Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jaké pohádky můžete čekat v letošní vánoční nadílce? A především na Štedrý den?

U nás v Česku nenosí Ježíšek pouze dárky hodným dětem, ale každý rok i novou pohádku. A asi jste byli letos všichni příliš hodní, jelikož tentokrát výjimečně dostanete hned dvě. Jednu na Štědrý den a druhou na Boží hod.

Tereza Čaladi | 12. 12. 2022

K Vánocům patří celá řada starších českých snímků a pohádek, jako jsou Pelíšky, Popelka (letos na Nově) či Chobotnice z II. patra. Ale tradicí zároveň je, že každý rok na Štědrý den v 19:00 Česká televize představí jednu novou pohádku. Dovolujeme si to nazývat tradicí, jelikož tomu tak je od vzniku samostatné České republiky, tedy 29 let. A letos tomu nebude jinak. I když se nebude jednat o vyloženě novou pohádku.

Tentokrát až dovečeříte, rozbalíte si dárky a pohodlně se usadíte s rodinou k televizi, pak na vás bude čekat pohádka Tajemství staré bambitky 2. Ta vstoupila do kin loni v prosinci, ale mnoho lidí ji stále nevidělo a ti, co ano, si ji jistě rádi zopakují.

První díl vyšel v roce 2011 a vyprávěl o království, které má panovníka trávícího většinu svého času na cestách. Vládnutí tak spíše přenechává královské radě, což je především Ferenc a Lorenc. Ti se však snaží zbohatnout a nejenom, že šidí krále, ale i prostý lid, jelikož jim neustále zvyšují daně, aby měli více na svůj blahobyt. Tedy až do dne, kdy zakročí loupežník Karaba (Ondřej Vetchý), jenž začal přepadat výběrčí daní a nespravedlivě získané peníze navracet lidem. Ovšem tak činil, dokud se mu nenarodila dcera Anička (Kamila Janovičová). Ta se ale rozhodne jít v tatíkových šlépějích, když najde jeho převlek, včetně staré bambitky. Při této příležitosti se zároveň potká s princem Jakubem (Tomáš Klus), se kterým se do sebe zamilují.

Z Jakuba je nyní král, z Aničky královna a jejich rodina se rozrostla i o malou a zvídavou princezničku Johanku (Valentýna Bečková). Království nyní žije v harmonii, když má vlídné a důmyslné panovníky. Ale Lorenc a Ferenc, kteří byli za své chování vyhnáni, se nepoučili a chtějí zlo páchat dále. Jejich obětí se stala mladá královna Julie (Veronika Khek Kubařová) z nedalekého království. A to se zdá jako další případ pro loupežníka Karabu.

Úplně nová pohádka bude ale i tak

Máte se tedy na co těšit! A pokud se obáváte, že by letos na zcela novou pohádku, která ještě nespatřila světlo světa, nedošlo, pak jste na omylu. A nebude to ledajaká pohádka! Jelikož na Boží hod si budete moci užít Krakonošovo tajemství.

Jistě, Krakonoše jako takového znáte. Ale tohle je příběh ze zcela jiného úhlu pohledu! Na zámek v podhůří Krkonoš totiž přijíždí jeho nový majitel Štěpán (Jakub Prachař) se svou snoubenkou komtesou Blankou (Dominika Morávková) a mladším bratrem Adamem (Jan Nedbal). Cestou tam se svým kočárem nešťastně srazí dívku Lidušku (Leona Skleničkové). Té se nic nestane, kromě toho že se zamiluje do Adama, který jí přispěchal na pomoc. Zjišťuje ale, že on má oči pro jinou – snoubenku svého bratra. Vedle této rodiny je však v městečku ještě jeden nový příchozí – národopisec Jiráček (Ondřej Sokol), který nemůže uvěřit, že zdejší lidé stále věří na Krakonoše. Od něj se sobecký a lakomý Štěpán dozví o pokladech skrytých v krkonošských horách a rozhodne se je spolu s bratrem najít. Nedaří se mu to do té doby, než narazí na cizince (Davida Švehlíka), který slíbí, že ho k pokladu dovede, ale chce za to vlašskou knihu a největší drahý kámen. Cizinec svou část dohody dodrží, zavede bratry k pokladu. Štěpán s Adamem ale nikoliv a Štěpán chce cizince dokonce připravit o život. Jak se ale ukáže, je to Krakonoš! Kdo tedy vlastně Krakonoš je a jaké skrývá tajemství? To zjistíte 25. prosince.

 „Náš příběh má všechny atributy současné, atraktivní a žánrově rozmanité pohádky. Vánoce a pohádky od sebe nelze oddělit. Patří k tomu, co si lidé vytvořili a přidali k vánočním svátkům. Jsou spolu, jsou doma u jednoho stolu, a kromě toho pak u pohádky sdílejí příběh i emoce, o kterých si mohou povídat. A to je pro atmosféru Vánoc také důležité,“ říká režisér snímku Krakonošovo tajemství Peter Bebjak.

Pohádek není nikdy dost, zvláště o Vánocích

A protože pohádky k Vánocům opravdu patří, je jich potřeba více, aby vyplnily celé svátky. Čekají vás mimo jiné i ty, které vyšly na Štědrý den v minulosti a nyní zkrátka zůstávají v repertoáru České televize. Tedy například Nesmrtelná teta, Lotrando a Zubejda, Eliška ze mlejna, Princezna a půl království, Dvanáct měsíčků, Anděl Páně či Korunní princ.

Tak na kterou se těšíte nejvíce?

Mohlo by se vám líbit

Jak si aktivně užít svátky s rodinou? Máme pro vás několik tipů

O Vánocích by si všichni měli odpočinout. Mnoho lidí ale zapomíná, že odpočívat se dá i aktivně. A lze k tomu využít zimního počasí.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Zábava
Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Kvíz: Konec školního roku se blíží. Přiřaďte data k důležitým českým událostem a otestujte své znalosti dějepisu

Zábava
Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Kvíz: Poznejte oblíbená evropská města podle obrázku a získejte plný počet bodů

Zábava
Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci

Horoskop od 10. června: Vodnáři mají hledat rovnováhu, Blíženci se postavit frustraci