Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Cestujeme po Česku: Užijte si podzimní víkend v Českém Krumlově

Užijte si podzimem zbarvený Český Krumlov. Kromě renesančních skvostů na vás čekají skvělé gastronomické podniky a výborné kavárny s bohatou nabídkou zákusků. Kdo už se nemůže dočkat?

Českému Krumlovu se přezdívá renesanční perla Jižních Čech. Není divu, vždyť sgrafitová výzdoba domů, malebné uličky či rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem ukazují, že v 16. století město Český Krumlov jenom kvetlo. A kvete dál! Obzvláště v těchto měsících, kdy městem proudí méně turistů, si člověk může procházku Českým Krumlovem nejen vychutnat, ale především během ní vnímat genius loci tohoto historického místa.

Co v Českém Krumlově vidět?

Ať už budete bydlet v jakékoliv části města, dominantu Českého Krumlova rozhodně nepřehlédnete. Druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v České republice se tyčí v samotném centru města a rozhodně stojí za návštěvu. Milovníci zámeckých interiérů a historie mohou navštívit komentované prohlídky, méně náročnějším turistům postačí procházka zámeckým nádvořím, parkem a také pohled na medvědy v medvědím příkopu. 

Mužská část výpravy jistě ocení, že nedaleko zámku, v historické čtvrti Latrán, se nachází pivovar Eggenberg. Že jste o tomto pivovaru ještě neslyšeli? Možná vás překvapí, že tento pivovar patřil ve 30. letech ke stovce největších distributorů piva v Československu. Dnes se řadí do kategorie minipivovarů, avšak kvalitou rozhodně nezahálí. Za ochutnání stojí například pivo s názvem Nakouřený Švihák nebo klasický tmavý ležák. V těsné blízkosti pivovaru se nachází také krumlovská Náplavka, která vede podél meandru řeky Vltavy. Pokud po ní půjdete, dostanete se až k ulici Na Fortně, která vás navede zpátky do historického centra. Odtud se vydejte po Lazebnickém mostě do Vnitřního města, kde se rozkládá renesanční Náměstí Svornosti. Až si náměstí projdete, vydejte se k Parkánům, ze kterých se vám naskytne nejromantičtější výhled na Český Krumlov.

Info ikona
Český Krumlov

Český Krumlov je také spojován s umělcem Egonem Schielem, který v jihočeském městě část života pobýval. Pokud je vám umění blízké, pak můžete navštívit moderní galerii Egon Schiele Art Centrum v ulici Široká. Těšit se můžete nejen na díla tohoto malíře, ale také na současné a lokální umělce, kteří v galerii našli své místo. Pokud vás Český Krumlov přivítá krásným počasím, vydejte se na Křížovou horu. Cesta sice vyžaduje fyzičku, avšak následná odměna v podobě výhledu na město, za trošku námahy stojí. Navíc si na Křížové hoře můžete prohlédnout osmibokou kapli Panny Marie Bolestné a sv. Kříže, která byla postavena roku 1710. Samotný areál dlouhou dobu chátral, avšak díky nadšencům otevřel před čtyřmi lety své brány veřejnosti. 

Mohlo by se vám líbit

6 chyb, kterých se dopouštíme během cestování

Dejte si pozor na těchto šest chybiček, které mohou mít dopad na pohodovou atmosféru vaší dovolené.
marianne.cz

Co v Českém Krumlově jíst?

I vaše gastronomická duše dostane v Českém Krumlově to, co žádná - tedy dobré jídlo. Vzhledem k tomu, že město navštěvují primárně turisté z okolních i vzdálených zemí, najdete v Českém Krumlově mnoho tradičních restaurací s českou kuchyní. Pokud však nemáte chuť na svíčkovou nebo vepřové koleno, vyplatí se, když dáte šanci novým českokrumlovským podnikům.  Za návštěvu rozhodně stojí také Pršuterie Klika, kde, jak už název napovídá, dostanete především skvělý pršut. 

Co v Českém Krumlově pít?

Už dávno neplatí, že skvělé kavárny najdete jenom ve velkých městech. Naopak, Český Krumlov ukrývá hned několik výtečných kaváren, do kterých se vyplatí zajít. V historickém centru Latrán navštivte Kolektiv. Příjemná kavárna s delikatesními dortíky a dobrou kávou vám dodá potřebou energii na další průzkum Krumlova. Naopak poblíž Náměstí Svornosti naleznete kavárnu Masná 130, která vás pohostí výběrovou kávou z britské pražírny Has Bean na espressu i na filtrech. Do Masná 130 zajděte klidně i na snídani, neboť jejich snídaňové bagely jsou nezapomenutelné. V případě, že máte chuť na něco ostřejšího, vsaďte na Apotheka Cafe Bar. V nejkouzelnějším podniku míchají drinky se stejnou zručností, s jakou zde kdysi lékárníci míchali masti. Navíc se domníváme, že jejich nápoje mají stejně léčivou moc. 

Mohlo by se vám líbit

Cestujeme po Česku: Inspirujte se oblíbenými místy redaktorek Marianne

Tipů na výlety není nikdy dost.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Kvíz: Jak dobře znáte české filmy s letní atmosférou? Otestujte se a nalaďte se na prázdniny

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvy čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma