Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Miluje váš pejsek vodní hrátky? Pak dejte pozor na několik nebezpečných nástrah

Chodíte s vaším čtyřnohým mazlíčkem rádi k vodě? Nebo se chystáte na společnou dovolenou k rybníku či jezeru? I když pejskové vodu milují, jejich páníčci by se měli mít na pozoru. Vodní prostředí je totiž plné parazitů, které můžou vašeho pejska pěkně potrápit.

Máte doma čtyřnohého mazlíčka, který bez rozmyslu skočí do řeky, rybníku nebo větší kaluže? Pak pravděpodobně víte, že v takový moment nevidí a neslyší. Určitě není od věci, když mu dopřejte trošku svobody a necháte, aby si vodní radovánky užil dosytosti. Na druhou stranu ale platí, že pejskovi ve vodě dělají společnost bakterie, a to především cyanobakterie známé jako sinice. I proto je důležité, aby pejsek vodu nepil ve velkém. Jedině tak se vyhne nepříjemným žaludečním problémům.

Mohlo by se vám líbit

Pejskaři pozor! 6 věcí, které v letních měsících ohrožují vaše čtyřnohé kamarády

Léto si chceme užívat plnými doušky, a tak není divu, že nám i na výletech dělají společnost čtyřnozí kamarádi. Bohužel čas od času zapomeneme na jejich pohodlí a nutíme pejsky dělat věci, které mohou ohrozit jejich zdraví.
marianne.cz

Ve vodě bezpečně

Bohužel, při koupání může dojít i k dalším nepříjemnostem. V první řadě se ujistěte, že pejsek před skokem do vody není přehřátý. Mohlo by u něj dojít k teplotnímu šoku. Stejně tak je důležité, abyste nikdy pejska do vody nečekaně neházeli. Dejte také pozor, zda ve vodě není kamenité nebo bahnité dno, kde by si mohl zaklínit packu.

Na pozoru by se měli mít také majitelé starších pejsků. Plavání je totiž náročná fyzická činnost, která v kombinaci s přímým sluníčkem může psa rychle unavit. Nebezpečné také mohou být příliš frekventované přehrady, kde je mnoho lodí a šlapadel. Koupejte se tedy jen na místech, kde můžete jednoduše při jakémkoliv nebezpečí pro psa skočit a pomoci mu rychle na břeh.

Bez šamponu to nepůjde

V létě je také dobré pejska, který je „vodomil“, častěji mýt šamponem. „Používejte raději přírodní šampony, které jsou pro srst šetrnější. Je vhodné zvolit šampony, které samy o sobě působí na široké spektrum ektoparazitů. Plánujete-li dovolenou u moře, šampón se také bude hodit, protože po koupání v moři je důležité pejskovi vymýt sůl ze srsti, aby ji nelízal. Nadměrné množství soli je pro psa velmi nezdravé. Může způsobit jednak zažívací potíže a zároveň může velmi uškodit psům se zhoršenou funkcí ledvin,“ říká veterinární lékařka Renáta Valášková.

Info ikona
Pes

Manuál po vykoupání

Pokud jste s pejskem byli u vody k večeru nebo během chladnějšího dne, rozhodně není na škodu, když ho po koupání utřete a vysušíte mu srst. „V opačném případě by mohlo dojít k prochladnutí psa a hrozí i následné problémy se zády, klouby nebo tzv. syndrom mrtvého ocasu (pes není schopen s ocasem pohybovat, nebo jen omezeně z důvodu neinfekčního zánětu měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu). Tento zdravotní problém může nastat právě při prochladnutí psa po koupání ve studené vodě,“ dodává MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Ochrana proti klíšťatům

Ochrana psa před klíšťaty by měla být samozřejmá po celý rok. Pokud se psem jezdíte často k vodě, je důležité u něj ochranu proti parazitům aplikovat častěji. Voda může snižovat účinnost některých ektoparazitárních prostředků. Pokud jste pejskovi dávali ektoparazitika krátce předtím, než vyrazíte k vodě, zjistěte si na obalu, za jak dlouho je možné zvíře po aplikaci koupat. Většinou to bývá rozmezí od 12 hodin do 48 hodin.

Mohlo by se vám líbit

Doba klíšťová: Jak správně odstranit klíště?

V tuhle roční dobu si z lesa neodnášíme košík plný hub, nýbrž tělo poseté klíšťaty.
marianne.cz
PES

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky