Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kdo je Dana Hlaváčová? Představitelka Popelčiny nevlastní sestry Dory. Ale nejenom to

Letos to je 50 let od vzniku naší oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku. Je ovšem potřeba uznat, že kromě kouzelné Libušky Šafránkové je potřeba dát patřičné kredity i několika dalším postavám. Dana Hlaváčová alias Dora je rozhodně jednou z nich.

Tereza Čaladi | 6. 12. 2023

V naší pohádce o Popelce z roku 1973 narážíme na spoustu skvělých a talentovaných herců. Kromě hlavní hrdinky vynikal i Pavel Trávníček jako princ, Helena Růžičková na bále jako princezna Droběna, či Vladimír Menšík jako podkoní Vincek. Ovšem i zlá macecha a sestra byly skvěle zahrané role.

Kořeny Dany Hlaváčové

Představitelka Popelčiny nevlastní sestry Dory, Dana Hlaváčová (78 let), pochází z ochotnické rodiny. Už na gymplu navštěvovala ochotnické divadlo a zahrála si menší roli ve filmu Tři chlapi v chalupě. Údajně si nebyla jistá, zda herectví studovat, ale nakonec ji tento obor přeci jen oslovil a nastoupila na DAMU. Hned po jejím absolvování se jí dařilo – získala angažmá v Divadle E. F. Buriana. A zanedlouho poté přišla její velká role v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Okolnosti hraní Dory v pohádce Tři oříšky pro Popelku

Zajímavé je, že v Československu byly natáčeny dvě pohádky o Popelce a Dana Hlaváčová si zahrála v obou z nich. V té první muzikálové, která nese název Popelka a byla natočena v roce 1969, ztvárnila přitom rovněž Popelčinu nevlastní sestru – v tomto příběhu se jmenovala Dorota a měla další zlou sestru, Kateřinu.

Role Dory ve známější verzi Popelky – Tři oříšky pro Popelku – pro ni nakonec byla jednou z největších. Vyplatilo se jí ji tedy hrát, i když bylo natáčení trochu složitější – v té době byla v šestém měsíci těhotenství. Těhotenství roli komplikovalo zejména, když jela na saních přes hrbolaté pole, to se miminku v jejím břiše nelíbilo.

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadala Popelčina macecha zamlada? Byla krásná a půvabná. Přesvědčte se sami

Byla to sice Libuška Šafránková, kdo nás v pohádce Tři oříšky pro Popelku naprosto okouzlil svým půvabem. Ale ve snímku se objevili i další herci a herečky, kteří stojí za to, aby jim byla věnovaná nějaká pozornost. Carola Braunbock je jednou z nich.
marianne.cz

Další role

Ještě před účinkování v pohádce Tři oříšky pro Popelku si zahrála v roce 1967 hlavní roli v pohádce O princezně, která pořád vařila, či o rok později měla velkou roli v dramatu Pasťák. Ovšem po její roli Dory se další nabídky jen hrnuly. Můžete ji znát například z komedií Dva muži hlásí příchod či „Já už budu hodný, dědečku!“. Žádná role ale už nebyla tak velká. Kromě toho působila také v dabingu.

V 90. letech se odstěhovala z Prahy do Mladé Boleslavi a od té doby hraje pouze zřídka. V roce 2003 se objevila například v Nemocnici na kraji města po 20 letech, v roce 2005 si zahrálapohádce Anděl Páně a naposledy v roce 2016 v méně známém pokračování Básníků – Jak básníci čekají na zázrak. Na svém kontu má celkově téměř 100 snímků.

Slavná sestra

Věc, kterou si ne každý dá do spojitostí, je, že její starší sestrou je známá herečka Jana Hlaváčová, která se proslavila již na konci 50. let. Spolu hrály v roce 1966 sourozenecký pár ve snímku Eliška a její rod.

Herecká linie pokračuje

A nakonec je dobré zmínit, že dcera Dany Hlaváčové – Lucie Matouškouvá, která byla v briše, když se Tři oříšky pro Popelku natáčely, je dnes také úspěšnou divadelní herečkou. S hraním začínala už jako dítě, když obsadila několik televizních dětských rolí a měla i nějaké role v divadle E. F. Buriana, kde působila její maminka. Už tehdy se rozhodla, že se v budoucnu bude věnovat právě divadlu. Nyní působí konkrétně v Městském divadle v Mladé Boleslavi.

Jak šel čas s Danou Hlaváčovou
Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Pohádka Tři oříšky pro Popelku letos slaví 50 let. Jak dobře ji znáte?

Pohádka Tři oříšky pro Popelku vznikla před půl stoletím a od té doby nám dělá radost každé Vánoce. To znamená, že ji mnozí z vás znají nazpaměť. Otestujte, zda máte opravdu v malíku všechna jména a hlášky, které v ní zazní zazní.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne