Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Otestujte si, zda mluvíte czenglish

Info ikona
angličtina

Máte za sebou nespočet hodin anglického jazyka ve školních škamnách? Nebo patříte k lidem, kteří na základní škole měli ruštinu a s angličtinou se setkali až v pozdějším věku? Ať tak či onak, v našem kvízu můžete zjistit, zda vaše "english" nepřipomíná spíše "czenglish".

Angličtina. Pro někoho naprostá hračka, pro jiného obtížný jazyk plný nesrozumitelných časů, členů nebo idiomů. Pokud patříte k lidem, kteří s angličtinou lehce bojují, pravděpodobně se občas uchýlíte k tzv. czenglish. S tímto pojmem poprvé přišel Don Sparling, kanadský profesor literatury působící na Masarykově univerzitě v Brně, který tímto pojmem označil špatnou angličtinu některých Čechů. Jedná se o počeštělou angličtinu, které Češi rozumí, avšak rodilému mluvčímu může pěkně zamotat hlavu. Typickým příkladem czenglish je například slovo home office. Jak byste přeložili větu: Ona pracujete z domova? Pokud vám vyvstal na mysli překlad: she is on home office, pak jste právě použili czenglish. Aby věta zněla správě, musíte říct: she is working from home.

Vyzkoušejte si náš test, který odhalí, zda je vám czenglish vlastní. Při tvorbě otázek jsme vycházeli z nové knihy Let Your English September, za kterou stojí nadšený učitel angličtiny Bronislav Sobotka.

Mluvíte czenglish?

Na druhou stranu žádný učený z nebe nespadl. Pokud si z našeho testu neodnášíte kladné hodnocení, nic nebrání tomu, abyste na své angličtině zapracovali. K ruce si můžete vzít již zmiňovanou publikaci Let Your English September, která obsahuje 365 nejčastějších chyb, které děláme v angličtině. A tak na každý den v roce budete mít jeden angličtinářský přešlap a návod, jak se mu vyhnout.

Vyzkoušet můžete také jazykovou aplikaci Duolingo, které vám každý den připomene, že už je nejvyšší čas procvičit cizí jazyk. Aplikace je skvěle řešená, tudíž procvičíte nejen slovní zásobu a gramatiku, ale také poslech a konverzaci. Pokud splníte daný jazykový level, získáte cenné body, které vám otevřou další level. Vývojáři této aplikace krásně navázali na Komenského a jeho školu hrou, tudíž se nemusíte bát, že by se vám u Duolinga pomalu zavírala víčka.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku