Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak na jarní úklid bez chemie?

Info ikona
Úklid

Chystáte se na jarní úklid, během kterého vyčistíte každý kout domácnosti? Přizvěte si na pomoc ekologické prostředky, které neškodí zdraví ani planetě.

Jedlá soda

Volejme tisíckrát sláva! Jedlá soda totiž patří k nejuniverzálnějším čistícím pomocníkům, které můžeme v domácnosti najít. Hravě si poradí s ucpaným odpadem (v kombinaci s octem), pachem z myčky, odstraní také zápach z koberců a dalších tkanin a bez problému vyčistí povrch vany nebo dřezu. Pokud ještě jedlou sodu ve své domácnosti nemáte, rychle to napravte. Nebudete litovat! Samotnou třešničkou na úklidovém dortu je, že jedlá soda je zdravotně nezávadná.

Mohlo by se vám líbit

Připravte svůj domov na jaro aneb Velký úklid rychle a efektivně

Užívali jste si svit slunečních paprsků, které na vás dopadaly skrze okno v obýváku, když v tom jste díky enormnímu světlu zpozorovali nánosy prachu na knihovničce a chmoury v rohu místnosti?
marianne.cz

Kyselina citronová

Známe to všichni, s vodním kamenem si není radno zahrávat. Přesto vodní kámen čas od času vytasí své zoubky a pěkně potrápí koupelnu nebo kuchyň. V takovou chvíli ale vytáhněte eso z rukávu, které si říká kyselina citronová!

Pokud jde o varnou konvici, pak jednu lžíci kyseliny citronové zalijte vodou, přiveďte k varu, a následně nechte třicet minut působit. Vzniklý horký roztok ale nevylévejte, můžete ho totiž použít při čištění toalety, sprchového koutu nebo kuchyňského dřezu. Největší výhodou kyseliny citronové je, že ji při úklidu vůbec neucítíte.

Pekarbonát sodný

Už jste slyšeli o pekarbonátu sodném? Pokud ne, pak se seznamte se skvělým pomocníkem, který dokonale vyčistí vaši toaletu. V jeho popisu práce je totiž „bělit“ a „zbavovat vodního kamene“.

Polijte wc mísu horkou vodou, a následně přisypte dvě lžíci pekarbonátu sodného. Zhruba po dvaceti minutých mísu omyjte toaletní štětkou. V případě, že se vodní kámen nevzdal, nechte pekarbonát sodný působit déle. Stejně tak můžete pekarbonát sodný použít při praní prádla. Stačí když do zásobníku k pracímu prostředku přisypete dvě lžíce prášku. Díky tomu docílíte krásně bílého prádla, které bude vypadat jako nové.

Info ikona
Úklid

Ocet

Bez octa ani ránu! A to nejen při přípravě pokrmů, ale také při úklidu. Ocet opět patří k multifunkčním pomocníkům, které můžete využít při úklidu koupelny i kuchyně. Jenom půl šálku octa dokáže vyčistit myčku a ucpaný odpad.

Ocet je také ideální na mytí podlahy. V tomto ohledu stačí nalít čtvrt šálku octa do kbelíku s horkou vodou. Pokud vám ocet příliš nevoní, můžete do kbelíku přikapat ještě několik kapek esenciálního oleje. Voilà, výsledkem je podlahový čistič, díky kterému se budou dlaždičky krásně lesknout. Pouze si dejte pozor, abyste octovým čističem nemyli dřevěnou nebo mramorovou podlahu.

Zdroj: goodhousekeeping.com

Mohlo by se vám líbit

Jaké nejčastější chyby děláme při úklidu?

Úklid je věčné téma. Máme několik zaručených tipů od expertky na úklid Marie Kondo, jak si práci maximálně zjednodušit, a dokonce udělat z této neoblíbené činnosti naši milovanou.
marianne.cz