Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Prima brácha Roman Čada: Kam zmizela a co dnes dělá bývalá dětská hvězda?

Na svém kontě má mnoho dětských rolí. Nejvíce si však Romana Čadu (61) pamatujeme jako prcka z filmu Můj brácha má prima bráchu, kde žehlil průšvihy a přešlapy staršího bratra. Herectví ale mladého chlapce nakonec nenadchlo a rozhodl se jít zcela jiným směrem. Prošel si více obory, ale dnes je z bývalé dětské hvězdy odborník ve světě vědy. 

Ema Ernatová | 16. 02. 2024

Hrál s těmi největšími hvězdami našeho filmu a byla mu předpovídána velká budoucnost. Roman měl dokonce i fanynky, ale jak kdysi přiznal, herectví ho bavilo tak na půl. Většinu filmů totiž natáčel během velkých prázdnin a to se mu jako dítěti samozřejmě moc nelíbilo. Po maturitě se tak vydal vstříc vědním oborům.

Dětská hvězda byla objevena ve školní lavici

K herectví se Čada dostal stejně, jako tehdy mnoho dalších dětských kolegů. Filmaři obcházeli školy a v lavicích hledali typově vhodného chlapce pro svůj připravovaný snímek Přijela k nám pouť. Malý rošťák s jiskrami v očích jim ihned padl do oka. ‚‚Asistentka mě vytáhla ze školní lavice. Na chodbě jsem jí měl pořádně vynadat, což se asi podařilo, protože mě pozvali do dalšího výběrového kola,” vzpomínal Roman pro web Idnes.cz s tím, že pak prošel do užšího výběru, až nakonec hlavní roli fotbalisty a komedianta dostal. Nová dětská hvězda tak byla na světě.

Herečtí kolegové odradili Čadu od kouření

Další natáčení na sebe nenechalo dlouho čekat a Roman se objevil ve filmu Můj brácha má prima bráchu. Za Jana Hrušínského (68) v hlavní roli žehlil Čada průšvihy a na place setkal se s plejádou hvězdných herců. ‚‚S Libuškou Šafránkovou jsem se sešel už v předchozím filmu. Patří k těm, na které vzpomínám rád, stejně jako na pana Josefa Bláhu, Slávku Budínovou nebo Zdeňka Řehoře,” vyjmenoval dnes dospělý muž, který si díky slavnějším kolegům vypěstoval averzi na cigarety. Na natáčení totiž jezdil s Vladimírem Menšíkem a panem Řehořem, kteří v autě kouřili jednu za druhou a Roman neměl alespoň jako dospívající kluk potřebu s cigaretami experimentovat.

Mohlo by se vám líbit

Jak dnes vypadá a co v současnosti dělá dětský herec Martin Šotola?

Je jedním z těch herců, u nichž znají lidé pouze jeho dětskou tvář. Působil totiž nejen v Troškových komediích Slunce, seno či Bota jménem Melichar, objevil se například i ve snímku Chobotnice z II. patra. S herectvím však Martin Šotola skončil ještě před dovršením plnoletosti a dnes se věnuje úplně jinému odvětví.
marianne.cz

Nadějný student a šikovný podnikatel

Jinak je bývalý herec samozřejmě pyšný na to, že se mohl přátelit s legendami našeho filmu. Zdeněk Řehoř si dokonce umanul, že Romana připraví na zkoušky na FAMU. „I přes můj pasivní odpor,“ smál se Čada, pro kterého herectví opravdu nebylo tou správnou cestou a po maturitě se rozhodl zkusit štěstí na katedře elektrotechnologie na ČVUT. Ač by to nikdo do kdysi malého uličníka neřekl, Roman během studia získal několik ocenění v oboru fotovoltaiky. Vynikajícího studenta uchvátil také svět počítačů a za našetřené peníze si v roce 1986 jeden zakoupil v Tuzexu. Pro mnoho lidí byla v té době‚‚kouzelná bedýnka” s klávesnicí ještě jedno velké sci-fi. Po úspěšném konci studia si Roman odskočil na vojnu a pak pokračoval ve své oblíbené fotovoltaice. Měl však také výborné podnikatelské nápady a v roce 1995 založil jako jeden z prvních ve střední Evropě první internetovou kavárnu. Zákazníci stáli v pražské Štěpánské ulici dlouhé fronty, aby se mohli na chvilku spojit se světem. 

První manželství Roman prošvihl

Pracovně se Romanovi dařilo, bohužel ale často zapomínal na to, že má také manželku a dceru Terezku. ‚‚Dost jsem s kamarády řádil. A tak jsem prošvihl i manželství a nejlepší léta. Z toho mne dostala až druhá manželka Lenka,” přiznal Čada, jehož partnerka je psycholožkou a díky ní objevil svou další vášeň pro vědu. Tentokrát z oboru medicíny. Na prosbu své ženy, přivezl Roman ze svých cest pletysmograf, což je přístroj na měření srdce. Taková věcička samozřejmě Čadu zaujala a začal se zajímat, co vše umí. 

Nakonec se z toho stal rodinný byznys. ‚‚Moje žena, která má v péči i řadu sportovců a vrcholových manažerů. Já poskytuji spíše technickou, vědeckou a obchodní podporu,“ vysvětlil Roman, který má s Lenkou dvě děti. Poklidně si žijí, pomáhají lidem s jejich kondicí a najde si čas i na své největší koníčky. Jsou jimi námořní jachting a bojové sporty. Ostatně, potomci kráčí v tatínkových stopách. Dcera Marie je evropskou mistryní v karate a syn se vzhlédl v elektrotechnice. 


 

Roman Čada ve svých nejslavnějších rolích a dnes
Zdroj článku

Související články

Zábava

<span>Kvíz: Ponuré, ale plné lásky. Jak dobře znáte filmy Tima Burtona?</span>

Kvíz: Ponuré, ale plné lásky. Jak dobře znáte filmy Tima Burtona?

Zábava

<span>Kvíz: Slavné písně z českých filmů. Poznáte, v jakých snímcích zazněly?</span>

Kvíz: Slavné písně z českých filmů. Poznáte, v jakých snímcích zazněly?

Zábava

<span>Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost </span>

Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost

Zábava

<span>KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara</span>

KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara