Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kam s domácím mazlíčkem, když jedete na dovolenou?

Pořídili jste si zvířecího parťáka, ale máte před sebou cestu, kterou nemůže absolvovat s vámi? Neklesejte na mysli. Většina zvířat zvládne vaši nepřítomnost levou zadní. Jen jim v tom musíte trošku pomoc.

Eva Kadavá | 13. 07. 2023

Začneme u tvorů, kteří si vaší dovolené nejspíš ani nevšimnou. Obzvláště pokud jim zajistíte pravidelnou dávku potravy. Patří sem například ptáci, plazi, hlodavci nebo rybičkyVětšina ryb vydrží bez problémů bez potravy dva až tři dny. Vždy však závisí na věku, velikosti a druhu. Samozřejmě vaší ryby, ne vás. Například masožravé ryby jsou schopné po vydatném jídle vydržet hladovku celkem snadno. Ryby živící se rostlinami musí mít pravidelný příjem potravy v průběhu dne. Mezi rybkami najdeme i rekordmany. Například bojovnice pestrá neboli betta vydrží bez potravy až týden. U rybek tedy stačí automatické krmítko nebo soused, který se je v rychlosti nakrmí.

Podobně nenároční jsou chameleoni. Dospělý jedinec vydrží bez potravy až 14 dnů, obzvláště má-li v teráriu ibišek nebo citrus. Někdo z vašich známých by mu ale měl jednou za dva až tři dny orosit terárko, aby se napil. Pozor, malé ještěrky a žabky je třeba rosit a krmit denněVelmi podobně jsou na tom drobní hlodavci, tedy křečci a morčata. Stačí jim napáječka plná vody, kvalitní seno v případě morčete, kvalitní krmná směs v případě křečka a někdo, kdo jim aspoň obden nadělí čerstvou zeleninu a ovoce. Trochu více péče vyžadují ptáci. Jsou to společenští tvorové, pro něž může být dlouhé nebo příliš časté odloučení psychicky náročné a může vést až k netečnosti.

Mohlo by se vám líbit

Jsou Češi národem pejskařů, nebo kočkomilů?

„Člověk, který by chtěl porozumět lidským vztahům, by si měl pořídit psa, který by ho zbožňoval, a kočku, která by ho ignorovala,“ pronesl Derek Bruce a my mu dáváme za pravdu. Jak jsou na tom ale Češi? Chtějí být raději v přítomnosti přátelského pejska, nebo nedají dopustit na kočičí předení?
marianne.cz

Víkend bez kočky

Nyní už trochu přituhuje. Po takřka bezúdržbových parťácích jsou tu kočky. I když se často a rády tváří, že vás vůbec nepotřebují, je nezbytné se o ně pravidelně starat. Stejně jako psi si vytvářejí pevná pouta k celé rodině. Oproti psům mají však jednu zásadní výhodu: toaletu mají doma a není třeba je venčit. Pokud budete pryč jen přes den, připravte jim drobná rozptýlení – nejrůznější hračky, hlavolamy, škrabadla. Některé kočky dokonce uklidní slabě puštěné rádio nebo televize.

Jenže co když potřebujete odjet na déle než jeden den? Dospělá kočka může zůstat sama doma až 24, výjimečně i 48 hodin. Důležité je nechat jí dostatek vody (dejte pozor, aby si ji nemohla omylem vylít), jídla a čistou kočičí toaletu. Pokud nemáte ochotné sousedy nebo kamarády, jsou ve hře i automatické dávkovače krmeníPřed odjezdem zvažte, zda necháte kočce k dispozici celý byt či dům. Hrozí tak nejen poničení nábytku, bytového textilu, ale také to, že zvíře může ze zvědavosti či nudy sníst něco nebezpečného.

Některé kočky jsou velmi společenské, vyhledávají lidskou pozornost, a pokud je máte rádi, nezbyde vám než tomu délku své nepřítomnosti přizpůsobit. Obzvláště opatrní buďte u koťátek a velmi mladých kočekKočky potřebují ke spokojenému životu také klid a pohodlí. Zajistěte jim tedy příjemné místo na spánek a ujistěte se, že je ve stínu a chladu. Pokud je váš zvířecí miláček zvyklý na pravidelné vycházky, nezbude vám nic jiného než zajistit venčiče.

Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Které psí plemeno je podle vás tím nejroztomilejším?

Všichni pejsci jsou roztomilí, my víme. Ale žádný milovník pejsků si nenechá ujít možnost se na nějaké podívat...a možná nakonec i vybrat.
marianne.cz

Láska dnem i nocí

Nejnáročnější na péči během vaší nepřítomnosti jsou psi. Myslíme skutečné rodinné parťáky, a ne zvířata odkázaná prožít život na řetězu nebo v kotci. Pes je společenský tvor, není pro něj ani tak důležité, kde se nachází, jako s kým. Pokud to okolnosti jen trochu dovolují, umožněte psům cestovat s vámi. Výjimkou je snad jen přemístění letadlem, která bývá pro většinu psů velmi stresující.

Pro psa je náročné být sám déle než sedm či osm hodin. Samota zatěžuje nejen jeho psychiku, ale také zdraví, protože nemá možnost se vyprázdnit podle potřeby. Dlouhodobé a opakované zadržování moči může vést k nemoci ledvin, močovým kamenům i oslabení svalů močového měchýře. Než tedy chlupáče necháte delší dobu samotného, pořádně ho vyvenčete. Ideální je aspoň půlhodinová svižná vycházka, kdy se pořádně unaví.

Rozhodně nechte psovi čerstvou vodu, potřebuje k ní mít přístup po celý den. Někteří majitelé psů mají pocit, že když bude pes hodně pít, bude také více čurat. To je ale velká chyba. Před odchodem také zkontrolujte, zda se pes nedostane k jídlu na stole nebo v koši. Trikem proti samotě může být, stejně jako u koček, zapnuté rádio nebo televize, obzvlášť je-li na to zvíře zvyklé, pokud jste doma. Svého chlupáče můžete mít pod kontrolou také díky chytrým technologiím. Stačí internetové připojení a kamera. Svého psa můžete nejen sledovat, ale také na něj přes mikrofon mluvit.

Jestliže potřebujete odjet na delší dobu a svého psího parťáka nemůžete vzít s sebou, je nutné mu zajistit hlídání – buď pomocí přátel, nebo hotelu pro psy. Vybírejte ho pečlivě. Kvalitní hotel například požaduje doklad o tom, že je pes očkovaný. Také by vás neměly překvapit otázky týkající se povahy psa, jeho zvyků a rituálů. Některá místa dokonce umožňují, aby pes dorazil na zkoušku. Zajímejte se o to, kde bude zvíře spát, jak často bude chodit na procházky a jestli bude mít možnost výběhu. Zařízení nabízejí v rámci ubytování nezřídka i převýchovu. Neslibujte si však zázraky. V životě psa hraje hlavní roli jeho majitel.

Mohlo by se vám líbit

Kočkomilové pozor! Studie ukazuje, že kočky mají pozitivní vliv na naše zdraví

O důvod víc, proč si domů pořídit jedno malé, roztomilé koťátko.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky