odolával chladu. Sečení postupně omezujte.

Galerie: Na co nezapomenout při zazimování zahrady
Mohlo by se vám líbit

Zahrada rozkvétá i v zimě: Voňavý zázrak jménem zimokvět

Záplava drobných květů a omamná vanilková vůně – seznamte se se zimokvětem časným. Keřem, který svými žlutými květy prozáří chladné měsíce ve vaší zahradě.
marianne.cz

Odpojte závlahu a zazimujte vodu v zahradě

Zazimujte bazény a jezírka. Odstavte fontánky a čerpadla, které by mohl mráz roztrhnout. „Nezapomeňte vypustit vodu z venkovních kohoutů, potrubí a hadic. Pokud máte na zahradě třeba solární sprchu, nezapomeňte ani na ni. Pokud by v ní voda zamrzla, led by ji roztrhl. Obdobně by mráz zničil i zahradní vodárny, které jsou umístěné venku. Projděte zahradu a vypusťte vodu ze všech nadzemních nádrží na dešťovou vodu. Sudy na vodu otočte dnem vzhůru, aby do nich nemohlo napršet. Vylijte vodu z konví a kbelíků a ukliďte je pod střechu, aby do nich nenapadal sníh nebo déšť. Led by je roztrhal,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Pokud máte na zahradě automatické zavlažování, také z něj odpojte a vypusťte z něho vodu.

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, která vás nutí vrátit se duchem o několik století zpátky

Račte vstoupit do inspirativní říše jednoho z nejstarších rodů Spojeného království, kde se mistrně snoubí historie a současnost.
marianne.cz

Podepřete skleník

„Pokud máte skleník, zajistěte jej proti sněhu. Zejména polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí by mohla vrstva těžkého sněhu zprohýbat a zničit. Proto hřeben střechy skleníku raději na zimu podepřete. Podle velikosti skleníku jej můžete podepřít například trámkem uprostřed, nebo na několika místech,“ vysvětluje Petr Tichý.

Zazimujte zahradní techniku

Ze sekaček i další zahradní techniky pečlivě odstraňte zbytky trávy, hlíny a dalších nečistot. Nejde jen o estetický dojem – pokud by se pod nalepenými nečistotami držela vlhkost, koroze by poškodila kovové části strojů.

„U strojů se spalovacími motory odstraňte z nádrže všechno palivo. Biologické složky by po dlouhých týdnech degradovaly a ucpaly palivový systém. Z tohoto důvodu je dobré stroj nastartovat a nechat spotřebovat i zbytky paliva z karburátoru. U čtyřdobých motorů je čas na výměnu motorového oleje. Pokud stroj nemá výpustní šroub, použijte odčerpávací sadu. Zkontrolujte a případně vyměňte zapalovací svíčky, stejně tak vyčistěte nebo vyměňte vzduchové filtry. Promažte pohyblivé spoje. Stroje uložte do suchých prostor. Skladovány by měly být v pracovní poloze tak, aby z nich nemohly unikat provozní náplně,“ uzavírá Petr Tichý.

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, za jejímž vznikem stálo rozhodnutí ze srdce

O tom, že srdce je mnohdy spolehlivější rádce než rozum, ví své Markéta a Pavel Dvořákovi ze slunečného Smolotelského dvoru. I všední dny tu mají své nevšední kouzlo. Je to líbezná končina, kde uslyšíte ticho, uvidíte tmu a kde se místo na displej mobilu zakoukáte raději do korun nebetyčných stromů.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek