Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Ponuré, ale plné lásky. Jak dobře znáte filmy Tima Burtona?

Většina jeho filmů, třeba Střihoruký Edward, Batman, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů, působí pohádkově díky kouzelnému obrazovému ztvárnění. Pro jeho snímky je typická také jistá ponurost, jsou i plné lásky, bizarností, laskavého humoru, ponaučení a doprovází je chytlavá hudba. Rukopis amerického filmového mága je zkrátka nezaměnitelný. Exponáty z jeho filmů budou už za týden k vidění v Praze na výstavě Tim Burton – Návraty. Vy si už dnes můžete v našem kvízu ověřit, jak dobře jeho dílo znáte a podívat se na fotky ze zákulisí natáčení i příprav výstavy.

Liv Boková | 24. 04. 2024

Život Tima Burtona v kostce

Netflixový seriál Wendesday, ale také létající slon Dumbo a ještě dříve Beetlejuice a další kultovní snímky pocházejí z dílny Tim Burtona, který se narodil v roce 1958 v Burbanku, na předměstí Los Angeles, kde se mimo jiné nacházejí i ateliéry společnosti Disney. Právě tam začínal jako kreslíř, záhy dostal možnost natočit krátké loutkové filmy, které ale studio odmítlo s tím, že nejsou pro děti. Spisovatel Stephen King po zhlédnutí jednoho z nich Burtona doporučil studiu Warner Bros., které zrovna hledalo režiséra pro Pee-weeho velké dobrodružství. Psal se rok 1985. O tři roky později vznikla vtipná duchařská komedie Beetlejuice, následoval Batman a Střihoruký Edward, kterého poté, co dali Burtonovi košem Tom Cruise a Robert Downey jr., skvěle ztvárnil Johnny Depp. Ve spolupráci pak pokračovali při natáčení Ospalé díry, Karlíka a továrny na čokoládu, Alenky v říši divů nebo Temných stínů. Mezitím vznikly také snímky Batman se vrací, Mars útočí! nebo „záhrobní pohádka“ Mrtvá nevěsta.

Tim Burton po deseti letech znovu v Praze

Americký producent, scenárista, básník a loutkář ve svých filmech proplétá nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence. Tim Burton je také vizionář, který s lehkostí propojuje hranou tvorbu s animací. Teď se po deseti letech vrací do České republiky. Výstava v pražském Obecním domě začne už ve středu 1. května. Burtonovi obdivovatelé se mohou těšit na návrhy scén, skicy, storyboardy, fotografie, loutky a řadu dalších exponátů z jeho nadčasové filmové klasiky.

Mohlo by se vám líbit

Ten pravý, ta pravá? aneb Návrat Winony Ryder na filmové plátno

Dvojici Keanu Reeves a Winona Ryder známe z legendárního filmu Drákula. Nyní se po pětadvaceti letech znovu setkali před kamerou v romantické komedii Ten pravý, ta pravá?.
marianne.cz

Filmová novinka Tima Burtona vyjde už v září

Filmy Tima Burtona se nedají zařadit do žádného žánrového šuplíku, jsou v nich totiž smíchané všechny směry dohromady. Díky tomu mají naprosto jedinečnou atmosféru, typicky burtonovskou. Americký režisér, výtvarník, scénárista, básník, surrealistický fantasta a partner jedné z nejkrásnějších hereček vůbec, Moniky Bellucci, na sklonku loňského roku dotočil novinku – film Beetlejuice 2. V České republice bude mít premiéru 5. září.

V naší galerii najdete fotky z příprav výstavy i z natáčení a premiér nejoblíbenějších filmů Tima Burtona. Zároveň si nezapomeňte udělat náš kvíz, ve kterém otestujete své znalosti burtonovských snímků.

Tim Burton: filmy, natáčení, zákulisí, výstava, soukromí
Zdroj článku

Související články

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

Zábava
Dovolenkové čtení 2024: 5 tipů na knihy, které by vám letos neměly chybět v plážové tašce

Dovolenkové čtení 2024: 5 tipů na knihy, které by vám letos neměly chybět v plážové tašce

Zábava
Cestujte s dětmi po Evropě: V těchto 4 městech najdou vyžití malí i velcí

Cestujte s dětmi po Evropě: V těchto 4 městech najdou vyžití malí i velcí

Zábava
Květnový úplněk podle čísel a hvězd: Pozor na zbrklé jednání a následky, které mohou mrzet

Květnový úplněk podle čísel a hvězd: Pozor na zbrklé jednání a následky, které mohou mrzet