Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vzhůru za Popelkou: Zámek Moritzburg a další krásy v okolí

Info ikona
Moritzburg

Pokud nevíte, jaký výlet v následujících volných dnech, či v průběhu ledna, podniknout, máme pro vás tip. Pokud jste příznivci naší pohádky Tři oříšky pro Popelku, pak vás jistě nadchne zasněžený Moritzburg v Sasku. Pokud se tam ale už vydáte, máme pro vás další tipy na místa, která jsou od něj nedaleko a stojí za návštěvu.

Tereza Čaladi | 31. 12. 2023

Každý, kdo zbožňuje pohádku Tři oříšky pro Popelku, nejspíš ví, že se letos slaví 50 let od jejího vzniku. Pokud jste ji zhlédli, udělali si náš kvíz, navštívili výstavu v Centru Černý Most v Praze, vyrazili na hrad Švihov, kde se natáčely scény z Popelčina domovského dvorce, a stále vám to nestačí, pak je načase vydat se do zahraničí. Nemusíte přitom jezdit daleko.

Zámek Moritzburg spojený s Popelkou

Moritzburg je krásný zámek v barokním stylu nacházející se v německé spolkové zemi Sasko v zemském okrese Míšeň. Z Prahy to tam trvá zhruba dvě hodiny. Pokud bydlíte ještě více na severu republiky, máte to opravdu kousek. Jedná se přitom právě o ten zámek, kam šla Popelka na bál a před nímž ztratila střevíček. Jeho maketa je na tamějších schodech dodnes. Kromě toho zde v zimě naleznete celou výstavu věnovanou snímku Tři oříšky pro Popelku, která je letos vzhledem k výročí výjimečnější než jindy, a můžete se s ní tak vyloženě přenést do pohádky.

Mohlo by se vám líbit

Míšeň známá pro svůj porcelán

Toto město je autem od zámku Moritzburg necelou půl hodinu. Nazývá se kolébkou Saska a je známé pro svůj porcelán. Míšeňský porcelán byl totiž prvním v Evropě a dodnes se v tamějších obchůdcích prodávají krásné kousky, které málokde jinde najdete. Když už tu budete, můžete zavítat i do hradu Albrechtsburg či do gotické míšeňské katedrály.

Drážďany a jejich ikonické trhy

V podobné vzdálenosti je i už o něco větší město Drážďany. Jistě jste slyšeli o jejich vánočních trzích. Náš tip je, že po Vánocích na nich bude méně lidí. Některé z nich sice trvají pouze do Štědrého dne, ale mnoho z nich funguje i první týden v lednu. To se týká například trhů Augustusmarkt, kde najdete i krásné bruslařské kluziště; kromě toho středověkých trhů Stallhof; či trhů na náměstí Neumarkt v historickém centru.

Klidné zahrady v Radebeul nebo u Pillnitzu

Pokud ale budete mít dost lidí, můžete odjet do městečka Radebeul v míšeňském okrese, kde si u zámku Wackerbarth můžete užít výhled do dokonale upravených barokních zahrad, ideálně se skleničkou tamějšího vyhlášeného vína v ruce.

V případě, že vás ale barokní zahrady baví, možná vás zaujme ta, která je o něco větší a ještě pestřejší. Ta se nachází u zámku Pillnitz před branami Drážďan. Zámek a park Pillnitz sloužily jako letní sídlo saské královské rodiny. Naleznete tu více než 2 000 stromů, více než 600 rostlin v květináčích, kolem 35 000 jarních květin, aleje kaštanů a 230 let starou japonskou kamélii. Obě zahrady jsou v zimě ozdobeny světýlky.

Ďáblův most Rakotz

Nakonec – pokud vás Sasko uchvátí – budete možná chtít dojet i na význačný most, který je údajně jedním z 35 nejkrásnějších míst v Sasku. Díky mystickému pozadí s odrazem v Rakotzsee je Rakotzbrücke jednou z nejkrásnějších památek v Sasku a je také jedním z nejnavštěvovanějších míst v Německu. V zimě navíc působí ještě více pohádkově. Rozhodně jeho návštěva tak stojí za to.

Další informace najdete na stránkách saského turismu. Pro inspiraci je můžete sledovat i na Instagramu.

Moritzburg a jeho krásné okolí
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku