Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

České snímky na plátně: Na co vyrazit právě teď do kina?

Info ikona
Bontonfilm

Filmoví nadšenci mají žně! A neví, na jaký film zajít dřív. Kvůli pandemii koronaviru a zavřeným kinům se totiž mnoho premiér přesunulo na letošní léto a my si tak konečně můžeme užívat filmové příběhy plnými doušky. Které snímky byste si rozhodně neměli nechat ujít? Začněte s těmi českými.

Karolína Peřinová | 23. 07. 2021

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Milujete romány Patrika Hartla? Nejenže píše samé bestsellery, své dílo s názvem Prvok, Šampón, Tečka a Karel dokázal bravurně přetvořit i do filmu. Příběh vypráví o krizi středního věku v mužském podání. Čtyři kamarádi, které hrají Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák a Martin Hofmann, si přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. 

Do filmového příběhu Patrik Hartl hrdinům připravil oproti románu několik změn. „Nebavilo by mě udělat film úplně stejně jako knížku, to by byla nuda,“ směje se Patrik Hartl. „S chutí jsem příběh filmu naládoval tím nejlepším z knížky, co se do dvou promítacích hodin vešlo, a ještě jsem měl štěstí, že nás s dramaturgyní Ivou Jestřábovou napadlo leccos nového navrch. Na reakce diváků se těším jak malej kluk.“

Mohlo by se vám líbit

Gump - pes, který naučil lidi žít

Ať už na film vyrazíte s dětmi nebo klidně sami, tento příběh založený na knižní předloze od Filipa Rožka vás dostane. A také otevře oči, protože co člověk v psím srdci zničí, to může zase jen člověk uzdravit. Rodinný film režiséra F.A. Brabce je o světě viděném očima toulavého psa Gumpa. O světě, o kterém mnoho z nás moc neví. O tom, jak nás vidí zvířata a jak je ten náš svět pro ně důležitý. Ten svět, který jim dává domov, sílu, naději, ale také bolest. Dobrodružný příběh skutečných psích hrdinů a lidí kolem nich.

Snímek o výjimečné psí lásce vznikl na základě stejnojmenné knižní předlohy Filipa Rožka, která se s více než 150 000 prodanými výtisky během jednoho roku stala nejprodávanější knihou v ČR, a získala i ocenění čtenářů Magnesia Litera. Filip Rožek v roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům najít štěstí na Zemi. Projekt Gump vznikl na základě příběhů psů z této organizace. „Projekt Gump ale není jen o filmu nebo o knížce, váže se na něj spousta dalších věcí. Mimo jiné jsme na Říčansku zahájili výstavbu nového psího útulku, který ponese Gumpovo jméno,“ vysvětlil autor knihy a spoluproducent filmu Filip Rožek.

Mstitel

Mstitel je komedie o čisté lidské touze najít sebe, lásku, něco k pití a tlačítko Start. A když ne to, tak se aspoň všemu pomstít. Na filmovém plátně excelují Jaroslav Dušek, Hana Vagnerová, Milan Šteindler, Pavla Tomicová, Ivan Franěk, Lukáš Pavlásek, Petr Čtvrtníček, Michal Dvořák junior, Iva Pazderková a další. Pro českého diváka bude objevem známý slovenský herec Daniel Fischer v roli zkrachovalého herce, který se rozhodne propít až k expedici na Mars. Žánrově široce rozkročený a křehký film přibližuje producent a spolutvůrce Petr Klein Svoboda: „Chtěli jsme udělat film, který nás nebude nudit,“ a stejně jednoznačně shrnuje i zamýšlené poselství Mstitele: „Všechno je na ho*** a jsme v tom společně.

Mohlo by se vám líbit

Anny

Nový časosběrný snímek Heleny Třeštíkové zachycuje šestnáct let v životě Anny, která si ve čtyřiceti šesti letech začne přivydělávat jako pouliční prostitutka. „Život je pes. Někdo se má líp, někdo hůř. Já patřím mezi tu druhou sortu,“ bilancuje svůj život protagonistka tohoto snímku. Ve dne pracuje Anny na veřejných toaletách a o večerech si často přivydělává prostitucí. Prý aby na Vánoce mohla přilepšit svým vnoučatům. Na pozadí šestnáctiletého natáčení můžeme sledovat, jak se Praha během té doby změnila. Lidé zbohatli, životní úroveň vzrostla, to se ale nijak nedotklo těch nejchudších, mezi něž se Anny počítá. Její život je plný krátkých vzletů a mnoha pádů. Ona ale vždycky dokázala najít způsob, jak se odrazit od úplného dna.

Matky

Mohl by to být film o ženách v nejlepších letech, které jsou elegantní, sebevědomé, chytré, užívají si, a probírají spolu chlapy, vztahy a sex. Čtyři celoživotní kamarádky z chystané komedie takové jsou, ale k tomu všemu se starají o děti, nebo je právě porodily, případně jsou těhotné.

Ústřední postavou je Sára s tváří Hany Vagnerové. Má hezký zadek a tak ho začala fotit a stala se profesionální influencerkou. Jako úplně čerstvá matka se chystá napsat knihu, ale představovala si to celé takové jednodušší. Petra Hřebíčková představuje trochu snobskou, zato dost osamělou Hedviku. Její manžel workoholik je doma jen zřídka. Sandra Nováková, jako Zuzana, je po rozchodu bez peněz, je upracovaná a uhoněná matka dvou sígrů. A nakonec Gabriela Marcinková jako Eliška, která má skvělého kluka, naprosto nesnesitelné rodiče, je těhotná a pořád zvrací. Zkrátka ideální film na dámskou jízdu!

Mohlo by se vám líbit

Deníček moderního fotra

Od 12. srpna si nenechte ujít ani komedii podle stejnojmenného knižního bestselleru Dominika Landsmana, kde v hlavních rolích excelují Jiří Mádl a Tereza Ramba.

Někdy vás život náhodně dostane do situace, kterou nečekáte, ale musíte se s ní vyrovnat jako chlap! Nataša a Dominik se neplánovaně stanou rodiči. Nataša, úspěšná designérka hraček pro děti, dokáže rodinu lépe finančně zabezpečit, a tak se dohodnou, že hlavní část péče o novorozence převezme jako otec na mateřské dovolené Dominik. Ten přistupuje k úkolu s poněkud naivní představou, že mu poskytne dostatek času napsat konečně knihu, kterou dlouho plánuje. Chyba lávky! Dominik musí vynaložit veškerou vynalézavost, aby během prvního roku vůbec zvládnul péči o malého Čeňka, z níž se chvílemi stává boj o přežití. Díky soužití s malým človíčkem však také objeví, kolik podob může mít láska…

Zátopek

Do kin se konečně 26. srpna dostane i dlouho očekávaný snímek Zátopek s Václavem Neužilem v hlavní roli. Výpravný film režiséra Davida Ondříčka, věnovaný nejen sportovnímu, ale i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů všech dob, čtyřnásobného olympijského vítěze, Emila Zátopka. Příběh o vítězstvích v lásce i ve sportu, k nimž je třeba především velké srdce. 

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček. „Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře, pro kterého však bylo přátelství více než vítezství.“