Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Jak dobře znáte hlášky z českých pohádek?

Info ikona
Princezna ze mlejna

Vánoční čas se pomalu blíží a k vánoční pohodě patří zaručeně i pohádky. Ačkoliv vzniká každý rok nová štědrovečerní pohádka, vsadíme se, že ty, co se opakují, znáte nazpaměť. Otestujte, zda víte, která hláška je z které pohádky, v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 1. 12. 2023

České snímky jsou význačné především svým humorem, který se nachází i v našich pohádkách. Krásně je to vidět v Šíleně smutné princezně, ale i v pohádce Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně a v mnoha dalších. Tím, že se v těchto pohádkách objevují odlehčené scény, u nichž se zasmějeme, máme z našich pohádek mnoho kultovních hlášek, z nichž některé používáme běžně v našem každodenním životě. Například Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. jak zaznělo v Pyšné princezně. Nebudeme vás napínat a rozhodně vám už nebudeme více napovídat. Pusťte se do našeho kvízu a zjistěte, jak dobře znáte hlášky z českých pohádek vy.

Historie českých pohádek

V kvízu je zmíněno tolik pohádek, protože u nás už vznikají nějakou dobu. První zfilmovanou pohádkou byla v roce 1952 Pyšná princezna. U lidí se stala velmi oblíbenou a další pohádky inspirovala zejména svých humorem a tím, že poukazuje na sílu lidu, vyzdvihuje důvtip pracujícího člověka a zesměšnění šlechty.

Zanedlouho poté vznikla další slavná pohádka Byl jednou jeden král, kde ztvárnil krále komik Jan Werich. Tyto dvě pohádky se přitom inspirovaly díly Boženy Němcové, která poukazovala zejména na poctivou práci a lidovost.

Tradice vysílání jedné nové pohádky na Štědrý den vznikla se vznikem samostatné České republiky. První z nich byla v roce 1993 Nesmrtelná teta v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou, dále například Princezna ze mlejna či Lotrando a Zubejda. Po roce 2000 z těch známějších můžeme zmínit například Anděl PáněLáska rohatáPeklo s princeznouDvanáct měsíčků či Korunní princ. Loni byla vysílána pohádka Tajemství staré bambitky 2, což byla výjimečně pohádka, která předtím byla již vysílána v kinech. Letos se můžeme těšit na pohádku Klíč svatého Petra.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku