Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak zvládnout letní dovolenou s pejskem? Zkontrolujte pas a nepodceňte výběr místa

Užíváte si několikaměsíční štěňátko, nebo vám už pěknou řádku let dělá společnost psí parťák? Ať tak či onak, chápeme, že si s ním chcete dosytosti užít i letní dovolenou. Jaké nástrahy ale společná cesta za dobrodružstvím přináší? A co udělat, aby se dovolená obešla bez zbytečných nepříjemností?

V našich představách vypadá dovolená se čtyřnohým mazlíčkem přímo snově. Představujeme si, jak nás namísto ranního budíčku probudí olíznutí od pejska, reálně vidíme, jak běžíme pískem a společně dovádíme u mořských vln, a následně sníme o příjemné letní procházce při západu slunce. Bohužel, realita je často úplně odlišná. I proto se vyplatí, když při uvažování o letní dovolené s pejskem nebudete jednat zbrkle.

Mohlo by se vám líbit

5 zdravotních benefitů, které přináší život s domácím mazlíčkem

Zatímco kocour se prochází po klávesnici počítače, pes štěká u vaší nohy a nenápadně vám podsouvá hračku. Potlačte v sobě první náznaky nervozity a raději domácím mazlíčkům věnujte chvilku pozornosti, o kterou vás žádají. Uvidíte, že pár minut mazlení se pozitivně promítne na vašem zdraví.
marianne.cz

Kam to bude?

Možná toužíte po dovolené u moře, možná jste turista tělem i duší. V obou případech si ale pečlivě rozmyslete, zda je vhodné, aby vám společnost dělal čtyřnohý kamarád. Obecně ale platí, že cestování letadlem je pro psa velmi stresující záležitost, které byste se měli vyhnout. Pokud se přesto rozhodnete vyrazit s pejskem letadlem, nezapomeňte, že podmínky a pravidla pro cestování se pak liší podle velikosti psa. Menší plemena si můžete vzít na palubu, větší pak cestují v zavazadlovém prostoru. „Pokud cestujete do země, která akceptuje vstup se psem a chcete ho vzít na palubu, musí být umístěn v uzavíratelné schráně určené pro přepravu zvířat s pevným a nepropustným dnem. Rozměry tohoto boxu však nesmí přesáhnout 43 x 30 x 27 centimetrů a jeho celková hmotnost včetně zvířete musí být maximálně 8 kilogramů. Box pro psa, který budete odbavovat, by neměl být větší než 130 x 69 x 80 cm a hmotnost včetně zvířete nesmí překročit 32 kilogramů,“  říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. 

Ani ryze turistická dovolená není pro pejska ideální volbou. Obzvláště, pokud chováte pejska, který není fyzicky trénovaný. Vhodným místem na dovolenou s pejskem je naopak chata, kemp nebo hotel v dojezdové vzdálenosti. Myslete na to, že typ dovolené by měl odpovídat nejen vašim představám, ale i potřebám a nátuře vašeho psa. „Zatímco vy si užijete slunce a polehávání u bazénu, váš pes bude spokojený spíše v lese a na čerstvém vzduchu. U moře si přijdou na své vodní plemena. Pokud jste fanoušky dlouhých horských túr, dejte si pozor, abyste ho nevyčerpali,” říká Zuzana Novotná, odbornice na výchovu psů ze Spokojeného psa.

Info ikona
Pes

Vzhůru na výlet!

Nic nebrání tomu, abyste na dovolenou s pejskem vyrazili vlakem nebo autobusem. Pravděpodobně se ale shodneme na tom, že nejpohodlnější variantou je cestování autem. Měli byste ale vědět, že i cesta autem s sebou přináší několik pravidel, která nelze opomenout. V první řadě není vhodné, aby pes cestoval na volno. Nejbezpečnější formou cestování jsou proto přepravky. Pro menší a velmi malá plemena volte plastové přepravky, které lze přichytit bezpečnostním pásem. Přepravky jsou ale vhodné i pro velká plemena, které pak v přepravce umístíte do kufru auta. „Psa nikdy nepřevážejte na předním sedadle, kde je aktivní airbag spolujezdce. Neměl by ale ani jezdit na volno vzadu, kde při prudkém brždění nebo nárazu může vyletět dopředu,“ upozorňuje Daniel Němec, produktový specialista z českého zastoupení značky Toyota. Pokud psa nemáte v autě správně zajištěného, při policejní kontrole vám může hrozit pokuta až 2500 korun. Ovšem pokud se při nehodě pes zraní, nebo zraní někoho, může policie potrestat řidiče i dvousettisícovou pokutou.

Menší psy můžete převážet na zadních sedadlech. V takovou chvíli pejskovi pořiďte správný postroj, který připnete k bezpečnostním pásům. Na zadní sedadla můžete také dát ochranný potah, díky němuž zůstane interiér vozu čistý. Na delších cestách nezapomínejte na pravidelné zastávky na venčení, zajistěte pejskovi přísun vody, případně i jídla.

Co přibalit do psího zavazadla?

Při balení na dovolenou byste neměli zapomenout ani na svého psího miláčka. Sada cestovních misek je samozřejmost, bez které nesmíte opustit branku vašeho domova. Stejně tak je důležité, abyste s sebou na cestách měli dostatečné množství vody a granulí. Krok vedle neuděláte ani s oblíbenou hračkou„Ideálně přibalte i pelíšek nebo deku. Známá podložka mu bude připomínat domov a nervóznější pejsci se budou při cestování cítit klidněji,” radí Zuzana Novotná. Stejně tak do psího zavazadla vložte vodítko, obojek, náhubek a očkovací průkaz. Při cestách do zahraničí si připravte také všechny potřebné dokumenty, jako je pet pass s potvrzeným očkováním. Pes musí být také očipovaný a číslo čipu doporučujeme zapsat do mezinárodního registru. Před odjezdem je vhodné také nechat zkontrolovat funkčnost čipu u veterináře.

Zdroj: autorský článek, citace: Zuzana Novotná, Andrea Řezníčková, Daniel Němec

Mohlo by se vám líbit

Jak si vybrat vhodné plemeno pro život na venkově

Na psa se můžeme spolehnout vždy, člověku je věrný a oddaný po celý svůj život. Právě proto však máme my lidé velkou zodpovědnost – pes si totiž svého pána nevybírá.
marianne.cz
PES

Související články

Zdraví
Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Už jste slyšela o spánkové turistice? Vyrazte na místa, kde si dopřejete perfektní a ničím nerušený odpočinek

Zábava
Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Úplněk 21. července 2024 podle čísel a hvězd: Nenechte se vyprovokovat a věnujte se svému tělu

Móda
Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Ikonická móda královny Alžběty II.: Legendární pestrobarevné kostýmky jejího Veličenstva

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky