Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

5 důvodů, proč by děti měly mít psa nebo kočku

Info ikona
pes

Většina dětí po chlupatém mazlíčkovi touží. Aby ne – kdo z nás si jako malý nepřál živou plyšovou hračku? Existuje mnoho důvodů, proč jsou psi nebo kočky pro děti prospěšné.

Iva Hadj Moussa | 21. 07. 2023

1. Zvířata uklidňují

Vztahem dětí a zvířat se zabývá také profesorka z Indiana University of Pennsylvania Mary Renck Jalango, která napsala knihu The World of Children and Their Companion Animals. Nejzajímavější poznatky vědkyně uveřejnil server parents.com, který mimo jiné zmínil studii, v rámci níž byly děti požádány, aby četly před vrstevníky, dospělými a psem. Výzkumníci sledovali jejich úroveň stresu a zjistili, že děti byly nejvíce uvolněné kolem zvířat, nikoli lidí. Pravděpodobně je to proto, že jim nabízejí neopakovatelný druh společnosti. Zvíře vás nikdy nesoudí a miluje vás bez podmínek. Nezlobí se na vás, i když jste třeba pomalovali zeď vodovkami nebo jste dostali špatnou zámku ve škole. Vždy na vás mají čas, nekritizují vás a nesoudí, berou vás takové, jací opravdu jste, jsou trpěliví. Koneckonců – to, že zvířata dokáží tlumit úzkost, s úspěchem využívá například léčba psí láskou - canisterapie.

Mohlo by se vám líbit

2. Učí péči a empatii

Odborníci, kteří zkoumají vliv zvířat na psychiku a dovednosti dětí, také zjistili, že domácí mazlíčci dětem pomáhají pečovat o druhé a starat se o jejich potřeby, učí zodpovědnosti. Důležitý je i přenos empatie. Všimněte si, že když svého čtyřnohého kamaráda vezmete na procházku trasou, kterou chodíte každý den už několik let, zažívá pokaždé tu stejnou ryzí radost, jako kdyby ji objevoval poprvé. Tato pozitivní energie a zaměření se na přítomný okamžik tak může inspirovat děti i dospělé.

3. Podporují zdraví

Podle studie z roku 2002 Dennise Ownbyho, pediatra a vedoucího oddělení alergie a imunologie na Medical College of Georgia v Augustě, mohou domácí mazlíčci snížit riziko vzniku určitých alergií u dítěte. Jeho výzkum sledoval skupinu 474 miminek od narození do věku přibližně 7 let. Zjistil, že děti, které byly od malička vystaveny působení dvou či více psů nebo koček, měly méně než poloviční pravděpodobnost vzniku běžných alergií než děti, které žádné domácí mazlíčky neměly. Děti ve zvířecích domácnostech měly kromě toho méně pozitivních kožních testů na vnitřní alergeny – jako jsou alergeny domácích mazlíčků a roztočů – a také na venkovní alergeny, jako je ambrózie či tráva.

Některé studie nalezly souvislost mezi počtem domácích zvířat, kterým bylo dítě vystaveno v prvním roce života, a výskytem alergických onemocnění. Jinými slovy, čím více domácích mazlíčků, tím méně alergických onemocnění dítě pravděpodobně mělo. Nikdo s jistotou neví, proč tomu tak je, ale podle jediné z teorií je to proto, že pokud si dítě hraje se psem nebo kočkou, zvířata ho obvykle olizují, a tím přenášejí bakterie z úst. Tím mohou měnit způsob, jakým imunitní systém dítěte reaguje na jiné alergeny.

Mohlo by se vám líbit

4. Spojují rodinu

Přítomnost zvířat dokáže formovat pevné a bezpečné vazby v rodině. Tím, že zvířata vyžadují pravidelnou péči, ke které patří například procházka se psem nebo nebo třeba i návštěvy cvičáku nebo výstav, nás motivují k aktivnímu životnímu stylu. To celé rodině přináší nejen zdravotní výhody, ale také může povzbudit komunikaci a spolupráci mezi členy rodiny. Zvířata se stávají společným zájmem a tématem pro rozhovory a sdílení zážitků. Například to, že si u večeře vyprávíte, co jste se psem zažili v parku, vyprávění zábavných historek zahrnující mazlíčka, nebo prohlížení fotek a videí – to vše může posilovat vztahy a zlepšovat celkovou rodinnou atmosféru.

5. Budují sebedůvěru

Děti se učí, jak se psem či kočkou komunikovat, a to verbálně i neverbálně. Učí se, jak rozpoznat potřeby dítěte i to, jak na ně správně reagovat. Pokud dítě zvládne krmit kočku nebo venčit psa, dodává mu to sebejistotu a dobrý pocit ze zvládnutého úkolu. Dítě se učí překonávat výzvy a získává sebevědomí v řešení problémů.

V každém případě je důležité si uvědomit, že zvíře je živý tvor, o kterého musí být náležitě pečováno. Není proto rozumné pořizovat dětem koťátko nebo štěňátko z náhlého rozmaru. Rozhodnout to musí rodiče po pečlivém uvážení: budeme schopni se o zvíře dostatečně starat? Nezařaďte se proto po bok lidí, kteří koncem prázdnin dávají mazlíčky do útulků, jako se to bohužel děje každý rok.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku