Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Mráz v zahradě? Nezapomeňte v ní všechno zazimovat

Info ikona
zazimování zahrady

Mráz může v nepřipravených zahradách napáchat nemalé škody, proto je důležité zahradu dobře zazimovat. Na co byste neměli zapomenout?

Jana Kantorová | 13. 11. 2023

Zazimujte rostliny

Pokud máte na záhonech stále nějaké nedozrálé plody teplomilných rostlin, rychle je otrhejte a pokuste se je nechat dozrát třeba doma na parapetu. Citlivější rostliny zahrňte nad kořeny vrstvou mulče, abyste zabránili jejich promrzání. Některým trvalkám a menším keřům můžete pomoci přezimovat tak, že je zakryjete do bílé netkané textilie. Rostliny, které pěstujete v nádobách přeneste do prostor kde nemrzne, nebo můžete květináče zakopat do záhonu nebo do kompostu, abyste zabránili promrzání kořenů.

Tip redakce: 

Připravte na mráz trávník. Trávník už sekejte jen na optimální výšku. Přes zimu by měl být vysoký alespoň 5 cm, aby lépe odolával chladu. Sečení postupně omezujte.

Galerie: Na co nezapomenout při zazimování zahrady
Mohlo by se vám líbit

Odpojte závlahu a zazimujte vodu v zahradě

Zazimujte bazény a jezírka. Odstavte fontánky a čerpadla, které by mohl mráz roztrhnout. „Nezapomeňte vypustit vodu z venkovních kohoutů, potrubí a hadic. Pokud máte na zahradě třeba solární sprchu, nezapomeňte ani na ni. Pokud by v ní voda zamrzla, led by ji roztrhl. Obdobně by mráz zničil i zahradní vodárny, které jsou umístěné venku. Projděte zahradu a vypusťte vodu ze všech nadzemních nádrží na dešťovou vodu. Sudy na vodu otočte dnem vzhůru, aby do nich nemohlo napršet. Vylijte vodu z konví a kbelíků a ukliďte je pod střechu, aby do nich nenapadal sníh nebo déšť. Led by je roztrhal,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Pokud máte na zahradě automatické zavlažování, také z něj odpojte a vypusťte z něho vodu.

Mohlo by se vám líbit

Podepřete skleník

„Pokud máte skleník, zajistěte jej proti sněhu. Zejména polykarbonátové skleníky s hliníkovou konstrukcí by mohla vrstva těžkého sněhu zprohýbat a zničit. Proto hřeben střechy skleníku raději na zimu podepřete. Podle velikosti skleníku jej můžete podepřít například trámkem uprostřed, nebo na několika místech,“ vysvětluje Petr Tichý.

Zazimujte zahradní techniku

Ze sekaček i další zahradní techniky pečlivě odstraňte zbytky trávy, hlíny a dalších nečistot. Nejde jen o estetický dojem – pokud by se pod nalepenými nečistotami držela vlhkost, koroze by poškodila kovové části strojů.

„U strojů se spalovacími motory odstraňte z nádrže všechno palivo. Biologické složky by po dlouhých týdnech degradovaly a ucpaly palivový systém. Z tohoto důvodu je dobré stroj nastartovat a nechat spotřebovat i zbytky paliva z karburátoru. U čtyřdobých motorů je čas na výměnu motorového oleje. Pokud stroj nemá výpustní šroub, použijte odčerpávací sadu. Zkontrolujte a případně vyměňte zapalovací svíčky, stejně tak vyčistěte nebo vyměňte vzduchové filtry. Promažte pohyblivé spoje. Stroje uložte do suchých prostor. Skladovány by měly být v pracovní poloze tak, aby z nich nemohly unikat provozní náplně,“ uzavírá Petr Tichý.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku