Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

5 akcí, které potěší všechny knihomoly

Patříte k lidem, které nejčastěji uvidíme s knihou v ruce? Pak vězte, že letošní jaro bude prošpikované zajímavými knižními akcemi, během kterých se můžete nejen setkat s oblíbenými autory, ale také si pořídit knižní novinky s výraznou slevou.

Pravidelní čtenáři Marianne jistě ví, že naše redakce je plná nadšených knihomolů. I proto máme oči na stopkách a bedlivě sledujeme českou literární scénu a zajímavé akce, které s knihami souvisí. Vybrali jsme proto pět knižních akcí, které si rozhodně letos na jaře nenecháme ujít! Potkáme se tam?

Mohlo by se vám líbit

Které knihy chytly v roce 2021 redakci Marianne za srdce?

V redakci se netajíme tím, že jsme knihomolové, a tak za rok stihneme přečíst pěknou řádku titulů. Toto jsou letos naše největší knižní srdcovky.
marianne.cz

Velký knižní čtvrtek

Otevřete diář a k datu 24. března si poznamenejte – Velký knižní čtvrtek! Ano, právě v tento den vstoupí do tuzemských knihkupectví dvanáct knižních novinek od českých, ale také světových autorů. Konkrétně se můžete těšit například na novou knihu od Karin Lednické s názvem Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédii, Ostrov od Biancy Bellové, Výpravy do divočiny od Davida Attenborougha nebo Smrt na kůru od autora Dalibora Váchy.

V rámci Velkého knižního čtvrtku můžete dorazit také na setkání s autory, které se uskuteční 24. března v Knihovně Václava Havla, a to od 17 hodin. Knihy jarního 21. pokračování Velkého knižního čtvrtku osobně uvedou spisovatelé Bianca Bellová, Karin Lednická, Barbora Englischová, Ondřej Hübl, Dalibor Vácha, Petr Michálek, Ester a Milan Staří. Autoři David Attenborough, Michio Kaku, Naomi Woodová a Neil Gaiman budou představeni svými překladateli nebo redaktory velkočtvrtečních novinek. Knihy si můžete zakoupit se slevou 20 % na místě a autoři vám je podepíší.

Listování

O projektu Listování, který stírá hranice mezi klasickým čtením a divadelním představením, jsme na webu Marianne už několikrát psali. A tak máme obrovskou radost, že Listování do svého programu zařadilo nové představení (nebo snad předčítání?) s názvem A jak se vám líbím teď?, které navazuje na stejnojmennou knihu od Holly Bourneová. V hlavních rolích se můžete těšit na Petru Bučkovou a Pavlu Dostálovou. Vzhledem k tomu, že ansámbl Listování vyráží se svým repertoárem i do nejzazších míst České republiky, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později navštíví s představením A jak se vám líbím teď? i vaše město.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Svět knihy

Zatímco v loňském roce jsme kvůli koronavirovým opatřením vyrazili na Svět knihy až na konci září, letos se Svět knihy vrací do svých starých, jarních, kolejí. Pokud si tedy nechcete nechat ujít 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu, pak si do diáře poznamenejte datum 9. až 12. června 2022. A jaké je motto letošního ročníku? „Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ - Umberto Eco. Program a seznam doprovodných akcí ještě není zveřejněn.

Book’s Calling Club

Aktivní uživatelé sociálních sítí jistě ví, kdo je to bookstagramer. A jedním z nejznámějších česko-slovenských bookstagramerů je bezesporu Jakub Pavlovský, kterého můžete znát pod instagramovou přezdívkou @bookscalling. Jakub Pavlovský ale nežije jenom v online světě, naopak pořádá i offline setkání s knižními autory a jejich čtenáři. Například 12. dubna se můžete těšit na spisovatelku Lenku Elbe, se kterou můžete diskutovat nejen o její knize Uranova. Více informací objevíte na facebookové stránce Book‘s Calling.

Prázdniny v Česku - Ladislav Zibura

Ladislava Ziburu zřejmě nemusíme dlouze představovat. Tento cestovatel, který prošel křížem krážem už několik zemí, se protentokrát vydal objevit rodnou zem. Navíc v autě! To ale rozhodně neznamená, že jeho cesta byla méně dobrodružná. I v České republice čeká na cestovatele mnoho nástrah a netradičních míst (mimochodem už jste slyšeli od podhledně?). Ať už jste knihu Prázdniny v Česku četli, nebo ji teprve máte připravenou na svém knižním wishlistu, vyrazte na Ladislavovu přednášku. Seznam míst, kde bude vyprávět o cestování po Česku, objevíte na jeho webových stránkách.

Zdroj: Autorský článek

Mohlo by se vám líbit

Moderní cestopisy, které ve vás probudí cestovatelského ducha

Už dávno odzvonilo kapesním průvodcům, které vás stroze informují o lokálních pamětihodnostech či významných událostech. Naopak, v posledních letech přibývá zajímavých cestopisů, u jejichž čtení se nejen něco nového dozvíte, ale především skvěle pobavíte.
marianne.cz

Související články

Zábava
Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Známe všechny páry letošního ročníku StarDance: Na jaké tance se nejvíce těší?

Zábava
Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Je čas si odpočinout: Kam v Čechách vyrazit na dámskou jízdu?

Zábava
Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Kvíz: Poznáte vlajky států světa podle obrázku? Otestujte své znalosti

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování