Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Jak si aktivně užít svátky s rodinou? Máme pro vás několik tipů

O Vánocích by si všichni měli odpočinout. Mnoho lidí ale zapomíná, že odpočívat se dá i aktivně. A lze k tomu využít zimního počasí.

Tereza Čaladi | 12. 12. 2022

Všichni se na Vánoce těší, jelikož konečně budou moci lenošit. Ale pokud máte doma hned několik neposedů, pak vám plán strávit celé svátky u televize u pohádek neprojde. Existuje ovšem několik jednoduchých způsobů, jak je zabavit. Přinášíme vám ty méně běžné i ty klasické, na které se občas zapomíná.

1. Čtení vánočních příběhů

Pokud nemáte v domácnosti zákaz televize, tak se jistě v tomto období koukáte na mnoho pohádek s vánoční tématikou. Ale co takhle zkusit si i nějaké takové přečíst? O Ježíškovi a betlému je jich spousta. Ale můžete zvolit i nějaké modernější, jako je například Ledové království. Oproti sledování obrazovky je tu více interakce mezi vámi a dětmi. A pokud čtení běžně neděláte, může to být příjemná změna.

2. Vánoční šipkovaná

A co takhle něco na čerstvém vzduchu, u čeho se děti pobaví a zároveň dostanou dárky? Šipkovaná je k tomu optimální! Jak se hraje? Jednoduše vymyslíte trasu, kterou vyznačíte šipkami. Na její cestě umístíte různé úkoly (například najdi elfa, seber tři šišky, zapamatuj si básničku a podobně…). Děti tak šipky následují a musí úkoly plnit, až dojdou do cíle, kde je (nejlépe) někdo čeká. Tam mohou mít ten největší úkol a poté dostat dárek.

3. Bruslení

U bruslení je skvělé, že ho můžete praktikovat, nasněží, nebo ne, jelikož umělá kluziště jsou obvykle ošetřena tak, aby vydržela za každého počasí; zároveň i když jste zdatní bruslaři, nebo na bruslích stojíte poprvé; či vlastníte-li brusle, nebo nikoliv. Kluziště jsou dnes totiž rozmístěna téměř v každém (i menším) městě a obvykle tam je příležitost si brusle zapůjčit...a k nim i materiály, kterých se můžete při prvních jízdách přidržovat.

4. Svetrová párty s dalšími rodinami

k zimě nepochybně patří i svetry (fanouškům Bridget Jonesové je to jasné). A vy můžete tak uspořádat typickou vánoční sešlost. Tedy: svetry povinné, horká čokoláda a cukroví jako součást občerstvení a pak už zbývá jen vymyslet nějaký zábavný program. Tím klidně mohou být společenské a deskové hry. A celá rodina si tak užijete spoustu zábavy.

5. Výlet za vánočními světýlky

K Vánocům, a to nejenom těm americkým, bezpochyby patří světýlka. Ty si můžete užít v centru na trzích. Ale v Praze se například letos rozsvítil i areál Žluté Lázně. Mimo to zde můžete vyrazit i na trochu jiná než vánoční světýlka – například výstavu Lumia v Celetné.

Mohlo by se vám líbit

Putování za Vánocemi! Vzhůru do Santova města nebo Benátek severu

Vyměňte pohodlné domácí bačkory za kvalitní obuv, zástěru za několik vrstev zimního oblečení a sledování vánočních filmů za opravdové zážitky. Předvánoční cesty nevedou pouze do obchodních center!
marianne.cz

6. Zdobení perníkové chaloupky

Pokud jste fanoušky perníčků, pak je tento tip přesně pro vás. Buď si kupte holou perníkovou chaloupku, nebo si ji pomocí snadného receptu jednoduše upečte a vyrobte (pokud se necítíte na její lepení pomocí bílé polevy, bude stačit i placatá). Poté předejte vašim dětem žezlo v podobě zdobičky na perníčky a nechte je se vyřádit. Je to skvělá aktivita, která je bude bavit, podpoří jejich kreativní duši a k tomu jim bude chutnat.

7. Vánoční karaoke

Karaoke je vždy fajn nápad a s vánočními písničkami tuplem. Navíc k tomu toho moc nepotřebujete: stačí vám elektronické zařízení s Youtube, kde zvolíte konkrétní koledy s textem.

8. Domeček z dek

Také se vám při této zmínce vybaví ten z filmu Prázdiny? Nebo nějaká vzpomínka z dětství? Zkrátka se nejspíš shodneme, že domeček z dek stojí za to a kdy jindy ho udělat, než když máte po domě všude vytahané přikrývky (možná letos kvůli energiím dokonce o něco více než obvykle).

9. Výroba vánočních ozdob ze slaného těsta

Ozdob na stromek není nikdy dost. A jedny jednoduché si můžete vytvořit se svými dětmi. Nejprve je potřeba připravit slané těsto, které je určené pro tvorbu domácích výrobků. Stačí vám k tomu přitom 2 hrnky mouky, jeden soli a ¾ hrnku studené vody. Suroviny na suché bázi smícháte, zalijete vodou a uhnětete těsto. Poté jej vyválíte (umístěte pod něj trochu mouky, ať se vám nelepí) a pomocí kulatých vykrajovátek z něj získáte kolečka, do nichž v jedné části u kraje uděláte drobnou dírku (pomoci si můžete brčkem) . Potom je dáte na plech a na hodinu do trouby na 180 °C. Po uschnutí těsta kolečka nabarvíte temperami, necháte uschnout, pak dírkou provlíknete háček a váš stromek bude o domácí ozdobičky krásnější.

10. Vycházka do nedaleké obory za zvířátky

Hezkou a venkovní aktivitou může být i vyhledat si, do jakého lesíka se dá ve vašem okolí jít a zahlédnout tam například srnky a nechat jim tam nějaké pochoutky.

Když nasněží

Každý si přeje bílé Vánoce a my jsme optimisté a letos v ně pevně věříme! Proto vám přinášíme nápady, co dělat, když nastanou.

11. Bobování

Kdyby tedy přeci jen nasněžilo, je dobré mít připravené boby, sáňky a pekáče, abyste mohli vyrazit na nejbližší kopec dříve, než se sníh zase roztaje. Zde vznikají jedny z nejhezčích dětských zážitků. A pokud nezasněží váš kopec za barákem, tak doporučujeme to zkusit na horách. Sáňkařská dráha je například ve Špindlerově mlýně, v Jánských Lázních, na Dolní Moravě i v Jizerkách.

12. Lyžovačka

K zimě bezpochyby patří lyžování a na rozdíl od bobování zde máte jisté, že sníh bude, jelikož když není, tak se pomocí sněžných děl na sjezdovky nanáší umělý. Ačkoliv je Česká republika malá a ne extrémně hornatá, míst, kde lyžovat, máme požehnaně. Vydat se můžete například do Špindlu, Harrachova či Pece pod Sněžkou. Pokud se vám ale ani tyto sjezdovky nezamlouvají, můžete vyrazit za hranice. Nedaleká dobrá lyžařská střediska jsou v Rakousku či na Slovensku v Tatrách.

13. Hory

Úplná idylka je samozřejmě v tomto období vyrazit do hor, kde můžete právě lyžovat, bobovat, postavit sněhuláka, zahrát si koulavačku, nebo se jen tak projít zasněženou krajinkou. A večer se zahřát u krbu v chaloupce.

Mohlo by se vám líbit

Vánoce bez pravopisných chyb aneb Píšete správně vánoční přání?

Píše se vánoční, nebo Vánoční? Těšíme se na Štědrý den, nebo štědrý den? A jak je to s tím novým rokem? To všechno jsou otázky, se kterými se mnozí z nás během Vánoc potýkají. Pojďme na ně jednou provždy najít správnou odpověď!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití