Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Holka z Východu v západním světě: Klučičí kadince, velké svetry a pohlední čtyřicátníci

Za top je obecně považovaná francouzská móda. Kdekoli si přečtete, jak to ty Francouzky umějí, vypadat elegantně a zároveň uvolněně a sexy. Ve Francii jsem byla párkrát a dovolím si říct, že Holandsko není za Francií až tak pozadu. Holky vypadají stejně uvolněně a kluci stejně vymóděně a ulízaně.

Redakce Marianne | 20. 10. 2015

Základním a trochu pásově výrobním prvkem holčičího looku je dobře padnoucí kožená bunda, velký šátek nebo šála a dlouhé blonďaté vlasy. Hodně oblíbené jsou tady kotníkové conversky, během jara byste je našli na každé třetí holčině, a k tomu úzké, u kotníků ohnuté džíny. Vlasy mají v hip „nevěnovala jsem tomu víc než dvě minuty, fakt“ drdolu nebo rozpuštěné, každopádně většinou hodně uvolněné a rozevláté. Mají to pravděpodobně naučené už odmalička. Malé holčičky totiž mamky utáhlými culíky nemučí, chodí tak roztomile střapaté. V Holandsku by český trh deseti sponek na hlavu díru neudělal. Malé holky taky často uvidíte oblečené v šatech či sukýnce, ke které mají nazuté gumáky.

Holandská móda jako všude podléhá hipsterské a grunge módě. Obzvlášť oblíbený a hrozný je malinký drdol, kadinec vlasů, co mají chlapci uprostřed lebky, kterou mají po stranách vyholenou. Snad je to anténa do vesmíru a my jen můžeme doufat, že je díky ní přivolají zpět na jejich planetu a my dostaneme na zem zase trochu normální chlapy. Kadinec spolu s pořádně načechranými cool vousy vytvoří Holanďákům v jednom z asi deseti barbershopů, které v Groningenu jsou. Asi jeden z momentálně nejvýnosnějších byznysů, ve kterém hochy oholí a ostříhají holiči, kteří vypadají úplně stejně, ale nikomu z nich to nevadí. Vedle culíčků nosí Holanďáci vlasy ulízané dozadu ve stylu Ondřeje Havelky. Vzhledem k větru se jedná o účes poměrně praktický, stejně vypadají ale jeho nositelé tak nějak protivně, k účesu často nosí nažehlené košile a tmavě modré džíny. Ulízanci totiž většinou patří do prominentních studentských organizací a už ve svých dvaceti vypadají stejně jako jejich otcové, jen ještě nemají business brýle s červenými obroučkami.

12059879 487456498103116 645503989 o

Nicméně starší chlápci vypadají v Holandsku dost nadějně. Obzvlášť charakteristický je jakýsi typ „jsem byznysmen, občas píšu sloupky do novin a přednáším na univerzitě.“ Ten má džíny, pohodovou a padnoucí košili, sako, kožené boty, kostěné brýle a střapaté vlasy. Někdy jsou ale „střední léta“ vymóděna až příliš. Třeba tehdy, kdy jsou ty kožené boty světle modré barvy nebo příliš do špičky. Na druhou stranu málokterý pán tady zase má pivní bachor.

ČTĚTE TAKÉ:

Holka z Východu v západním světě: Holandské multi-kulti aneb United Colours of Holland

Holka z východu v západním světě: Vítr a déšť vás zničí a naučí

Oblečení se podobně jako u nás nakupuje v Háemku, Zaře, Mangu, America Today a podobných. Holanďanky taky rády nakupují ve vintage sekáčích. Stejně jako u nás samozřejmě potkáte dívku v botách na podpatku a s batohem nebo týpka, co chodí do hospody každý den ve stejné sežmolkované mikině. Stejně si ale myslím, že jsou na tom módně líp. Obecně mám dojem, že se nesnaží oblečením něco sobě a ostatním dokázat, a proto pak můžou vypadat elegantně a zároveň uvolněně. Mně jsou rozhodně velké volné kardigany s obyčejným trikem a džíny sympatické. I to, že se moc nemalují a vlasy si nechají normálně uschnout. Můžete se tady tak cítit víc přirozeně a uvolněně. Aspoň do té doby, než potkáte nahipstřené holky a kluky. 

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace